Koronawirus, ziemia, maseczka
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Jak pokonać pandemię koronawirusa? Ekspert poleca brać przykład z Australii

„Chciałbym, żebyśmy przejęli taką mentalność”

Ksenia Krasko 5 listopada 2020 12:57
Koronawirus, ziemia, maseczka
Fot. stock.adobe.com

Kiedy epidemia choroby Covid-19 rozwinęła się w Chinach, nikt nie przypuszczał, jak szybko rozprzestrzeni się na inne kraje na świecie. Podczas tak zwanej pierwszej fali w wyjątkowo trudnej sytuacji znalazły się m.in. Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania, a także Stany Zjednoczone, Rosja i Turcja. Druga fala przyniosła kolejne tysiące zakażeń, wymuszając wprowadzenie nowych obostrzeń. Jednym z państw, które na tle innych doskonale radzą sobie z epidemią, jest Australia. Gdy tylko wirus SARS-CoV-2 zaatakował ponownie, władze tego kraju pojęły natychmiastowe, i jak okazało się później słuszne decyzje, a eksperci wskazują, że tak właśnie należy walczyć z koronawirusem.

Jak Australia walczy z pandemią Covid-19?

Australijscy eksperci ds. zdrowia już wcześniej stwierdzili, że zwycięstwo w walce z Covid-19 to zasługa kilku czynników, jak duża ilość przeprowadzanych testów, izolowanie osób zakażonych i osób narażonych na zakażenie, oraz przestrzeganie zasad dystansu społecznego. Naukowcy dodają również, że dużą rolę w tym wszystkim odgrywa położenie Australii – dostać się tu można wyłącznie drogą morską lub lotniczą.

Po kilku tygodniach od wybuchu pandemii obostrzenia poluzowano, jednak wkrótce okazało się, że wirus nie odpuszcza. Wtedy władze postanowiły działać – wprowadzono obostrzenia, które całkowicie zamknęły stan Wiktoria. Uznany amerykański ekspert od chorób zakaźnych, dr Antony Fauci, twierdzi jednak, że była to słuszna decyzja, czego dowodem jest obecna sytuacja w Melbourne. 

Dr Fauci wytłumaczył, że chodzi nie tylko o przywrócenie lockdownu na kilka tygodni. Podczas rozmowy z Uniwersytetem w Melbourne i Instytutem Doherty, powiedział: „Kilka godzin przed naszym spotkaniem online byłem na naradzie w Białym Domu. Gdybym użył słowa „lockdown”, miałbym poważne kłopoty”, przyznał. „Jestem głęboko przekonany, że można otwierać firmy, otwierać kraj, ale robić to ostrożnie, aby zapobiec wzrostowi infekcji”, wskazał na równowagę gospodarczą, jaką udało się osiągnąć w Australii.

„Naprawdę chciałbym, żebyśmy mogli przeszczepić innym tego rodzaju mentalność”, dodał, odnosząc się głównie do nakazu noszenia masek. Sharon Lewin, dyrektor Instytutu Doherty, odpowiedziała: „Wszyscy w Melbourne je noszą, bo grzywna wynosi tysiąc dolarów. Więc 99,9% osób stosuje się do przepisów”. Dr Fauci odpowiedział, że USA – a także inne kraje – powinny się na tym wzorować. „W rzeczywistości ludzie są wyśmiewani za noszenie masek, one stały się politycznym manifestem”, stwierdził gorzko.

Ekspert zaznaczył także, że jest przekonany, że szczepionka przeciwko Covid-19 będzie dostępna „w ciągu najbliższych kilku miesięcy”, chociaż dla większości ludzi życie wróci do normy dopiero w 2022 roku.

Statystyki potwierdzają już prawie 50 milionów przypadków zakażenia koronawirusem na całym świecie. W Australii od początku pandemii odnotowano prawie 28 tysięcy przypadków, w tym 907 śmiertelnych. 5 listopada w stanie Wiktoria po raz pierwszy od dawna nie zanotowano żadnego nowego przypadku Covid-19. 

Koronawirus, ziemia, maseczka
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.