Anna Komorowska, VIVA! czerwiec 2010
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM
O tym się mówi

Rzadko pojawia się publicznie. Co dziś robi Anna Komorowska?

„Nigdy nie jest za późno na współdziałanie w słusznej sprawie”

Marta Nawacka 27 października 2021 15:58
Anna Komorowska, VIVA! czerwiec 2010
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

Od czasu zakończenia prezydentury Bronisława Komorowskiego, jego żona rzadko pojawia się publicznie. Anna Komorowska na bieżąco jednak śledzi to, co dzieje się w kraju i zabiera głos w sprawach ważnych oraz wtedy, kiedy uważa to za słuszne i konieczne. Była pierwsza dama nie zapomina też o rodzinie, przyjaciołach i swojej pasji... Jak dzisiaj wygląda jej życie?

Anna Komorowska nie zapomina o rzeczach ważnych

Była pierwsza dama na bieżąco śledzi wydarzenia z naszego kraju i wtedy, kiedy to konieczne zabiera głos. Aktywnie uczestniczy także w działaniach na rzecz praw kobiet. W kwietniu 2016 roku była inicjatorką Listu Trzech Pierwszych Dam, w którym wraz z Jolantą Kwaśniewską i Danutą Wałęsą stanęła w obronie kompromisu aborcyjnego. „Każda aborcja jest dramatem, ale nie można dramatu kobiet pogłębiać, zmuszając je do rodzenia dzieci z gwałtu czy do ryzykowania życiem i zdrowiem swoim lub dziecka”, mogliśmy przeczytać w liście byłych pierwszych dam, które sprzeciwiały się całkowitemu zakazowi aborcji. Gdy w październiku tego samego roku kobiety wyszły na ulicę z parasolkami na znak czarnego protestu, Anna Komorowska stała u ich boku.

Ostatnio Anna Komorowska wraz z Jolantą Kwaśniewską gościły w programie Moniki Olejnik „Kropka nad i” w TVN24. Obie panie wzięły w ubiegłą sobotę udział w proteście „Matki na granicę”, którego celem było zwrócenie uwagi na sytuację migrantów. „Pojechałam tam dlatego, że nie mogłam siedzieć bezczynnie wobec tego, co się dzieje z dziećmi, kobietami w ciąży i innymi nieszczęśnikami, których nie uprzedzono, że tu ich nie czeka ziemia obiecana ”, wyjaśniła Anna Komorowska Monice Olejnik w „Kropce nad i”. „Oni bardzo często płacą gigantyczne pieniądze za swoją śmierć”, dodała Jolanta Kwaśniewska, tłumacząc, że migranci często nie wiedzą, co ich czeka po przylocie na Białoruś. Byłe pierwsze damy wystosowały wspólny apel, pod którym podpisała się także Danuta Wałęsa. Kobieta ze względu na stan zdrowia nie mogła się pojawić na miejscu.

We wsparciu akcji zabrakło jednak obecnej pierwszej damy, Agaty Dudy. W programie "Newsroom” zapytano o to Annę Komorowską. „Ja zaproszona tak samo jak pani Duda, stawiłam się. A czemu pani Duda nie przyjechała, nie wiem, nie chcę spekulować (...) Wydaje mi się, że można trochę spuścić z majestatu i kierować się sercem niż doszukiwać się delegacji, która przyszła zapraszać”, odpowiedziała żona Bronisława Komorowskiego. Była pierwsza dama dodała też, że ma nadzieję, że żona obecnego prezydenta jeszcze zmieni zdanie i przyłączy się do ich protestu. „Nigdy nie jest za późno na współdziałanie w słusznej sprawie”, tłumaczyła w programie „Newsroom”. „Kiedy wybory wygrał Andrzej Duda, spotkałam się z Agatą Dudą i zaproponowałam jej, że jestem do dyspozycji, gdyby chciała skorzystać z mojej pomocy. Przez 7 lat nie było reakcji”, dodała Anna Komorowska.

Czytaj też: IX Ogólnopolski Kongres Kobiet. Byłe pierwsze damy apelują do Agaty Dudy! Czy małżonka Prezydenta RP zabierze głos?

Anna Komorowska i Jolanta Kwaśniewska, protest
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Anna Komorowska i Jolanta Kwaśniewska, protest "Matki na Granicę" przed placówką Straży Granicznej, 23.10.2021, Michałowo

Anna Komorowska – życie prywatne

W 2017 roku Anna Komorowska w rozmowie z Fakt24 opowiedziała, jak wygląda jej życie prywatne oraz jak lubi spędzać wolny czas. „Nadrabiam zaległości rodzinno-towarzyskie, na które brakowało czasu podczas prezydentury męża. Zajmuję się też wnukami, których mam już sześcioro”, mówiła była pierwsza dama. Z tej samej rozmowy dla Fakt24 dowiadujemy się także, że Anna Komorowska najchętniej spędza wolny czas na Suwalszczyźnie, gdzie wraz z mężem mają domek na wsi. Tam z pasją dba o swój ogród. Nie pracuje zawodowo, gdyż ukochane wnuki wymagają od niej sporego zaangażowania.

Okazuje się, że Buda Ruska to właśnie idealne miejsce na świecie byłego prezydenta, Bronisława Komorowskiego i jego żony, Anny. Według ustaleń Super Expressu „Anna Komorowska jest tu prawdziwą panią na włościach. Dogląda swego 'dworu' i dba, by wszystko było na miejscu. A jak wymaga tego sytuacja, własnoręcznie wykonuje prace np. w ogrodzie. Tu nie zdadzą egzaminu szpilki i garsonki, więc pierwsza dama Budy Ruskiej stawia na ciepłe swetry i wygodne spodnie. Bronisław Komorowski również porzuca tu eleganckie garnitury i jak trzeba, zakasuje ręce do roboty”. Wygląda na to, że po zakończonej prezydenturze męża, Anna Komorowska może wreszcie odetchnąć i z przyjemnością oddać się swoim pasjom i rodzinie.  

Zobacz także: Duda, Kwaśniewska, Komorowska... Sprawdzamy, za co Polacy kochają pierwsze damy!

Anna Komorowska i Bronisław Komorowski, Jubileuszowa Gala 100-lecia Stowarzyszania Autorów ZAiKS, 19.03.2018, Warszawa
Fot. VIPHOTO/East News

Anna Komorowska i Bronisław Komorowski, Jubileuszowa Gala 100-lecia Stowarzyszania Autorów ZAiKS, 19.03.2018, Warszawa

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.