Blanka Lipińska
Fot. Mateusz Stankiewicz/AFPHOPOTO
O TYM SIĘ MÓWI

„Nie chciałabym powtórzyć błędów, które popełniono przy 50 twarzach Greya

Blanka Lipińska o kulisach filmu na podstawie jej książki

Gabriela Czernecka 3 czerwca 2019 07:44
Blanka Lipińska
Fot. Mateusz Stankiewicz/AFPHOPOTO

Ona nie boi się mocnych wyznań. Blanka Lipińska, autorka książki 365 dni, czyli tzw. polskiego Greya, nie tylko odważnie pisze, ale i mówi o seksie. „Nie planowałam wydać tych książek ani trafiać w gusta. Napisałam je cztery lata temu dla siebie. Z głodu seksu i emocji”, mówiła pod koniec ubiegłego roku w wywiadzie dla magazynu VIVA!. Jej książki tak dobrze się wyprzedają, że pisarka pracuje właśnie nad... ekranizacją! W najnowszym wywiadzie ujawnia szczegóły.

Blanka Lipińska o filmie na podstawie 365 dni

Jej książki robią furorę. „365 dni” i „Ten dzień” są bestsellerami. Jak sama mówi, nie planowała wydawać tych książek czy próbować wpasować się w szerzący się trend: „Napisałam je cztery lata temu dla siebie. Z głodu seksu i emocji. Żyłam z człowiekiem, którego bardzo kochałam, który był fantastycznym, ciepłym facetem i wszystko było z nim super. Ale nie uprawiał ze mną seksu (...) Powiedzenie, że seks to zdrowie, nie bierze się znikąd. Najpierw zdrowie psychiczne pada, a później sypie się fizyczne. Żeby z nim być, stworzyłam alternatywną rzeczywistość, czyli „365 dni”. Żyłam seksem moich bohaterów”, mówiła w rozmowie z Romanem Praszyńkim dla magazynu VIVA!.

Jej książki tak świetnie radzą sobie na rynku wydawniczym, że pisarka pracuje obecnie nad... filmem, na podstawie jednej z nich! W najnowszym wywiadzie dla serwisu natemat.pl ujawnia szczegóły produkcji: „Nie zgodziłam się na zbytnie ocenzurowanie pewnych rzeczy. Próbowano na przykład wyrzucić scenę ze stewardessą. Tak, tę samą, która podzieliła nasz kraj. Powiedziałam, że nie ma mowy, przecież to kultowa scena w literaturze polskiej!”, mówi wprost.

„Całość ma być lekkim filmem obyczajowym, takim połączeniem "Seksu w wielkim mieście" i "Pretty Woman". No i może jeszcze "Tatuażu" Jane Campion, czyli obrazu, w którym sceny erotyczne były naprawdę wysmakowane. Wiesz, jaki efekt chcę osiągnąć? Gdy zobaczysz ten film, stwierdzisz "wow, to wygląda jak amerykańska produkcja”, zdradza. Ale aby to osiągnąć nie sięga po proste środki. Blanka nie zamierza do swej produkcji zaangażować znanych twarzy: „Chciałam uciec od oklepanych nazwisk. Męczy mnie to, że gdy idę na polski film, ciągle widzę te same twarze: Dygant, Stramowski, Warnke, Karolak, Adamczyk itp. Nie mówię, że to źli aktorzy, ale ileż można ich oglądać w głównych rolach? Mam ich dość”, mówi w rozmowie z Michałem Jośko dla natemat.pl.

„Na pewno nie chciałabym powtórzyć błędów, które popełniono przy "50 twarzach Greya", czyli filmie, który pokonała nie słaba fabuła, ale wybór obsady. O ile Dakota Johnson dała radę, to Jamie Dornan był porażką.Przecież on – grając dominującego samca – wciąż się uśmiecha. Jest wesolutki nawet wtedy, gdy sięga po pejcz, aby zadać ból kochance. No błagam, co to za BDSM!? Dornan położył ten film na łopatki...”, wyjawia, po czym dodaje: „Tak więc skupiliśmy się na tym, aby w naszej ekranizacji zagrali artyści ze świetnym warsztatem. Aktorki, które w niej zobaczysz, są artystkami, na co dzień występującymi m. in. w teatrach. To nie jakieś flufferki, które do tej pory grały w pornosach. To młode pokolenie, nadzieje polskiego kina. Dlatego też podczas kręcenia scen erotycznych będzie trzeba zapewnić im możliwie komfortowe warunki pracy”.

Jaki efekt chce osiągnąć?„Ma być tak, że każda kobieta podczas seansu rozpłacze się ze wzruszenia, ale po wyjściu z kina będzie podniecona tak, że od razu dosiądzie swojego faceta. Chodzi mi o wyzwolenie w widzach takich właśnie emocji. Wierzę, że skoro udało mi się napisać tak rewelacyjne zdaniem ludzi książki, to dam radę dopilnować, aby powstał film, którzy rzuci widzów na kolana”, mówi wprost. Czy jej się to uda?

 

365 dni_Ten dzień_Blanka Lipińska
Fot. mat. pras.

Blanka Lipińska
Fot. Instagram @blanka_lipinska

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?