Sąd zakazał lekkoatletce bronić tytułu w biegu na 800m

Rafał Kowalski 21 sierpnia 2019 20:52

Afryka południowa nie doczeka się kolejnego medalu Mistrzostw Świata od Caster Semenyi. 28-letnia lekkoatletka otrzymała właśnie zakaz występu w prestiżowej imprezie. Decyzję podjął szwajcarski sąd.

Dlaczego Caster Semenya nie powalczy w Mistrzostwach Świata 2019

Choć Caster Semenya szykowała się do obrony złotego medalu w biegu na 800 metrów kobiet, to we wrześniu nie zobaczymy jej na bieżni Mistrzostw Świata. Wszystko przez decyzję szwajcarskiego sądu, który zakazał biegaczce udziału w zawodach. Powodem jest zbyt duża ilość testosteronu oraz obecność chromosomów XY, które mają mężczyźni. Według opinii ekspertów, Semenya nie może startować z innymi kobietami, ponieważ jej hormonom bliżej do tych, które w swoich organizmach mają mężczyźni. Szanse w biegu pomiędzy paniami byłyby więc nierówne.

Decyzję sądu skomentował Jose María Odriozola - hiszpański profesor biochemii, członek IAAF, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. „Mówi się, że IAAF jest przeciwko niej, ale zasady są dla wszystkich. Ta sprawa zaczęła się na mistrzostwach świata w Berlinie. Semenya ma chromosomy XY, podobnie jak mężczyźni. Szereg hormonalnych badań wykazał, że jest hiperandrogeniczna. Nie chcemy jej odmawiać kobiecości, ale pod względem biologicznym jest mężczyzną. W niektórych aspektach nieco odbiega od typowych mężczyzn pod względem anatomicznym, ma jednak ogromną przewagę nad kobietami”, powiedział mediom ekspert.

Sama zawodniczka z ogromnym smutkiem przyjęła wiadomość ze Szwajcarii. „Jestem bardzo zawiedziona, że nie będę mogła bronić tak ciężko wywalczonego tytułu na 800 m, ale to nie zniechęci mnie do kontynuowania walki o prawa człowieka wszystkich zawodniczek, których to dotyczy”, wyznała Caster Semenya.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata rozpoczną się 28 września w stolicy Kataru. 

1/5
Caster Semenya
Copyright @East News
1/5

 Caster Semenya - jakie kraj reprezentuje? RPA

2/5
Caster Semenya
Copyright @Simon Hofmann/Getty Images fo Laureus
2/5

 Caster Semenya ma męskie chromosomy

3/5
Caster Semenya
Copyright @ AA/ABACA/EAST NEWS
3/5

Czy  Caster Semenya jest w pełni kobietą? Sąd uznał, że nie

4/5
Caster Semenya
Copyright @AP/Associated Press/East News
4/5

 Caster Semenya

5/5
Caster Semenya
Copyright @Forum
5/5

 Caster Semenya

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.