Charlize Theron, sekrety pielęgnacji
Fot. East News
Z ŻYCIA GWIAZD

Traumę z dzieciństwa przekuła w ogromny sukces! Poznaj historię Charlize Theron

To nie jedyne, z czym zmagała się w życiu...

Redakcja VIVA! 30 października 2020 20:00
Charlize Theron, sekrety pielęgnacji
Fot. East News

Zanim usłyszał o niej cały świat, Charlize Theron musiała przebrnąć przez wiele trudnych, a nawet traumatycznych doświadczeń. Od najwcześniejszych lat swojego życia cierpiała na żółtaczkę. Dorastała z ojcem alkoholikiem, którego w akcie samoobrony zastrzeliła mama 15-letniej wówczas Charlize. Z powodu kontuzji zmuszona była porzucić swoje marzenia. A to i tak dopiero wierzchołek góry lodowej. Charlize Theron należy jednak do osób, które nigdy się nie poddają, a bagaż emocjonalny przekuwają w sukces. Choć kosztowało ją to lata ciężkiej pracy, przede wszystkim tej wewnętrznej, dzisiaj jest jedną z najlepiej opłacanych aktorek na świecie. Tak wyglądała jej droga na szczyt!

Trudne dzieciństwo Charlize Theron

Charlize Theron jest jedną z najbardziej rozchwytywanych, ale i docenionych przez krytyków aktorek w Hollywood. Jej niekwestionowany talent podziwiać można w filmach, takich jak Adwokat diabła, Mad Max: Na drodze gniewu, Gorący temat, Daleka północ czy też Monster. Za rolę w tym ostatniej otrzymała w 2004 roku Oscara. W 2016 roku znalazła się natomiast na liście 100 najbardziej wpływowych na świecie według magazynu Time. Aby to osiągnąć, jak i znacznie więcej, musiała jednak stawić czoła wielu trudnym chwilom. 

Aktorka przyszła na świat 7 sierpnia 1975 roku w RPA. Południowoafrykanka pochodzi z rodziny Afrykanerów, czyli potomków kolonistów holenderskich. Posiada jednak także korzenie francuskie oraz niemieckie. Charlize Theron miała wyjątkowo trudne dzieciństwo. Od wczesnych lat swojego życia cierpiała na żółtaczkę. Antybiotyki, które przyjmowała sprawiły, że gniły jej zęby, przez co musiały zostać chirurgicznie usunięte. Stałe zęby wyrosły jej dopiero w wieku 11 lat. Przez chorobę, która mocno odbiła się na jej aparycji, młoda Charlize miała silne poczucie odmienności od swoich rówieśników. 

Jednak to nie żółtaczka była powodem jej traumy z dzieciństwa, o której z odwagą opowiedziała w wielu wywiadach. Aktorce zależy na tym, żeby wspomnienie jej tragicznej historii stanowiło wsparcie dla osób, które przechodzą przez podobne traumy. Ojciec Charlize Theron był alkoholikiem, który często wyżywał się werbalnie na swojej żonie i córce. "Każdy dzień jest nieprzewidywalny, kiedy żyjesz z alkoholikiem. Te emocje pozostają w tobie na całe życie", wyznała aktorka w rozmowie z National Public Radio w 2019 roku. Charles Theron miał gorsze i lepsze momenty, jednak po jednej z nocnych libacji całkowicie stracił nad sobą kontrolę. Do tragedii doszło w 1991 roku. 

"Kiedy trzymając broń wrócił do domu, mój ojciec był tak pijany, że właściwie to nie powinien był w stanie iść", opowiadała Terry'emu Grossowi Charlize Theron. Ojciec 15-letniej wówczas dziewczyny groził, że zabije zarówno ją, jak i jej mamę. Kobiety schowały się w sypialni, o drzwi której obie się oparły, jako że napastnik próbował je wyważyć. "Wziął krok w tył, po czym oddał w drzwi trzy strzały. To cud, że żadna z kul nas nie trafiła". Gerda Maritzm, działając w samoobronie swojej oraz przede wszystkim swojej córki, sama dobyła broni i "wyeliminowała zagrożenie". Kobieta postrzeliła śmiertelnie męża oraz zraniła jego brata, który także brał udział w napaści. Sąd zwolnił ją z odpowiedzialności prawnej orzekając, że Gerda Maritzm faktycznie działała w samoobronie. 

Charlize Theron z mamą, Gerdą Maritzm:

Charlize Theron, Gerda Maritz, Oscary 2020
Fot. Getty Images

Charlize Theron: trudne początki wielkiej kariery

Trauma z dzieciństwa, jak i wspomnienie dorastania w domu nieprzewidywalnego alkoholika pozostały z nią na całe życie. Charlize Theron nigdy nie pozwoliła jednak, żeby trudne doświadczenia stanowiły ciężar. Zamiast tego, postanowiła przekuć je w sukces. W wieku 16 lat wygrała konkurs modelingowy, który zapewnił jej roczny kontrakt w Mediolanie. Nie było to jednak jej priorytetowa ambicja. "Pomimo, że byłam modelką, zawsze postrzegałam się jako tancerkę. Miałam potencjał na dużo większy sukces w tej branży. Często powtarzano mi "zrzuć pięć funtów, a będziesz supermodelką". Ja jednak postrzegałam modeling, jak bycie kelnerką - sposób, żeby zarobić pieniądze na osiągnięcie innych celów", wyznała w rozmowie z The New York Times

Charlize Theron miała nadzieję na spełnienie swoich ambicji w Nowym Jorku, gdzie dostała się do Joffrey Ballet School. Niestety, marzenie o sukcesie jako tancerka musiała pogrzebać z powodu poważnej kontuzji kolana, przez co kompletnie się załamała. Aktorka w jednym z wywiadów wyznała, że popadła z tego powodu w głęboką depresję. Udało jej się jednak przełknąć łzy dzięki wsparciu mamy. Usłyszała od niej, że załamywać może się w domu i nie po to wyjechała za ocean. To właśnie Gerda Maritzm poradziła córce, żeby spróbowała swoich sił w aktorstwie. 

Tak też zrobiła. W 1994 roku Charlize Theron wyjechała do Los Angeles. Jej początki jako aktorka również nie były jednak łatwe. W rozmowie z NPR w 2019 roku wyznała, że na jednym z pierwszych przesłuchań była molestowana seksualnie przez reżysera. Pod pretekstem zawodowym filmowiec zaprosił ją do swojego domu, w którym przyjął ją w piżamie. Podczas przesłuchania przekraczał granice przyzwoitości zarówno werbalnie, jak i fizycznie. Kiedy reżyser zaczął dotykać jej kolan, początkująca aktorka przeprosiła go i wyszła. Charlize Theron wyznała, że czuła do siebie ogromny gniew, że postanowiła puścić incydent płazem.  

Charlize Theron z przedziałkiem z boku
Fot. Getty Images

Charlize Theron Oscary 2020
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?