O TYM JEST GŁOŚNO

Kameruńskie kobiety kultywują zwyczaj przypalania piersi nastolatkom. Po co to robią?

Przeczytaj o poruszającym dokumencie Anny Kalczyńskiej

Rafał Kowalski 16 stycznia 2019 07:58
Anna Kalczyńska w Kamerunie, Prasowanie piersi
Fot. Instagram

Jedna czwarta mieszkanek Kamerunu popiera tradycję przypalania piersi młodym, dojrzewającym kobietom. O tym wielowiekowym i trudnym do zrozumienia zwyczaju powstał dokument telewizji TVN Style. Prowadząca Anna Kalczyńska w połowie zeszłego roku wybrała się do Afryki, by przyjrzeć się makabrycznego procederowi. Reportaż dostępny jest już w serwisie Player.pl.

Zwyczaj prasowania piersi

Drastyczna tradycja, którą kultywuje się w Kamerunie polega na przypalaniu piersi dojrzewającym kobietom. Technicznie wygląda to tak, że babcia, mama lub siostra rozgrzewają nad ogniem kamienie lub drewniane łopatki i przykładają do biustu nastoletnich dziewczyn. Cały zabieg często odbywa się wbrew woli dorastających kobiet. W wyniku obrzędu piersi przestają rosnąć i stają się zdeformowane. Niestety drastyczna tradycja prowadzi do nowotworów i innych poważnych powikłań zdrowotnych. Okaleczone kobiety do końca życia muszę pozostawać pod opieką lekarzy - o ile mogą sobie pozwolić na opiekę medyczną...

Po co w Kamerunie wykonuje się prasowanie piersi? Starsze kobiety z rodów wierzą, że dzięki deformacji biustu, dziewczynka nie zostanie zgwałcona, ani nie zajdzie przedwcześnie w ciążę. Popierający przypalanie piersi są przekonaniu, że w ten sposób troszczą się o nastolatki z rodziny…

Obecnie, zwyczaj praktykuje około 25% rodzin żyjących w Kamerunie. W wielu szkołach jednak pojawiają się lekcje, na których tłumaczy się dzieciom, że to okrutny sposób na okaleczanie a nie rodzaj troski. Edukuje się też, że są inne sposoby antykoncepcji, choć ta w Afryce wciąż jest bardzo droga.

Gdzie zobaczyć dokument Prasowanie piersi?

Pierwszy raz dokument wyemitowano w TVN Style pod koniec grudnia. Anna Kalczyńska zabrała wtedy głos w sieci. „Wiem, jak trudno podejść do tego tematu bez emocji. Chciałabym, żeby w Kamerunie wzrosła świadomość szkodliwości tej procedury, wiem, że z dnia na dzień świata nie zmienimy.. trzeba jednak próbować”, czytaliśmy na Instagramie prezenterki.

Mamy podobną nadzieję… Zachęcamy do obejrzenia zwiastunu dokumentu, wywiady z Anną Kalczyńską oraz pełnego reportażu dostępnego w internecie. 

Anna Kalczyńska w Kamerunie, Prasowanie piersi
Fot. Instagram

Anna Kalczyńska w Kamerunie, Prasowanie piersi
Fot. Instagram

Anna Kalczyńska, Viva! kwiecień 2018
Fot. Olga Majrowska

Wideo

Odkryj kulisy sesji zdjęciowej "Zostań twarzą Kinder Bueno"!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Monika Olejnik, Martyna Wojciechowska, Joanna Przetakiewicz, Anna Lewandowska i Jessica Mercedes Kirschner. Pięć niezwykłych kobiet w niezwykłej sesji VIVY!. Janusz L. Wiśniewski w mocnej rozmowie o współczesnych kobietach oraz Debora i Joszko Brodowie z 11-stką dzieci o sile rodziny.