Chrissy Teigen o depresji poporodowej
Fot. Instagram Chrissy Teigen
ZE ŚWIATA GWIAZD

„Ze skutkami depresji poporodowej mierzę się do dziś”. Poruszające wyznanie Chrissy Teigen

Weronika Bruździak-Gębura 8 marca 2017 09:45
Chrissy Teigen o depresji poporodowej
Fot. Instagram Chrissy Teigen

Chrissy Teigen jest kolejną gwiazdą, która po Adele przyznała się do depresji poporodowej. Modelka w szczerych słowach opowiedziała o trudach walki z chorobą.

 

Wyznanie Chrissy Teigen

Modelka Chrissy Teigen od czterech lat jest żoną amerykańskiego muzyka, aktora i zdobywcy Oscara za piosenkę „Glory” z filmu „Selma”, Johna Legenda. W kwietniu 2016 dzięki zabiegowi in vitro na świat przyszła ich córka, Luna. W ostatnim wywiadzie, dopiero po roku od jej narodzin, modelka przyznała, że długo cierpiała na depresję poporodową, z której skutkami mierzy się do dzisiaj.

Chrissy Teigen i John Legend
Fot. Instagram Chrissy Teigen

Na zdjęciu: Chrissy Teigen z mężem, Johnem Legendem i córką Luną.

Chrissy Teigen o depresji poporodowej

Jej profil na Instagramie śledzi prawie 11 milionów fanów. Pełen jest radosnych, rodzinnych zdjęć i słodkich fotografii córki. Dlatego to wyznanie było tak dużym zaskoczeniem dla fanów modelki. Co Chrissy Teigen powiedziała w wywiadzie dla amerykańskiego „Glamour”?

„Dla wielu z was, jak sądzę, zdaję się najszczęśliwszą osobą na tej planecie. Mam niesamowitego męża Johna, z którym jestem już od 10 lat. Widział moje sukcesy i porażki, a ja widziałam jego. Jest dokładnie tak współczujący, spokojny, kochający i wyrozumiały, na jakiego wygląda. (…) Miałam wszystko, czego potrzeba do szczęścia, a mimo to przez większość roku czułam się nieszczęśliwa. Aż do grudnia wszyscy - oprócz mnie - to wiedzieli: miałam depresję poporodową. Jak mogłam się tak czuć, gdy wszystko było wspaniałe? Trudno mi się było z tym pogodzić i unikałam nawet rozmowy na ten temat, gdyż wszystko natychmiast było rozdmuchiwane. To, co podczas ciąży zdawało się przypadkowymi komentarzami o in vitro, zamieniło się w całe nagłówki o tym, jak wybrałam płeć mojej córce. I natychmiast miałam przed oczami, co będzie, gdy się przyznam. Ale to jest duża część mojego życia, a także innych kobiet”.

 

W wywiadzie Chrissy Teigen opowiedziała jak czuła się po porodzie, jakie miała dolegliwości i jak w końcu sobie z nimi poradziła.

Wstawanie z łóżka, żeby być na planie na czas, było bolesne. Dolne plecy mnie rwały, ramiona - a nawet nadgarstki - bolały. Nie miałam apetytu. Przez dwa dni mogłam nie przełknąć ani kęsa, a wiecie, jak ważne jest dla mnie jedzenie. Jedyne, co mnie uderzyło, to jak się odseparowałam od ludzi. Odchodzili. Oczy zachodziły mi łzami i wybuchałam płaczem. Moja makijażystka ocierała je do sucha i dawała mi kilka minut, żebym się pozbierała. (…) Przed Bożym Narodzeniem poszłam to lekarza rodzinnego na badania. John siedział obok mnie. Spojrzałam na doktora i łzy nabiegły mi do oczu, bo byłam już tak zmęczona bólem. Spaniem na sofie. Budzeniem się w nocy. Wymiotowaniem. Wyciąganiem spraw niewłaściwym ludziom. Brakiem radości z życia. Odizolowaniem się od przyjaciół. Brakiem energii, żeby zabrać moje dziecko na spacer. Lekarz wyciągnął książkę i zaczął wymieniać symptomy. A ja tylko potakiwałam: "Zgadza się, tak, tak". Otrzymałam diagnozę: depresja poporodowa i zaburzenia lękowe, które wyjaśniały część moich fizycznych symptomów”.

 

W przestrzeni publicznej brakuje społecznej akceptacji dla depresji, która jest chorobą śmiertelną. Jeszcze mniej zrozumienia jest w przypadku tej poporodowej. Młode matki, które w takiej sytuacji bardzo cierpią, zazwyczaj w obawie przed stygmatyzacją i krytyką robią to w milczeniu. To z kolei sprawia, że jeszcze bardziej pogrążają się w chorobie i nie leczą się, co jest w kluczowe dla pokonania choroby. Dlatego Chrissy Teigen w wywiadzie zdecydowała się opowiedzieć o tym, jak na jej życie wpłynęła decyzja o leczeniu.

„Pamiętam, że czułam się wyczerpana, ale jednocześnie szczęśliwa, że mogłam wreszcie wejść na drogę do wyzdrowienia. John też się cieszył. Zaczęłam brać antydepresanty, co mi pomogło. I zaczęłam dzielić się tą informacją z przyjaciółmi i rodziną. Czułam, że wszyscy zasługują na wyjaśnienia, a nie wiedziałam, jak inaczej to przekazać niż jedyny sposób, jaki znam: po prostu to mówiąc. Za każdym razem było mi łatwiej powiedzieć to na głos. Wciąż nie lubię mówić "mam depresję poporodową", bo słowo "depresja" przeraża wiele osób. Często nazywam to "poporodówką". Może jednak powinnam to mówić. Może wtedy zmniejszę ciążący na tym stygmat”.

Kim jest Chrissy Teigen?

Chrissy Teigen urodziła się 31 lat temu w stanie Utah. Jej matka jest Tajką, ojciec norweskim elektrykiem. Przez jego pracę rodzina często przenosiła się z miejsca na miejsce. W końcu po wielu latach tułaczki osiedlili się w słonecznej Kalifornii. Właśnie tam nastoletnia Chrissy, która pracowała w sklepie dla surferów, została wypatrzona przez fotografa i tak zaczęła się jej kariera modelki. Zaczynała przy mniej prestiżowych projektach, między innymi pozowała do kalendarza słynnego magazynu dla panów, „Maxim”. Głośno zrobiło się o niej w 2010 roku, gdy wystąpiła w magazynie „Sports Illustrated Swimsuit Issue” zdobywając tytuł „Rookie of the Year”. Później jeszcze kilkukrotnie występowała w sesjach dla tej gazety, między innymi w latach 2011, 2012, 2013, a w 2014 roku wystąpiła na okładce z okazji 50-lecia magazynu. Teigen brała też udział w sesjach dla innych prestiżowych tytułów, takich jak „Vogue”, „Esquire” czy „Glamour”. Występowała w kampaniach wielkich marek, takich jak Gillette, Olay, Nike, UGG. Współprowadziła wiele programów telewizyjnych, między innymi dla stacji E!, MTV, VH1 i portalu TMZ. Obecnie jest jedną z twarzy amerykańskiej telewizji Spike TV, w której razem z raperem LL Cool J’em prowadzi program „Lip Sync Battle”. Ukrytą pasją modelki jest gotowanie. Z powodzeniem prowadzi bloga sodelishious.com.

We wrześniu 2013 roku nad włoskim jeziorem Como poślubiła piosenkarza Johna Legenda. Poznali się 10 lat temu na planie teledysku „Stereo”. Spotykali się kilka lat, a w grudniu 2011 zaręczyli się. Dzięki in vitro w październiku 2015 Chrissy zaszła w ciążę, a w kwietniu 2016 roku urodziła córkę, Lunę Simone.

 

Polecamy też: Depresja poporodowa. Wyznanie Adele nagłośniło problem milionów kobiet na całym świecie, także Polek​

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?