Postarzone gwiazdy, Face App
Fot. Instagram
O TYM JEST GŁOŚNO

Media obiegły niepokojące doniesienia. Czy aplikacja FaceApp jest niebezpieczna?

Ma dostęp do wielu danych użytkownika!

Redakcja VIVA! 18 lipca 2019 16:48
Postarzone gwiazdy, Face App
Fot. Instagram

Aplikacja FaceApp szturmem podbiła Internet. Od kilku dni media społecznościowe są pełne zdjęć osób, które sprawdzają, jak będą wyglądały za kilkadziesiąt lat. Pojawiły się jednak niepokojące doniesienia o tym, że aplikacja ma dostęp do wielu danych użytkownika, niejasna jest też jej polityka prywatności. Czy rzeczywiście niewinny program może być niebezpieczny?

Czy FaceApp jest niebezpieczny?

Aplikacja zmieniająca rysy twarzy nie jest nowym wynalazkiem. FaceApp powstał 2017 roku, a jego autorem jest Rosjanin. Nie wiadomo do końca, co stoi za jego nagłą popularnością, ale prawdopodobnie jest ona związana z modnym hashtagiem #agechallenge, który szybko rozprzestrzenił się w sieci. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że przerabiając swoje zdjęcia akceptują regulamin, który zastrzega sobie między innymi dostęp do danych użytkownika, biblioteki jego zdjęć i innych danych. Zdjęcie nie jest też przerabiane na telefonie, ale w wirtualnej chmurze. Dodatkowo FaceApp nie tylko edytuje zdjęcie, ale także przeprowadza analizę biometryczną twarzy. Co dzieje się później z danymi?

Do końca nie wiadomo. Właśnie dlatego informacja, że dane użytkowników mogą być wykorzystywane przez rosyjskie służby, wywołała duży niepokój. Warto jednak pamiętać, że podobne zapisy w swoim regulaminie mają prawie wszystkie aplikacje, z jakich korzystamy na smartfonach. Specjaliści tłumaczą, że póki co FaceApp nie wydaje się bardziej niebezpieczny od innych. Zalecają jednak, aby zachować rozwagę i częściej zastanawiać się nad tym, którym aplikacjom przyznajemy dostęp do swoich danych. Czy chwila zabawy jest tego warta? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

When you take a trip to the Year 3000.

Post udostępniony przez Jonas Brothers (@jonasbrothers)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

👴🏻👴🏻

Post udostępniony przez JARED LETO (@jaredleto)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…