Z OSTATNIEJ CHWILI

Były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Nie żyje Kofi Annan

Pochodzący z Ghany polityk miał 80 lat

Gabriela Czernecka 18 sierpnia 2018 12:22
Kofi Anan
Fot. East News

Były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Kofi Annan nie żyje. Pochodzący z Ghany polityk zmarł w wieku 80 lat. Informację o śmierci Kofiego Annana poinformowała Agencja Reutera, powołując się na dwóch współpracowników laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Kofi Anan nie żyje. Miał 80 lat

Do mediów dotarła właśnie smutna wiadomość. Nie żyje Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Jak podaje Agencja Reuters, działacz społeczny zmarł w szpitalu w Bernie, w Szwajcarii, we wczesnych godzinach porannych. Kim był Kofi Annan? Politykiem z Ghany, pierwszym czarnoskórym Afrykańczykiem, który objął najważniejsze stanowisko w światowej dyplomacji.

W prace na rzecz Organizacji Narodów Zjednoczonych zaangażowany był od 1962 roku. Na czele ONZ stał w latach 1997-2006, pełniąc urząd sekretarza generalnego przez dwie kadencje. Po zakończeniu swej drugiej kadencji był specjalnym wysłannikiem ONZ do Syrii, gdzie starał się o zakończenie wojny domowej.

W 2001 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za reformy przeprowadzone w ONZ i nadanie priorytetu walce o prawa człowieka. Komitet Noblowski wielokrotnie podkreślał także zasługi Annana w walce z epidemią HIV w Afryce. Informację o śmierci Kofiego Annana potwierdziła jego rodzina: „Całe życie walczył o bardziej sprawiedliwy i pokojowy świat”, podano na oficjalnym koncie polityka na Twitterze. 

Życie prywatne Kofiego Annana: żona i dzieci

„Dziś opłakujemy stratę wielkiego człowieka, lidera i wizjonera: byłego Sekretarza Generalnego ONZ. Wspaniale przeżyte życie. Życie warte uczczeni”, napisano na oficjalnej stronie ONZ. Jak podaje The Guardian, Kofi Annan zmarł po krótkiej chorobie w szwajcarskim szpitalu. W chwili śmierci była przy nim żona Nane i trójka dzieci: Ama, Kojo i Nina.  

Kofi Annan

Kofi Annan
Fot. East News

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

W wielkanocnym numerze Barbara Kurdej-Szatan z mamą i córką opowiadają o rodzinnych tajemnicach, a Joanna Mazur o tym, jak naprawdę wygląda życie niewidomej sportsmenki!