Martyna Wojciechowska, VIVA! 21/2020
Fot. Marlena Bielinska/MOVE
O TYM JEST GŁOŚNO

Martyna Wojciechowska poznała asystentkę seksualną osób niepełnosprawnych. Ważny wpis gwiazdy!

Podróżniczka poruszy trudny temat w swoim programie

Rafał Kowalski 19 listopada 2020 14:54
Martyna Wojciechowska, VIVA! 21/2020
Fot. Marlena Bielinska/MOVE

Martyna Wojciechowska wielokrotnie udowodniła, że nie boi się podejmować trudnych, ale ważnych społecznie tematów. O części z nich opowiada w swoim programie Kobieta na krańcu świata. I choć produkcja najnowszej serii była utrudniona przez pandemię koronawirusa, gwiazda TVN nawet w krajach położonych blisko Polski, znalazła ciekawych bohaterów. Już w niedzielę 22 listopada o 11:30 zobaczymy odcinek o… certyfikowanej asystentce seksualnej osób niepełnosprawnych.

Martyna Wojciechowska o nietypowym zawodzie w Czechach

Na swoim Instagramie Martyna Wojciechowska zachęciła do włączenia TVN w niedzielny poranek. „Asystentka seksualna osób niepełnosprawnych - to oficjalny zawód bohaterki kolejnego odcinka programu. VLADANA AUGSTENOWA jest jedną z 11 certyfikowanych specjalistek i specjalistów w tej dziedzinie w Czechach. Mówi o sobie, że „stara się leczyć dotykiem” i że każdy z nas potrzebuje bliskości i intymności. To przecież naturalna potrzeba człowieka, niezależnie od tego czy jest niepełno czy pełnosprawny. W Szwajcarii, Belgii czy Niemczech zawód ten istnieje od wielu lat, w Czechach od 5 lat, a szkolenie jest finansowane przez państwo”, zaczęła swój wpis podróżniczka i dodała, że boli ją, jak temat ten traktowany jest w naszym państwie.

Jak wiadomo, zawód asystentów seksualnych osób niepełnosprawnych u nas nie istnieje. „Jak to się ma do Polski gdzie osoby z niepełnosprawnościami często nie mają tej podstawowej opieki i wsparcia finansowego? A tyle się u nas mówi o „pro life”. Bycie za życiem to także zapewnienie godnego życia osobom, które nie mogą same o siebie zadbać. Czy jesteśmy gotowi na poruszanie takich tematów i otwarcie dyskusji o seksualności osób z niepełnosprawnościami? Wierzę, że tak. To nie będzie łatwy odcinek, ale bardzo ważny”, dodała dziennikarka pod pamiątkowym zdjęciem z bohaterką programu.

Kolejnych szczegółów 5 odcinka dwunastej serii Kobiety na krańcu świata dowiadujemy się z informacji prasowej.  „Czechy są pierwszym postkomunistycznym krajem, w którym 5 lat temu pojawiły usługi asystentów seksualnych dla osób niepełnosprawnych. Państwo Czeskie dofinansowało również działalność organizacji szkolącej osoby wykonujące ten zawód. Vladana, którą Martyna Wojciechowska spotkała w Czechach, jest jedną z jedenastu profesjonalnych asystentek i asystentów seksualnych w u naszych sąsiadów.. W swoim życiu zmierzyła się z wieloma traumatycznymi doświadczeniami, dziś pomaga innym. Celem jej pracy jest wspieranie klientów w drodze do niezależności”, czytamy, jeszcze bardziej zachęceni do obejrzenia relacji z kolejnej podróży ulubienicy tysięcy Polek.

Popieracie pomysł Martyny na zrealizowanie takiego materiału? 

Martyna Wojciechowska, Kobieta na krańcu świata
Fot. Mariusz Janiszewski / TVN

VLADANA AUGSTENOWA - Asystentka seksualna osób niepełnosprawnych

VLADANA AUGSTENOWA
Fot. Mariusz Janiszewski / TVN

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.