Bill Gates - teorie spiskowe
Fot. Jamie McCarthy/Getty Images for Bill & Melinda Gates Foundation
NIEZWYKŁE HISTORIE

Bill Gates „stworzył” koronawirusa? Najciekawsze teorie spiskowe o założycielu Microsoftu

Czy te założenia mają sens? Wiele osób się z nimi zgadza

Ksenia Krasko 17 maja 2021 19:55
Bill Gates - teorie spiskowe
Fot. Jamie McCarthy/Getty Images for Bill & Melinda Gates Foundation

Teoria, że to amerykańscy miliarderzy wywołali pandemię Covid-19, nie traci na popularności. Jedną z osób, zamieszanych w to wszystko, ma być Bill Gates, były prezes Microsoftu, wizjoner i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Zwolennicy tego spisku przypominają, co powiedział kilka lat temu – że to „szczególnie niebezpieczny wirus, a nie wojna spowoduje śmierć dziesiątek milionów ludzi”. Właściwie wszystkie teorie o Gatesie nawiązują do idei, że miliarder wykorzystuje bogactwo, aby rządzić całą planetą. Na czym opierają się takie domysły i ile w nich prawdy? Sprawdzamy.

Bill Gates miał romans? Powód rozwodu z Melindą Gates

Od 1995 do 2007 rokiem Bill Gates był numerem jeden na liście najbogatszych ludzi na świecie według magazynu Forbes. Kiedy zaczął angażować się w akcje charytatywne, spadł z podium, ale wciąż znajduje się w pierwszej piątce. W jednym z wywiadów wyznał nawet, że nie przeszkadza mu to, ponieważ nie lubi być w centrum uwagi. Na chwilę obecną szacuje się, że majątek Gatesa wynosi około 143 miliardów dolarów.

Zobacz też: Ile wynosi majątek Billa Gatesa? W trakcie rozwodu z żoną do podziału będzie ogromna fortuna

Wkrótce po założeniu Fundacji Billa i Melindy Gatesów (początek lat 2000.) przedsiębiorca ogłosił, że nie będzie poświęcał swojej firmie tak dużej ilości czasu jak kiedyś, bo chce skupić się na filantropii. W marcu zeszłego roku przedstawiciele Microsoftu przekazali, że Gates opuścił zarząd, aby skupić się wyłącznie na działalności charytatywnej. Jednak według The Wall Street Journal, jego odejście nie było przypadkowe.

Bill Gates – założyciel Microsoftu – w młodości, 1987 rok

Bill Gates w młodości. Jak dorobił się fortuny?
Fot. Doug Wilson/CORBIS/Corbis via Getty Images

Firma rozpoczęła wewnętrzne dochodzenie w związku z oświadczeniem jednej z pracownic, która twierdzi, że od kilku lat utrzymuje intymną relację z współzałożycielem Microsoftu. „W związku z tym członkowie zarządu zdecydowali, że Gates nie nadaje się już na stanowisko dyrektora ds. rozwoju oprogramowania w firmie, którą założył i którą kierował przez dziesięciolecia”, podaje gazeta.

Przedstawiciel miliardera zaznaczył, że nie miało to wpływu na jego decyzję. „Romans miał miejsce prawie 20 lat temu i zakończył się pokojowo. Decyzja Billa o odejściu z zarządu nie miała z tym nic wspólnego. Chciał po prostu poświęcić więcej czasu pracy charytatywnej”, przekazał mediom.

Dziennik The Times, powołując się na anonimowe źródła, podał, że Gates zachowywał się niestosownie wobec kobiet, z którymi pracował. Jego rzecznik zaprzeczył tym plotkom, wskazując, że powstają na tle rozwodu Billa Gatesa z żoną Melindą. O powodach rozstania pary po 27 latach małżeństwa też już krążą teorie spiskowe. Jednym z nich ma być bliska znajomość przedsiębiorcy z finansistą Jeffreyem Epsteinem, oskarżonym o przymuszanie nieletnich do czynności seksualnych.

Zobacz też: Byli małżeństwem przez 27 lat i dysponowali fortuną. Relacja Melindy i Billa Gatesów

Bill Gates i Melinda Gates - dlaczego się rozwodzą?
Fot. Frederic Stevens/Getty Images

Bill Gates stworzył koronawirusa? Teorie spiskowe

Tam, gdzie znajdują się wielkie pieniądze, nie może zabraknąć teorii spiskowych. Jedna z nich stała się niezwykle popularna za sprawą blogera Jordana Sathera, który stwierdził na swoim Twitterze, że pandemia Covid-19 to sztuczny twór. „Media piszą o nowej modnej chorobie zwanej koronawirusem. Zabawne, że patent na koronawirusa został złożony w 2015 i przyznany w 2018 roku”, pisał w zeszłym roku.

Patent przyznano Instytutowi Pirbright, który rzeczywiście prowadził wtedy badania nad szczepieniami, ale stanowczo zaprzeczył tym powiązaniom. Sceptycy zwracają jednak uwagę, że Fundacja Billa i Melindy Gatesów była ich głównym sponsorem. Tak narodziła się teoria, że ludzie Gatesa stworzyli pandemię, aby uzyskać astronomiczne zyski ze sprzedaży szczepionek.

Zobacz też: Książę Karol jest wampirem, a Meghan robotem. Najsłynniejsze teorie spiskowe o rodzinie królewskiej

Wkrótce potem włoska polityczka Sara Cunial nazwała Gatesa przestępcą i stwierdziła, że szczepionka przeciw Covid-19 ma „zniewolić populację i zmienić ludzi w świnki morskie”. Facebook oznaczył przemowę Cunial jako nieprawdziwą, ale nagranie obejrzało ponad milion osób. Potem pojawiły się założenia, że Gates wszczepia ludziom mikrochipy, aby całkowicie kontrolować ich działania. Ta teoria najpierw była popularna w USA, ale rozprzestrzeniła się na wszystkie kraje, i ma swoich zwolenników także w Polsce.

Bill Gates o pandemii Covid-19

Były prezes Microsoftu niepokoi się, że fałszywe informacje docierają do tak dużej ilości ludzi. „Trudno jest zaprzeczać takim historiom, ponieważ są one wyjątkowo głupie lub dziwne”, powiedział Gates w wywiadzie dla BBC, zaznaczając, że „nigdy nie był zaangażowany w projekty związane z mikrochipami”. Jak zauważył, nie jest szczęśliwy z powodu „szalonych teorii” i tego, że ludzie będą obawiali się szczepień.

„Kiedy będziemy mieli szczepionkę, będziemy musieli skupić się na wytworzeniu odporności grupowej, czyli zaszczepić około 80% populacji. Jeśli ludzie zaczną myśleć, że to oszustwo, że szczepionki są szkodliwe – choroba będzie nadal zabijać”, tłumaczył.

Bill Gates rzeczywiście w przeszłości ostrzegał, że choroby zakaźne są zagrożeniem dla ludzkości. W 2015 roku na konferencji TED (Technology, Entertainment and Design – przyp. red.) stwierdził, że w przyszłości należy spodziewać się nowej pandemii, ale świat jest nieprzygotowany na to, co będzie się działo.

Zobacz też: Bill Gates już 5 lat temu przestrzegał przed koronawirusem!

Bill Gates - teorie spiskowe. Co mówił o koronawirusie?
Fot. Nicolas Liponne/NurPhoto via Getty Images

Teorie spiskowe o Billu Gatesie

Zarządzanie pandemią nie jest pierwszą teorią spiskową o działalności Billa Gatesa. W 2016 roku pisano, że wirus Zika to broń biologiczna, którą stworzył, a dwa lata później – że jest „pośrednio odpowiedzialny za wybuch epidemii wirusa Ebola”. Na początku 2019 roku Gates miał tez powiedzieć, że „szczepionki są zbyt niebezpieczne, aby podawać je dzieciom”. Wypowiedź zdementowano, ale „argument” pozostał.

W 2010 roku była współpracownica Gatesa oświadczyła, że ten zlecił test środka antykoncepcyjnego firmy Pfizer na przypadkowych osobach z miasteczka Navrongo w Ghanie. Kobieta stwierdziła, że „nielegalny eksperyment medyczny” doprowadził do śmierci kilku mieszkanek. W 2011 roku organizacja, zajmująca się prawami kobiet w USA, opublikowała raport, który ustalił, że nieetyczne eksperymenty przeprowadzane są w całej Afryce, a Gatesa oskarżono o ludobójstwo. Z powodu braku dowodów sprawa ucichła.

Według firmy analitycznej Zignal Labs, do połowy kwietnia 2020 roku na Facebooku pojawiło się ponad piętnaście tysięcy publikacji na temat domniemanego powiązania Billa Gatesa z pandemią. Czy takie teorie spiskowe mają sens, czy są jedynie wymysłem? Opinię pozostawiamy Wam. 

Źródło: BBC, Esquire, Spider’s Web

Bill Gates - teorie spiskowe
Fot. Jamie McCarthy/Getty Images for Bill & Melinda Gates Foundation

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.