Anna Kalczyńska w Kamerunie, Prasowanie piersi
Fot. Instagram
O TYM JEST GŁOŚNO

Kameruńskie kobiety kultywują zwyczaj przypalania piersi nastolatkom. Po co to robią?

Przeczytaj o poruszającym dokumencie Anny Kalczyńskiej

Rafał Kowalski 16 stycznia 2019 07:58
Anna Kalczyńska w Kamerunie, Prasowanie piersi
Fot. Instagram

Jedna czwarta mieszkanek Kamerunu popiera tradycję przypalania piersi młodym, dojrzewającym kobietom. O tym wielowiekowym i trudnym do zrozumienia zwyczaju powstał dokument telewizji TVN Style. Prowadząca Anna Kalczyńska w połowie zeszłego roku wybrała się do Afryki, by przyjrzeć się makabrycznego procederowi. Reportaż dostępny jest już w serwisie Player.pl.

Zwyczaj prasowania piersi

Drastyczna tradycja, którą kultywuje się w Kamerunie polega na przypalaniu piersi dojrzewającym kobietom. Technicznie wygląda to tak, że babcia, mama lub siostra rozgrzewają nad ogniem kamienie lub drewniane łopatki i przykładają do biustu nastoletnich dziewczyn. Cały zabieg często odbywa się wbrew woli dorastających kobiet. W wyniku obrzędu piersi przestają rosnąć i stają się zdeformowane. Niestety drastyczna tradycja prowadzi do nowotworów i innych poważnych powikłań zdrowotnych. Okaleczone kobiety do końca życia muszę pozostawać pod opieką lekarzy - o ile mogą sobie pozwolić na opiekę medyczną...

Po co w Kamerunie wykonuje się prasowanie piersi? Starsze kobiety z rodów wierzą, że dzięki deformacji biustu, dziewczynka nie zostanie zgwałcona, ani nie zajdzie przedwcześnie w ciążę. Popierający przypalanie piersi są przekonaniu, że w ten sposób troszczą się o nastolatki z rodziny…

Obecnie, zwyczaj praktykuje około 25% rodzin żyjących w Kamerunie. W wielu szkołach jednak pojawiają się lekcje, na których tłumaczy się dzieciom, że to okrutny sposób na okaleczanie a nie rodzaj troski. Edukuje się też, że są inne sposoby antykoncepcji, choć ta w Afryce wciąż jest bardzo droga.

Gdzie zobaczyć dokument Prasowanie piersi?

Pierwszy raz dokument wyemitowano w TVN Style pod koniec grudnia. Anna Kalczyńska zabrała wtedy głos w sieci. „Wiem, jak trudno podejść do tego tematu bez emocji. Chciałabym, żeby w Kamerunie wzrosła świadomość szkodliwości tej procedury, wiem, że z dnia na dzień świata nie zmienimy.. trzeba jednak próbować”, czytaliśmy na Instagramie prezenterki.

Mamy podobną nadzieję… Zachęcamy do obejrzenia zwiastunu dokumentu, wywiady z Anną Kalczyńską oraz pełnego reportażu dostępnego w internecie. 

Anna Kalczyńska w Kamerunie, Prasowanie piersi
Fot. Instagram

Anna Kalczyńska w Kamerunie, Prasowanie piersi
Fot. Instagram

Anna Kalczyńska, Viva! kwiecień 2018
Fot. Olga Majrowska

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?