Barbara Bush
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Dramat byłej pierwszej damy! Barbara Bush jest poważnie chora, ale odmawia leczenia

Jaki jest stan jej zdrowia?

Gabriela Czernecka 17 kwietnia 2018 21:00
Barbara Bush
Fot. East News

Biuro byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych poinformowało o złym stanie zdrowia Barbary Bush. Z oświadczenia wynika, że żona byłego prezydenta USA, George’a Busha, podupadła na zdrowiu. Pierwsza dama podjęła jednak decyzję o rezygnacji z dalszego leczenia i hospitalizacji.

Stan zdrowia Barbary Bush. Pierwsza dama rezygnuje z leczenia

Biuro byłego prezydenta USA wystosowało oświadczenie, w którym poinformowało, że Barbara Bush podjęła decyzję o zaprzestaniu leczenia. Z oficjalnego komunikatu nie wynika jednak, co faktycznie jest przyczyną problemów zdrowotnych matki 43. prezydenta USA George’a W. Busha. Z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i zaistonowej niewydolności serca Barbara Bush postanowiła nie poddawać się dalszej hospitalizacji. 

Wiadomo jednak, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy 92-letnia Barbara Bush nie czuła się najlepiej i często przebywała w szpitalu. Barbara Bush od lat cierpi na niewydolność płuc i serca. Jak podaje CNN, schorzenie, na które cierpi kobieta,  prowadzi do nieodrwacalnego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Po konsultacji z lekarzami i rodziną, zmęczona ciągłym leczeniem Barbara Bush podjęła decyzję o zaprzestaniu uporczywej terapii. Kobieta poprosiła jednak lekarzy by zadbali o to, by nie odczuwała bólu. Teraz jak najwięcej czasu chce spędzać ze swoimi dziećmi i wnukami. „Jest otoczona przez rodzinę, którą uwielbia. Docenia liczne życzliwe wiadomości i modlitwy, które otrzymuje”, czytamy w oświadczeniu, które cytuje Reuters Agency. 

Kim jest Barbara Bush, czyli jak pierwsza dama zmienia oblicze Ameryki

Barbara Bush jest najstarszą z żyjących pierwszych dam USA! Jest żoną żona 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a H.W. Busha i matką 43. prezydenta USA George’a W. Busha. Na zdrowiu podupadła w 1997 roku. Wówczas zdecydowała się na wycofanie z dalszej aktywnej działalności. 

Przypomnijmy, że pierwsza dama uznawana jest za jedną z najbardziej szanowanych przez Amerykanów kobiet. George’a H.W. Busha Barbara poznała w 1941 roku. Zaledwie cztery lata później stanęli na ślubnym kobiercu. Niecałe dziesięć lat później jej mąż rozpoczął karierę polityczną, ona dumnie stała u jego boku gotowa, by udzielić mu potrzebnego wsparcia. Jej funkcja polegała nie tylko na godnym reprezentowaniu kraju. 

Zainspirowana dysleksją syna Neila, postanowiła zająć się szerzeniem wiedzy o analfabetyzmie. Założyła nawet fundację Barbara Bush Foundation for Family Literacy. Jest członkinią wielu innych organizacji zajmujących się tym samym problemem. Choć w czasie prezydentury męża krytykowana była za to, że niewystarczająco wspiera ruch wyzwolenia kobiet przekonywała, że każdy ma prawo wybierać taka drogę kariery, jaka najbardziej go interesuje.

Jej stan zdrowia pogorszył się w 1997 roku. Do mediów podano, że kilka lat wcześniej zdiagnozowano u niej chorobę Gravesa-Basedowa (autoimmulogiczne schorzenie o cechach nadczynności tarczycy). W 1990 roku przeszła operację usunięcia zmiany nowotworowej, w 1997 przeszła operację biodra, a w 2000 roku operację kręgosłupa. Mimo to aktywnie włączyła się w kampanię prezydencką syna, George’a W. Busha. 

Teraz jej stan jest na tyle poważny, że kobieta podjęła decyzję, by nie poddawać się już dłużej leczeniu i jedyne, o co prosi swoich lekarzy to o uśmierzenie bólu. Plejada gwiazd i osób ze świata polityki życzy Barbarze Bush dużo zdrowia i powrotu do sił. Wśród nich jest amerykańska ambasador ONZ, Nikki Haley,  która napisała na Twitterze: „Modlitwy idą do góry za kobietę wielkiej wiary, siły i niezachwianej miłości do Ameryki. Nasz kraj jest lepszy dzięki byłej Pierwszej Damie – Pani Barbarze Bush”.   

Fot. Vogue

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…