Andrzej Piaseczny VIVA 2015
Fot. Marlena Bielinska/MOVE
O TYM SIĘ MÓWI

„Jestem dumny z tego, że wierzę w Boga”. To wyznanie Piaska oburzyło społeczność gejowską, która zarzuca mu hipokryzję. Dlaczego?

Konrad Szczęsny 16 listopada 2017 16:30
Andrzej Piaseczny VIVA 2015
Fot. Marlena Bielinska/MOVE

Andrzej Piaseczny jest gejem? – takie plotki i spekulacje co jakiś czas pojawiają się w mediach. Wszystko za sprawą tego, że wokalista nie mówi głośno o swoim życiu uczuciowym, zwłaszcza intymnych relacjach i związkach. Do tego, że jest to jeden z dyżurnych tematów prasy i portali internetowych przyczynił się również Michał Piróg i wydana przez niego w 2014 roku książka, w której opowiadał o największej miłości swojego życia, cytując słowa z wywiadu, którego... Piasek udzielił VIVIE! w 2003 roku. Tym razem temat powrócił na języki wszystkich, gdyż Andrzej Piaseczny podpadł społeczności gejowskiej wyznaniem dotyczącym wiary! Dlaczego?

Zobacz też: TYLKO U NAS Michał Piróg o Andrzeju Piasecznym i słowach piosenkarza dotyczących gejów: Rozumiem, o co chodzi Andrzejowi, że on nie zamierza wychodzić...

oraz: Smutne wyznanie Andrzeja Piasecznego: „Od alkoholizmu dzieliła mnie milisekunda, przeżyłem artystyczne załamanie”

Andrzej Piaseczny o miłości, wierze i Bogu

W wywiadzie Piasek porusza m.in. kwestię miłości i bliskich relacji z ludźmi. Zastrzega jednak, że o swoim życiu osobistym opowiadać nie chce.

Życzę wszystkim wielkiej miłości, bo każdy z nas na nią zasługuje. Ale proszę mi pozwolić o niej opowiadać wyłącznie poprzez piosenki. Jeśli odnajduje pan w moich tekstach miłość - to widocznie tak jest naprawdę. W inny sposób na tego rodzaju pytania odpowiadać nie będę”, deklaruje. 

Później tłumaczy znaczenie tytułu piosenki „God Pride”, która znajduje się na jego najnowszej płycie, nawiązując m.in. do wiary i religii.

Jeśli wierzysz w Boga i masz w sobie potrzebę wyznawania tego publicznie, to nie musisz się tego wstydzić. A tytuł tej piosenki jest przewrotny. W czasach, w których wszyscy chcemy wymachiwać różnymi flagami i pokazywać, że jesteśmy z czegoś dumni (po angielsku: pride), organizując uliczne parady, to ja ogłaszam wszem i wobec, że jestem dumny z tego, że wierzę w Boga”, wyznał Andrzej Piaseczny w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

I wywołał ogromną burzę, gdyż jego słowa oburzyły niektórych przedstawicieli polskiej społeczności LGBTQ...

Zobacz też: Tato i tato – pierwsza para gejów w Niemczech adoptowała dziecko! „Żyjemy bardzo klasycznie”, przekonują

Społeczność gejowska oburzona słowami Piaska o Bogu i wierze

Dlaczego? „Panie Andrzeju: w kraju, w którym ponad 90 proc. społeczeństwa określa się jako katolicy, w którym część obywateli nie ma równych praw, w którym młodzież LGBT jest prześladowana z powodu homofobii i transfobii - czy faktycznie aktem odwagi jest przyznanie się do wiary w Boga? My mamy wątpliwości. „Trzeba umieć znaleźć właściwe proporcje między sceną a prawdziwym życiem. I tego bym sobie życzył" - reasumuje rozmowę artysta. I my życzymy Panu tego samego”, napisali oburzeni dziennikarze portalu Queer.pl.

Postawę wokalisty skrytykowali również Marek i Jędrzej Idziak-Sępkowscy, którzy dwa lata temu dopełnili prawnych formalności i zawarli w Polsce... swoisty związek partnerski. Najpierw zmienili w urzędzie nazwiska na jednakowe, zaś później podpisali również akt notarialny, w którym upoważnili się do wzajemnego dysponowania majątkiem. O sprawie pisały wszystkie najważniejsza media w kraju.
 

Para zamieściła na Facebooku długi wpis, w którym ostro skrytykowała wyznanie Andrzeja Piasecznego na temat wiary.

Jesteśmy natomiast zażenowani tym, że ktoś, kto z jednej strony w imię prywatności robi tajemnicę z prawdy o swoim życiu, z drugiej strony ujawnia jakiś bardzo osobisty jego aspekt - dziwnym trafem akurat ten jeden, który może spodobać się obecnej władzy, jej wyborcom i prezesowi telewizji”, stwierdzili kwaśno.

Zgadzacie się z ich opinią?

Zobacz też: Smutne życie bohatera „Skazanego na śmierć”: depresja, myśli samobójcze, ukrywanie orientacji seksualnej. Czy Wentworth Miller powróci na szczyt?

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.