Astrofizyka
Fot. lexaarts - stock.adobe.com
KULTURA

„Co kwarki mają wspólnego z dinozaurami?” - czyli tajemnice wszechświata dla młodych!

Ta książka to prawdziwy kosmos!

19 grudnia 2019 14:26
Astrofizyka
Fot. lexaarts - stock.adobe.com

Czy wiedzieliście, że na początku wszechświat był mniejszy od kropki na końcu tego zdania? O ile mniejszy? Wyobraź sobie, że kropka to pizza. A teraz pokrój ja na bilion kawałków! Robi wrażenie? Tak! Książka Neila de Grasse Tysona Astrofizyka dla młodych i zabieganych to niesamowity przewodnik po wszechświecie w kolorowej, ilustrowanej wersji dla młodych czytelników.

Książka omawia wspaniałe tajemnice materii. Wszystko składa się z kwarków i leptonów, mikroskopijnych cząstek, które mają przedziwne właściwości. Kwarki występują zawsze grupami, a siła je łącząca jest tym większa, im bardziej się do siebie oddalają. Leptony za to są samotnikami. Najbardziej znanym jest elektron. I wszystko – nawet tak ukochane przez dzieci dinozaury - „zrobione” są z kwarków i leptonów. Dokładniej to z nich powstały protony, neutrony i elektrony, z których składają się wszystkie atomy. A atomy to pierwiastki i wszystkie cząsteczki wszechświata, a więc ludzkie ciało.

Światowej sławy popularyzator nauki, Neil deGrasse Tyson wyjaśnia wiele kosmicznych zjawisk, od których zależy istnienie galaktyk, planet, a więc i nasze. Czym jest antymateria? Czym jest ciemna materia, bez której nie istniałby kosmos? W prosty, zabawny i efektowny sposób omawia wielkie tajemnice wielkiego wszechświata. Aż trudno się oderwać od książki! Wiedzieliście, że istnienie ciemnej materii udowodniła Vera Rubin, amerykańska astronom w latach 70. zeszłego wieku? W dzieciństwie Vera Rubin oglądała gwiazdy przez okno sypialni, a swój pierwszy teleskop zbudowała z kartonowej rury. Nie przyjęto jej na studia z astrofizyki na Uniwersytecie Princeton, bo nie przyjmowano tam kobiet! Nie zraziła się i dyplom uzyskała na innym uniwersytecie, a następnie badaniami nad galaktykami spiralnymi dowiodła, że ciemna materia faktycznie istnieje. Powinna dostać za to nagrodę Nobla!

Dlaczego słońce świeci?

Cały wodór wszechświata powstał podczas Wielkiego Wybuchu. Dwie trzecie ludzkiego ciała składa się z atomów wodoru. Codziennie w każdej sekundzie cztery i pół miliarda ton szybko poruszających się cząstek wodoru łomocze o siebie w rozgrzanym jądrze słonecznym. Zderzenia te produkują energię, dzięki, której Słońce świeci.

Astrofizyka dla młodych i zabieganych pełna jest takich fascynujących ciekawostek!  

Astrofizyka dla młodych i zabieganych
Fot. mat. pras.

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.