Postarzone gwiazdy, Face App
Fot. Instagram
O TYM JEST GŁOŚNO

Media obiegły niepokojące doniesienia. Czy aplikacja FaceApp jest niebezpieczna?

Ma dostęp do wielu danych użytkownika!

Redakcja VIVA! 18 lipca 2019 16:48
Postarzone gwiazdy, Face App
Fot. Instagram

Aplikacja FaceApp szturmem podbiła Internet. Od kilku dni media społecznościowe są pełne zdjęć osób, które sprawdzają, jak będą wyglądały za kilkadziesiąt lat. Pojawiły się jednak niepokojące doniesienia o tym, że aplikacja ma dostęp do wielu danych użytkownika, niejasna jest też jej polityka prywatności. Czy rzeczywiście niewinny program może być niebezpieczny?

Czy FaceApp jest niebezpieczny?

Aplikacja zmieniająca rysy twarzy nie jest nowym wynalazkiem. FaceApp powstał 2017 roku, a jego autorem jest Rosjanin. Nie wiadomo do końca, co stoi za jego nagłą popularnością, ale prawdopodobnie jest ona związana z modnym hashtagiem #agechallenge, który szybko rozprzestrzenił się w sieci. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że przerabiając swoje zdjęcia akceptują regulamin, który zastrzega sobie między innymi dostęp do danych użytkownika, biblioteki jego zdjęć i innych danych. Zdjęcie nie jest też przerabiane na telefonie, ale w wirtualnej chmurze. Dodatkowo FaceApp nie tylko edytuje zdjęcie, ale także przeprowadza analizę biometryczną twarzy. Co dzieje się później z danymi?

Do końca nie wiadomo. Właśnie dlatego informacja, że dane użytkowników mogą być wykorzystywane przez rosyjskie służby, wywołała duży niepokój. Warto jednak pamiętać, że podobne zapisy w swoim regulaminie mają prawie wszystkie aplikacje, z jakich korzystamy na smartfonach. Specjaliści tłumaczą, że póki co FaceApp nie wydaje się bardziej niebezpieczny od innych. Zalecają jednak, aby zachować rozwagę i częściej zastanawiać się nad tym, którym aplikacjom przyznajemy dostęp do swoich danych. Czy chwila zabawy jest tego warta? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

When you take a trip to the Year 3000.

Post udostępniony przez Jonas Brothers (@jonasbrothers)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

👴🏻👴🏻

Post udostępniony przez JARED LETO (@jaredleto)

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.