Cezary Łazarewicz, Nike
Fot. East News
ZE ŚWIATA KULTURY

Cezary Łazarewicz zwycięzcą tegorocznej literackiej nagrody Nike za reportaż „Żeby nie było śladów”

Weronika Kostyra 2 października 2017 11:30
Cezary Łazarewicz, Nike
Fot. East News

Zwycięzcą 21. edycji wręczania literackiej nagrody Nike został Cezary Łazarewicz, za jedyny nominowany w tym roku reportaż „Żeby nie było śladów”. Książka jest zapisem historii śmierci Grzegorza Przemyka, który w 1983 roku został śmiertelnie pobity przez milicję.

Zdobywca Nike: reportaż „Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza

Tomasz Fiałkowski, przewodniczący jury, wręczając nagrodę, powiedział: „Po raz pierwszy w dziejach Nike nagradzamy reportaż. Reportaż historyczny. Cezary Łazarewicz niczego nie instrumentalizuje ani nie retuszuje. Próbuje w imię prawdy odtworzyć jak najskrupulatniej okoliczności śmierci warszawskiego maturzysty, syna opozycjonistki i poetki Barbary Sadowskiej, a także wszystko to, co po tej śmierci nastąpiło”.

Komisja doceniła wagę książki historycznej, która porusza mimo upływu lat od opisywanych faktów:

„Lektura tej książki, świetnie napisanej, skonstruowanej i udokumentowanej, wybitnej literacko, to niełatwe doświadczenie”, mówił Fijałkowski. „Machina jest nieubłagana. Zło rodzi zło. Rośnie liczba ofiar. Ludzi złamanych i straumatyzowanych”.


Cezary Łazarewicz był rówieśnikiem opisanego bohatera. Miał wątpliwości, czy tematyka stanu wojennego jest nadal interesująca dla współczesnego odbiorcy, jego reportaż został jednak doceniony przez jury najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. Tym razem została ona przyznana po raz 21. Zwycięzca otrzymał złotą statuetkę i czek na 100 tysięcy złotych. W konkursie biorą udział wszystkie gatunki literackie. W tym roku w gronie siedmiu finalistów znalazły się poza tym dwa eseje: „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego i „Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman, dwa tomy poezji: „Włos Bregueta” Jacka Podsiadło i „Paraliż przysenny” Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej oraz dwie powieści: „Las nie uprzedza” Krzysztofa Środy i „Serce” Radka Franczak.

Zobacz także: „Pisanie to ciężka praca, nieustanne pokonywanie materii słowa”. Rozmawiamy z laureatką nagrody Nike Bronką Nowicką

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.