Andrzej Duda, main topic
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA POLITYKI

Andrzej Duda zawetował dwie ustawy — o KRS i Sądzie Najwyższym

Damian Duda 24 lipca 2017 12:00
Andrzej Duda, main topic
Fot. Getty Images

 

Andrzej Duda zawetował dwie ustawy — o Sądzie Najwyższym oraz  o Krajowej Radzie Sądownictwa. 24 lipca 2017 r. prezydent wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

 

Zobacz też: Polska na okładce „The New York Times’’. Amerykański dziennik zamieścił symboliczne zdjęcie

Andrzej Duda — weto

„Zaprosiłem państwa, żeby zakomunikować moją decyzję w sprawie, która wzbudza kontrowersje i wymaga pilnego rozstrzygnięcia’’ — rozpoczął Andrzej Duda.

 

W trakcie poniedziałkowej konferencji Prezydent RP stwierdził, że w Polsce nie ma tradycji, by Prokurator Generalny ingerował w pracę Sądu Najwyższego.

 

 

„Dzwoniło do mnie wielu prawników, bardzo dziękuję, że wielu ludzi zaoferowało mi pomoc w tym, żeby te ustawy naprawić, żeby były zgodne z polskim obyczajem prawnym i Konstytucją, żeby były zgodne także z oczekiwaniami społecznymi w każdą stronę. Żeby z jednej strony zapewniły, że nie będzie obaw przed opresyjnością, a z drugiej strony, żeby zapewniły to, że wymiar sprawiedliwości w Polsce będzie lepiej niż dotychczas realizowany’’ — podkreślił Andrzej Duda w oświadczeniu.

 

Andrzej Duda zawetował wcześniej wspomniane dwie ustawy. Natomiast trzecia, nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, zostanie przez prezydenta podpisana.

List do Andrzeja Dudy

Ponad 300 artystów napisało list do prezydenta, w którym apelują o powstrzymanie niszczenia państwa.

 

My, polscy pisarze, artyści, naukowcy, wiemy aż za dobrze, że w bezpośrednim starciu słowa są słabsze od siły. Nie możemy jednak milczeć, kiedy podstawy naszego wspólnego państwa są burzone’’, czytamy w liście, pod którym podpisali się m.in. Magdalena Cielecka, Wojciech Smarzowski i prof. Jerzy Bralczyk.

 

TREŚĆ LISTU DO PRZECZYTANIA POD TYM LINKIEM.

 

Przeczytaj też: „Nie pozwólmy przenieść Polski na Białoruś’’! Gwiazdy protestują w obronie niezależności sądów

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza’’, TVN24.pl

 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.