Chelsea Manning
Fot. East News, Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Dostała 35 lat za przekazanie tajnych dokumentów WikiLeaks. Barack Obama skrócił wyrok transseksualnej Chelsea Manning

Weronika Bruździak-Gębura 19 stycznia 2017 12:15
Chelsea Manning
Fot. East News, Getty Images

Odchodzący z urzędu Barack Obama na trzy dni przed zakończeniem kadencji ułaskawił kilkadziesiąt osób, a kolejnym dwustu skrócił wyroki. Wśród nich jest transseksualna żołnierka Chelsea Manning, która została skazana za kradzież tajnych dokumentów i przekazanie ich portalowi WikiLeaks.

 

Skrócenie wyroku

We wtorek Barack Obama skrócił wyrok 29-letniej Chelsea Manning z 35 do 7 lat. Manning miała opuścić więzienie w 2045 roku, jednak po decyzji ustępującego prezydenta wyjdzie na wolność 17 maja 2017 roku. W komunikacie Białego Domu podkreślono, że na korzyść Chelsea Manning przemawiało przyznanie się do winy i wyrażenie skruchy. Barack Obama ułaskawił łącznie 64 osoby, a kolejnym 209 skrócił wyroki.

 

Polecamy też: „To wy jesteście zmianą” – wzruszające ostatnie przemówienie Baracka Obamy. I piękne podziękowania dla Michelle...

 

Sprawa Chelsea Mannning

Chelsea Elizabeth Manning urodziła się jako Bradley Edward Manning w 1987 roku w stanie Oklahoma. Do armii wstąpiła w 2007 roku. Podczas wojny w Iraku pracowała jako analityczka wywiadu w amerykańskiej bazie pod Bagdadem. Na przełomie 2009 i 2010 roku Manning wyniosła około 700 tysięcy tajnych dokumentów na płytach CD, między innymi tych z utworami Lady Gagi. Została zatrzymana i aresztowana w Kuwejcie w maju 2010 roku. Uznano ją za winną szpiegostwa, zdrady tajemnicy państwowej, kradzieży i oszustw komputerowych. 21 sierpnia 2013 roku została skazana na karę 35 lat więzienia oraz zdegradowana do stopnia szeregowej i wydalona ze służby.

 

Dokumenty, które wyniosła Chelsea Manning zawierały dane dotyczące więźniów nielegalnie przetrzymywanych w Guantanamo oraz tajne raporty z Iraku i Afganistanu. Wśród nich znajdował się film z kamery helikoptera nakręcony w 2007 roku, na którym amerykańscy żołnierze ostrzeliwując cele w Iraku zabili cywilów. Wśród nich byli też dziennikarze agencji Reutera.

 

Coming out Chelsea Manning

Przebywając w więzieniu, Chelsea Manning ogłosiła, że jest transseksualistką. W kwietniu 2014 roku sąd wyraził zgodę na zmianę imienia Bradley na Chelsea. Jednak zakład karny, w którym przebywała Manning, nie pozwalał na teriapię hormonalną ani operację korekty płci. Dlatego we wrześniu 2015 roku Manning zdecydowała się na głodówkę. Ustąpiła dopiero wtedy, gdy obiecano jej, że będzie mogła poddać się operacji zmiany płci mimo pobytu w więzieniu. Zapewne teraz Manning zdecuduje się na nią już po opuszczeniu zakładu karnego.

 

Polecamy też: Super szpieg i super reżyser. Oliver Stone nakręcił film o Edwardzie Snowdenie. Mamy zwiastun!​

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.