Kasprowy Wierch, Tatry
Fot. GERARD/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Piorun znów uderzył w Tatry. Ponad 450 osób zostało uwięzionych na Kasprowym Wierchu

Akcja ratownicza trwała całą noc

Rafał Kowalski 31 sierpnia 2019 11:55
Kasprowy Wierch, Tatry
Fot. GERARD/REPORTER

Pogoda wciąż nie jest łaskawa dla turystów, którzy odpoczywają w Tatrach. Kilka dni temu przez nagłą burzę na Giewoncie, zginęły 4 osoby, a ponad 100 było rannych. Z kolei wczoraj przez uderzenie pioruna na długi czas została zablokowana kolejka przywożąca i zwożąca ludzi na Kasprowy Wierch. Setki osób utknęły na szczycie.

Burza na Kasprowym Wierchu. Awaria kolejki linowej – szczegóły

Pogoda w Tatrach jest bardzo zmienna, ale turyści mimo wszystko są żądni chodzenia po kolejnych, wysoko położonych szlakach turystycznych. Ma to swoje konsekwencje. Wczoraj wieczorem w wyniku uderzenia pioruna w Kasprowy Wierch, awarii uległa kolejka linowa, którą turyści dostają się na szczyt. Ponad 450 osób zostało uwięzionych na górze. Niektórzy nawet przez całą noc.

Polskie Koleje Linowe poinformowały, że ratownicy uruchomili awaryjny tryb zasilania kolejki, który działa dzięki silnikowi spalinowemu. Dzięki temu grupa po grupie, powoli mogły opuszczać Kasprowy Wierch. Ewakuacja turystów trwała aż do piątej rano, ponieważ awaryjny tryb pracy kolejki działa około 3,5 raza wolnej, niż normalny.

Na szczęście, w wyniku rażenia pioruna nikt tym razem nie ucierpiał. Meteorolodzy przestrzegają jednak przed wyruszaniem w góry. Prognozy dotyczące burz są bowiem bardzo niestabilne, ale w każdej występuje ryzyko wystąpienia opadów z towarzyszącymi im błyskawicami. 

Akcja ratunkowa, Kasprowy Wierch
Fot. Piotr Korczak/REPORTER

TAGI #wypadek #góry

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.