Artur K. zabił podczas przepustki z więzienia
Fot. Facebook
O TYM JEST GŁOŚNO

Wyszedł na przepustkę po raz 90. i gołymi rękami udusił narzeczoną i jej synka

Poprzedni wyrok odsiadywał także za morderstwo...

Weronika Kostyra 25 stycznia 2019 08:55
Artur K. zabił podczas przepustki z więzienia
Fot. Facebook

Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. We wrześniu ubiegłego roku Artur K. wyszedł na przepustkę z więzienia, w którym odsiadywał wyrok za zabicie swojej dziewczyny. Popełnił wtedy kolejne morderstwo – gołymi rękami udusił narzeczoną i jej trzyletniego syna, Oskara. Do tragedii doszło na warszawskim Śródmieściu. Okazuje się, że była to aż 90. przepustka Artura K. Jak to możliwe?

Zbrodnie Artura K.

W 2004 roku mężczyzna udusił swoją 19-letnią wówczas dziewczynę. Jej ciało znalazła w wannie matka. Artur K. sam zgłosił się wtedy na policję, tłumacząc, że sprowokowała go informacja, że jego partnerka pracuje w agencji towarzyskiej. Informacja ta nie została potwierdzona, a on trafił do więzienia na 15 lat. Według służby więziennej w czasie odsiadywania kary nie sprawiał kłopotów i zachowywał się niemal wzorowo. Ukończył w tym czasie szkołę średnią i utrzymywał kontakt z rodziną. Za dobre sprawowanie został przeniesiony do zakładu półotwartego o zmniejszonym rygorze. Zaczął bardzo często korzystać z przepustek.

Właśnie wtedy poznał przez internet swoją późniejszą narzeczoną, Monikę K. Para planowała ślub. Dwa tygodnie przez planowanym terminem Artur K. udusił 35-letnią kobietę i Oskarka. Ciała ofiar podwójnej zbrodni znalazła matka zamordowanej. Zaniepokojona wezwała ślusarza i siłą dostała się do mieszkania. Po makabrycznym odkryciu wezwała policję. Zabójca sam zgłosił się na komisariat. Nie są znane jego motywy.

Zbyt liberalne wydawanie przepustek?

Czy tej tragedii można było uniknąć? Zabójca cieszył się w więzieniu bardzo dużą swobodą. Teraz wszczęto postępowanie przeciwko dziewięciu funkcjonariuszom Służby Więziennej. Prawdopodobnie popełnili oni wiele rażących błędów i zaniedbań. Oskarżonemu Arturowi K. zbyt łatwo przyznawano przepustki. „Specjaliści, którzy sprawdzają ich działania dopatrzyli się nieprawidłowości. Związane są z niezachowaniem należytej staranności i liberalnym postępowaniem w przypadku udzielania przepustek. Skazany w ciągu ostatnich dwóch lat 90 razy korzystał z zezwoleń na opuszczenie zakładu karnego”, powiedziała rzeczniczka dyrektora generalnego Służby Więziennej Elżbieta Krakowska.

Funkcjonariuszom grozi nagana, obniżenie stopnia, wyznaczenie niższego stanowiska lub nawet wydalenie ze służby. Wcześniej pracownicy Służby Więziennej tłumaczyli się tym, że wcześniej za każdym razem Artur K. wracał z przepustek punktualnie, a jego zachowanie nie budziło zastrzeżeń. 

Artur K. zabił podczas przepustki z więzienia
Fot. Facebook

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?