Kasprowy Wierch, Tatry
Fot. GERARD/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Piorun znów uderzył w Tatry. Ponad 450 osób zostało uwięzionych na Kasprowym Wierchu

Akcja ratownicza trwała całą noc

Rafał Kowalski 31 sierpnia 2019 11:55
Kasprowy Wierch, Tatry
Fot. GERARD/REPORTER

Pogoda wciąż nie jest łaskawa dla turystów, którzy odpoczywają w Tatrach. Kilka dni temu przez nagłą burzę na Giewoncie, zginęły 4 osoby, a ponad 100 było rannych. Z kolei wczoraj przez uderzenie pioruna na długi czas została zablokowana kolejka przywożąca i zwożąca ludzi na Kasprowy Wierch. Setki osób utknęły na szczycie.

Burza na Kasprowym Wierchu. Awaria kolejki linowej – szczegóły

Pogoda w Tatrach jest bardzo zmienna, ale turyści mimo wszystko są żądni chodzenia po kolejnych, wysoko położonych szlakach turystycznych. Ma to swoje konsekwencje. Wczoraj wieczorem w wyniku uderzenia pioruna w Kasprowy Wierch, awarii uległa kolejka linowa, którą turyści dostają się na szczyt. Ponad 450 osób zostało uwięzionych na górze. Niektórzy nawet przez całą noc.

Polskie Koleje Linowe poinformowały, że ratownicy uruchomili awaryjny tryb zasilania kolejki, który działa dzięki silnikowi spalinowemu. Dzięki temu grupa po grupie, powoli mogły opuszczać Kasprowy Wierch. Ewakuacja turystów trwała aż do piątej rano, ponieważ awaryjny tryb pracy kolejki działa około 3,5 raza wolnej, niż normalny.

Na szczęście, w wyniku rażenia pioruna nikt tym razem nie ucierpiał. Meteorolodzy przestrzegają jednak przed wyruszaniem w góry. Prognozy dotyczące burz są bowiem bardzo niestabilne, ale w każdej występuje ryzyko wystąpienia opadów z towarzyszącymi im błyskawicami. 

Akcja ratunkowa, Kasprowy Wierch
Fot. Piotr Korczak/REPORTER

TAGI #wypadek #góry

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?