Anna Lewandowska, Patryk radwański
Fot. TOMASZ URBANEK/Dzien Dobry TVN/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Poruszający apel Anny Lewandowskiej. Prosi o pomoc dla dziecka

9-miesięczny Patryk potrzebuje najdroższego leku świata

Rafał Kowalski 7 stycznia 2020 16:54
Anna Lewandowska, Patryk radwański
Fot. TOMASZ URBANEK/Dzien Dobry TVN/East News

Patryk Radwański – tak nazywa się 9-miesięczny chłopiec, który czeka na uratowanie życia. Rodzice młodziutkiego mieszkańca Wrocławia robią co mogą, by jak najszybciej zebrać pieniądze na najdroższy lek świata – jedyny, który może zatrzymać śmiertelną chorobę. Do wzięcia udziału w specjalnie zorganizowanej zbiórce dołączyła właśnie Anna Lewandowska. Poznaj historię Patryka i dowiedz się, jak mu pomóc.

Anna Lewandowska o pomocy dla Patryka Radwańskiego

Gośćmi ostatniego programu Dzień Dobry TVN byli Monika i Radosław Radwańscy oraz Ania Lewandowska. Trenerka, która dopiero co poznała chorego chłopca obiecała, że postara się nagłośnić ważną zbiórkę. „Zrobię co tylko będę mogła. Będę chciała organizować różne wydarzenia. Treningi charytatywne, akcje charytatywne, sprzedaż bluz, z których dochód będzie przekazany leczenie Patryka. Jest bardzo mało czasu, więc tak naprawdę to się musi dziać teraz, w tym momencie”, powiedziała na wizji żona Roberta Lewandowskiego. „Jako mama wiem, że nie ma nic ważniejszego i cenniejszego niż dziecko, dlatego proszę i Was o wsparcie”, dodała na Instagramie.

W specjalnie utworzonej zbiórce pieniędzy czytamy, że urodzony w kwietniu 2019 roku Patryk niedługo później zaczął tracić siły do życia. Lekarze zdiagnozowali u chłopca nieuleczalną chorobę. „Rdzeniowy zanik mięśni (SMA1) odbiera Patrysiowi siły, zabiera zdolność ruchu, jedzenia i oddychania. Cudowne życie, które tak długo planowaliśmy, rozsypało się... Niedowierzanie i płacz musieliśmy zastąpić działaniem”, piszą rodzice na stronie SiePomaga i dodają, że aktualnie przyjmowany co 4 miesiące lek już nie pomaga. Bez niego synek umrze zapewne w najbliższym roku – dzieci z zespołem SMA walczą z chorobą średnio do 2. roku życia. „To choroba genetyczna, w której umierają neurony, odpowiedzialne za pracę mięśni. Mięśnie – odpowiedzialne nie tylko za ruch, ale za połykanie, oddychanie - stopniowo zanikają”, wyjaśniają rodzice Patryka.

Dla chłopca pojawiła się jednak nadzieja. Mowa o leku wynalezionym przez medyków w USA. Nazywana najdroższym lekiem świata terapia genowa wyceniana jest na 2,1 miliona dolarów. Ponadto rodzice Patryka zbierają też na badania przesiewowe. „W USA lekarzom udało się wynaleźć lek, który hamuje postęp choroby i przywraca utracone funkcje ruchowe! Preparat dostarcza kopię genu, którego Patryk nie ma (i przez brak którego jego mięśnie umierają). Organizm Patryka sam zacznie produkować białko, niezbędne do pracy mięśni.. Dzięki lekowi jest szansa, że synek będzie się ruszać, siadać, jeść… Będzie żyć, i to żyć normalnie!”, czytamy na stronie zbiórki.

Do celu, którym jest 9 milionów złotych pozostało jeszcze 5,5 miliona złotych. Na razie do zbiórki przyłączyło się 70 tysięcy osób. Bądź następny! Wpłat na Patryka Radwańskiego można dokonywać POD TYM LINKIEM. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Patryk Radwański (@wyzwanie_patrysia)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Lewandowska ® (@annalewandowskahpba)

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.