ZE ŚWIATA SPORTU

Caster Semenya nie wystąpi na Mistrzostwach Świata. Powód? Ma chromosomy XY jak mężczyzna

Sąd zakazał lekkoatletce bronić tytułu w biegu na 800m

Rafał Kowalski 21 sierpnia 2019 20:52

Afryka południowa nie doczeka się kolejnego medalu Mistrzostw Świata od Caster Semenyi. 28-letnia lekkoatletka otrzymała właśnie zakaz występu w prestiżowej imprezie. Decyzję podjął szwajcarski sąd.

Dlaczego Caster Semenya nie powalczy w Mistrzostwach Świata 2019

Choć Caster Semenya szykowała się do obrony złotego medalu w biegu na 800 metrów kobiet, to we wrześniu nie zobaczymy jej na bieżni Mistrzostw Świata. Wszystko przez decyzję szwajcarskiego sądu, który zakazał biegaczce udziału w zawodach. Powodem jest zbyt duża ilość testosteronu oraz obecność chromosomów XY, które mają mężczyźni. Według opinii ekspertów, Semenya nie może startować z innymi kobietami, ponieważ jej hormonom bliżej do tych, które w swoich organizmach mają mężczyźni. Szanse w biegu pomiędzy paniami byłyby więc nierówne.

Decyzję sądu skomentował Jose María Odriozola - hiszpański profesor biochemii, członek IAAF, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. „Mówi się, że IAAF jest przeciwko niej, ale zasady są dla wszystkich. Ta sprawa zaczęła się na mistrzostwach świata w Berlinie. Semenya ma chromosomy XY, podobnie jak mężczyźni. Szereg hormonalnych badań wykazał, że jest hiperandrogeniczna. Nie chcemy jej odmawiać kobiecości, ale pod względem biologicznym jest mężczyzną. W niektórych aspektach nieco odbiega od typowych mężczyzn pod względem anatomicznym, ma jednak ogromną przewagę nad kobietami”, powiedział mediom ekspert.

Sama zawodniczka z ogromnym smutkiem przyjęła wiadomość ze Szwajcarii. „Jestem bardzo zawiedziona, że nie będę mogła bronić tak ciężko wywalczonego tytułu na 800 m, ale to nie zniechęci mnie do kontynuowania walki o prawa człowieka wszystkich zawodniczek, których to dotyczy”, wyznała Caster Semenya.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata rozpoczną się 28 września w stolicy Kataru. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.