Marek Niedźwiecki, Kazik Staszewski
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Dziennikarze odchodzą, artyści bojkotują. Jest kolejne oświadczenie dyrektora Trójki

Jak potoczą się losy radia?

Ksenia Krasko 18 maja 2020 11:55
Marek Niedźwiecki, Kazik Staszewski
Fot. East News

Kolejni dziennikarze podejmują decyzję o odejściu z Trójki, i kolejni artyści bojkotują radio. W mediach trwa dyskusja o słuszności decyzji o unieważnieniu piątkowego notowania Listy Przebojów. Jak twierdzi dyrekcja stacji, doszło do manipulacji wyników, przez co na pierwszym miejscu listy znalazł się Kazik i jego utwór Twój ból jest lepszy niż mój, krytykujący Jarosława Kaczyńskiego i jego wizytę na Powązkach w kwietniu tego roku. Trwa cichy protest dziennikarzy, którzy pozostali w pracy, ale artyści głośno wyrażają swoje niezadowolenie z tego, co dzieje się z kultowym kiedyś radiem.

Niedźwiecki, Wrona, Kydryński odeszli z Trójki

Jako pierwszy z Trójki odszedł Marek Niedźwiecki, o czym poinformował kompozytor Zbigniew Preisner. Dziennikarz rozstał się ze stacją po 38 latach. „Wczoraj w Programie Trzecim Polskiego Radia wydarzyła się historia, która nawet w najgorszych czasach PRL byłaby nie do pomyślenia. Kazik ze swoją piosenką Twój ból jest lepszy niż mój wygrał notowanie Listy przebojów Marka Niedźwieckiego. Kilka godzin później tak zwany redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski ogłosił, że redakcja unieważniła głosowanie, informując, że „wprowadzono piosenkę spoza listy, nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy”, napisał Preisner na swoim Facebooku. „Miarka się przebrała! Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która dzisiaj odeszła z Trójki. Nasza Trójka już nie istnieje. Nie możemy się dać zniewolić tej bolszewickiej polityce, musimy bronić naszej wolności, inaczej zostanie nam „zniewolony umysł”, dodał kompozytor.

Sam Marek Niedźwiecki wydał krótkie oświadczenie. „W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia”, poinformował media.

Z pracy w Trójce zrezygnowali również inni dziennikarze. „Dziś postanowiłem pożegnać się z Trójką. Napisałem w tej sprawie do Dyrektora Programu III. Być może spotkamy się jeszcze we wtorek i w środę. Taki był plan. Jednak nie mam tej pewności. Bardzo wszystkim Trójkowiczom dziękuję za wsparcie, za wiedzę, za naukę zawodu i za wszystkie dobre fluidy. [...] To jedyne oświadczenie w tej sprawie. Nie będę zabierał już głosu na temat przyczyn mojej dymisji. Proszę o uszanowanie mojej woli. Trójka byłą dla mnie najwspanialszą przygodą mojego życia. Nie będę kalał własnego gniazda. Myśliwiecka 3/5/7 była i będzie dla mnie zawsze symbolem znakomitego dziennikarstwa i miejscem gdzie spotkałem wielu cudownych Ludzi, których połączyła pasja dzielenia się kulturą i wiedzą o niej”, napisał Hirek Wrona na swoim Instagramie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dziś postanowiłem pożegnać się z Trójką. Napisałem w tej sprawie do Dyrektora Programu III. Być może spotkamy się jeszcze we wtorek i w środę. Taki był plan. Jednak nie mam tej pewności. Bardzo wszystkim Trójkowiczom dziękuję za wsparcie, za wiedzę, za naukę zawodu i za wszystkie dobre fluidy. Niezmiennie ciepłe słowo kieruję do moich radiowych Ojców: Jana Chojnackiego, Wojciecha Manna i Grzegorza Wasowskiego. Dziękuję wszystkim Szanownym Słuchaczom! Dzięki Wam mogłem się rozwijać i dla Was tak bardzo się starałem. To jedyne oświadczenie w tej sprawie. Nie będę zabierał już głosu na temat przyczyn mojej dymisji. Proszę o uszanowanie mojej woli. Trójka byłą dla mnie najwspanialszą przygodą mojego życia. Nie będę kalał własnego gniazda. Myśliwiecka 3/5/7 była i będzie dla mnie zawsze symbolem znakomitego dziennikarstwa i miejscem gdzie spotkałem wielu cudownych Ludzi, których połączyła pasja dzielenia się kulturą i wiedzą o niej. Pozdrawiam Państwa!

Post udostępniony przez Hirek Wrona (@hirekwrona)

„17 maja Siesta – po dziesięciu tygodniach odsunięcia od anteny – zabrzmiała w Trójce po raz ostatni. Wróciłem, żeby się pożegnać. Radio, które miałem zaszczyt i szczęście współtworzyć przez całe pokolenie, od dnia przełomu roku 1989, w ostatnich latach zmieniło swoją twarz. Dziś już jej nie poznaję. I nie jest to znajomość, którą chciałbym kontynuować. W Trójce zostaje wciąż kilka bliskich mi osób. Prosiłbym, by ich nie osądzać, bo każdy z nas jest w innej życiowej sytuacji. Dla mnie decyzja o odejściu – choć w świetle wydarzeń ostatnich miesięcy oczywista – jest trudna. Dla nich może być niemożliwa”, przekazał Marcin Kydryński, również związany od wielu lat z Trójką.

„Mój mąż, który pracuje (lub kiedyś pracował) w Radiu Trójka, w dziale muzycznym, został zawieszony. Dlaczego? W tym tygodniu utwór Twój ból jest większy niż mój zajął pierwsze miejsce na Liście Przebojów Programu Trzeciego. To piosenka przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu, szefowi partii rządzącej PIS. Tak więc dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski poprosił mojego męża i niektórych innych pracowników o podpisanie listu, w którym przyznają, że to przez pomyłkę [...]”, napisała Mahdieh Gholami, żona dziennikarza Bartosza Gila, który jako jeden z pierwszych stracił pracę na antenie.

Pozostali pracownicy stacji zdecydowali się na protest. „Szanowni Państwo, przez wiele lat pracowaliśmy na to, byście mogli słuchać Trójki z przyjemnością. Żeby to było dobre i mądre radio. Teraz musimy zaprotestować. Przeciwko odebraniu stacji wiarygodności. Przeciwko skandalicznemu traktowaniu dziennikarzy. Przeciwko cenzurze. Przeciwko sukcesywnemu niszczeniu radia. Mamy dość wystawiania Trójki na nieustanne zarzuty zakłamywania rzeczywistości i ingerencji polityków. Stało się za dużo. Dość! Stoimy murem za Markiem Niedźwieckim i Bartoszem Gilem. #muremzatrójką”, napisał Piotr Stelmach.

Bojkot radia Trójka: Podsiadło, Organek, Daria Zawiałow, Artur Rojek

Polscy artyści sprzeciwiają się działaniom Trójki. Jako pierwszy zareagował Dawid Podsiadło. „Trudno bez emocji patrzeć na kolejny przykład demolowania kultury. Trójka miała zawsze specjalne miejsce w moim sercu, a o istnieniu kultowej listy słyszałem od urodzenia. Muzyczna redakcja Trójki od początku bardzo wspierała mnie i moją twórczość, za co zawsze będę wdzięczny”, napisał. „Ale jeżeli na dzisiejszej antenie PR3, polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki”.

W podobnym tonie wypowiedział się Tomasz Organek. „Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, iż zespół ØRGANEK zawiesza współpracę z Trójka - Program 3 Polskiego Radia na czas nieokreślony. Trójka była naszym domem od samego początku istnienia zespołu, dzięki niej mogliśmy przeżyć wiele wzruszeń i radości. Niegdyś gwarant jakości i wolności artystycznej, dziś, na naszych oczach staje się symbolem dewastacyjnej polityki obecnych władz Polskiego Radia. Bezpośrednim powodem naszej decyzji jest usunięcie piosenki "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika z ostatniego notowania LP3. Zwalnianie niezależnie myślących dziennikarzy, polityczna ingerencja w ramówkę, atmosfera nagonki i zastraszenia oraz cenzura, to standardy mediów reżimowych z krajów niedemokratycznych. Nigdy się na to nie zgodzimy. Czekamy aż wróci NASZA Trójka”, poinformował muzyk.

Do artystów, bojkotujących Trójkę, dołączyli m.in Daria Zawiałow, Kayah, Artur Rojek, Muniek Staszczyk, zespół Sorry Boys, Krzysztof Zalewski, Maria Peszek, czy Fisz. O zawieszeniu współpracy z radiem poinformowała również wytwórnia Mystic Production, reprezentująca m.in. Deep Purple i Nicka Cave’a.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jednym z największych zaszczytów jakie mnie spotkały było poprowadzenie Markomanii w zastępstwie za Pana Marka. To co mi się teraz ciśnie na język lepiej pozostawię dla siebie, bo po co tak brzydko pisać. Przez ostatnie tygodnie to my byliśmy na 1 miejscu Listy Przebojów Trójki. Z dumą i radością oddaliśmy to miejsce Kazikowi - nie mogło być inaczej. To co wydarzyło się po piątkowym notowaniu, mogło spotkać rownież nas jak i każdego artystę. Piszę to z bólem serca, bo Trójkę kocham szczerze od najmłodszych lat - buntuje się przeciwko ograniczeniom wolności słowa i wolności artystycznej. Niestety przez jakiś czas nie będę udzielała się na antenie radiowej Trójki. Nie godzę się na polityczną dewastację radia. Czekam aż Trójka wróci. Wszyscy na to czekamy! Jestem ogromnie wdzięczna dyrektorowi artystycznemu Piotrowi Metzowi i wszystkim wspaniałym redaktorom za ich wieloletnią pracę na rzecz polskiej muzyki. Dziękuję również za wielkie wsparcie mojej twórczości przez ostatnie lata.

Post udostępniony przez Daria Zawiałow (@zavialovd)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ciężko jest udźwignąć dwa wirusy na raz. Ten wiadomy i ten który w polskiej polityce rozszalał się już bez żadnych zahamowań. Nasz stosunek do tego, co się w Trójce działo od długiego czasu znacie - wyraziliśmy go już rezygnacją z koncertu w Trójce w marcu. To co się dzieje w naszym państwie przeraża od dawna, ale zawsze jest kropla, która przelewa czarę goryczy, często mogłoby się wydawać niewielka w całym morzu zdarzeń, ale tak ewidentna, że nie pozostawia złudzeń, gdzie jesteśmy. Bo niezależna kultura i sztuka jest ostatnim bastionem nadziei, że prawda, dobro i siła ludzkiego ducha zwycięży kłamstwo, zło i cynizm. Nie zamkniecie artystom, ani ludziom myślącym ust. Nie godzimy się na cenzurę, na kłamstwa, na propagandę i dyktaturę. Niszczenie radia, które było synonimem kultury i listy przebojów, która dla wielu Polaków była świątynią muzyki przelewa czarę goryczy. Pytamy wszyscy od wczoraj, co można zrobić? Kolejny obywatelski protest? Szerowanie piosenki Kazika? To też ważne, to też forma sprzeciwu. Ale wydaje się, że to już za mało. Czy są tu jakieś tęgie umysły, prawnicy, którzy mają pomysł, jak ruszyć cegłę w tej ścianie? Anulowanie głosowania słuchaczy w publicznym radiu, noszące znamiona bezpardonowej cenzury - czy można złożyć obywatelski pozew, pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy za tym stoją? Pozdrawiamy Was mocno, trzymajmy się razem, nie poddawajmy się. Dziś dzień walki z homofobią. Wszyscy, którzy czujecie się wykluczeni, zagrożeni, wiedzcie że macie potężne wsparcie w artystach, w ludziach myślących, w ludziach dobrej woli. Niech będzie nas więcej. PS. Nasz wydawca @mysticproduction przed chwilą wydał oświadczenie, w którym prosi o nieemitowanie utworów zarówno z katalogu artystów międzynarodowych (m.in. Deep Purple, Nick Cave, Skunk Anansie, Marillion i innych), jak i polskich (Organek, Lao Che, Sorry Boys, Artur Andrus, Piotr Bukartyk i innych) w PR3 do czasu przywrócenia w radiu podstawowych standardów, których oczekujemy od mediów, szczególnie publicznych. #wolność

Post udostępniony przez Sorry Boys (@sorryboysmusic)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

NO PASARAN! #bojkottrójki #cenzura #gdziejestkazik #organek #lp3 #twójbóljestlepszyniżmój

Post udostępniony przez Tomasz Organek (@tomasz_organek)

Radio Trójka oświadczenie

Dyrektor Trójki, Tomasz Kowalczewski, wydał w sobotę oświadczenie, w którym poinformował, że „podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów w dniu 15.05.2020 roku, został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy. W związku z tym Redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu tego głosowania”. Komunikat umieszczono na oficjalnym portalu radia.

Dzień później wydano następne oświadczenie. „[...] Według głosów słuchaczy, Kazik powinien być na miejscu czwartym. Następnie zespół LP3 poblokował głosy słuchaczy oddane na innych wykonawców uznane przez nich za nieuczciwe lub manipulacyjne. Wpłynęło to na pozycję utworów z wyższego miejsca, które znalazły się niżej torując drogę na wyższą pozycję piosence Kazika. Po tym zabiegu piosenka artysty znalazła się na drugim miejscu”, napisał Kowalczewski. „[...] Z ustaleń wynika, że to prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki Twój ból jest większy niż mój na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste”.

Tomasz Kowalczewski zapewnił również, że „piosenki Kazika Staszewskiego od zawsze, nawet te najbardziej polityczne były grane na naszej antenie i nie ma powodów, aby się to miało zmienić”.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…