Postarzone gwiazdy, Face App
Fot. Instagram
O TYM JEST GŁOŚNO

Media obiegły niepokojące doniesienia. Czy aplikacja FaceApp jest niebezpieczna?

Ma dostęp do wielu danych użytkownika!

Redakcja VIVA! 18 lipca 2019 16:48
Postarzone gwiazdy, Face App
Fot. Instagram

Aplikacja FaceApp szturmem podbiła Internet. Od kilku dni media społecznościowe są pełne zdjęć osób, które sprawdzają, jak będą wyglądały za kilkadziesiąt lat. Pojawiły się jednak niepokojące doniesienia o tym, że aplikacja ma dostęp do wielu danych użytkownika, niejasna jest też jej polityka prywatności. Czy rzeczywiście niewinny program może być niebezpieczny?

Czy FaceApp jest niebezpieczny?

Aplikacja zmieniająca rysy twarzy nie jest nowym wynalazkiem. FaceApp powstał 2017 roku, a jego autorem jest Rosjanin. Nie wiadomo do końca, co stoi za jego nagłą popularnością, ale prawdopodobnie jest ona związana z modnym hashtagiem #agechallenge, który szybko rozprzestrzenił się w sieci. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że przerabiając swoje zdjęcia akceptują regulamin, który zastrzega sobie między innymi dostęp do danych użytkownika, biblioteki jego zdjęć i innych danych. Zdjęcie nie jest też przerabiane na telefonie, ale w wirtualnej chmurze. Dodatkowo FaceApp nie tylko edytuje zdjęcie, ale także przeprowadza analizę biometryczną twarzy. Co dzieje się później z danymi?

Do końca nie wiadomo. Właśnie dlatego informacja, że dane użytkowników mogą być wykorzystywane przez rosyjskie służby, wywołała duży niepokój. Warto jednak pamiętać, że podobne zapisy w swoim regulaminie mają prawie wszystkie aplikacje, z jakich korzystamy na smartfonach. Specjaliści tłumaczą, że póki co FaceApp nie wydaje się bardziej niebezpieczny od innych. Zalecają jednak, aby zachować rozwagę i częściej zastanawiać się nad tym, którym aplikacjom przyznajemy dostęp do swoich danych. Czy chwila zabawy jest tego warta? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

When you take a trip to the Year 3000.

Post udostępniony przez Jonas Brothers (@jonasbrothers)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

👴🏻👴🏻

Post udostępniony przez JARED LETO (@jaredleto)

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.