Roman Polański, VIVA! listopad 2013, jamnik
Fot. Robert Wolański
O TYM SIĘ MÓWI

Amerykańscy śledczy chcą traktować Romana Polańskiego jak zwykłego przestępcę. Czy mimo tego reżyser wróci do Stanów?

Damian Duda 3 marca 2017 13:45
Roman Polański, VIVA! listopad 2013, jamnik
Fot. Robert Wolański

Pozwany ma wiele możliwości przed powrotem do Los Angeles. Czego nie może zrobić, to dyktować warunków w trakcie jednoczesnego izolowania się i unikania wyroku’’, napisała zastępca prokuratora okręgowego Michele Hanisee.

Zobacz też: Roman Polański, po 40 latach od ucieczki z USA, zdecydował się stanąć przed amerykańskim sądem. Dlaczego?

Artysta zdecydował się stanąć przed amerykańskim sądem. Roman Polański został oskarżony o gwałt na nieletniej – 1977 r. reżyser współżył z wówczas 13-letnią Samanthą Geimer. W połowie lutego w zagranicznych mediach pojawiły się doniesienia, że Polański dąży do polubownego zawarcia ugody z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Adwokat reżysera, Harland Braun, potwierdził wówczas medialne doniesienia. „Roman mógłby przyjechać do Los Angeles i stanąć przed sądem, nie obawiając się aresztowania” - czytamy w piśmie pełnomocnika.

Prawnik Romana Polańskiego stwierdził, że jego klient odsiedział już swoją karę w więzieniu. Czterdzieści dwa dni, które reżyser spędził w areszcie, są zdaniem amerykańskich organów ścigania niewystarczającą karą.


Dyskusja na temat czynu, którego dokonał Polański, z czasem nabiera coraz większego znaczenia. Nikt nie chce odebrać Polakowi jego dorobku oraz zasług dla przemysłu filmowego, jednak łatki kobieciarza i skandalisty, które są mu przypisywane, wpływają negatywnie na wizerunek reżysera nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Nawet we Francji i w Szwajcarii, gdzie znalazł upragniony azyl, jego czyny budzą niesmak.

Przeczytaj też: A Oscar wędruje do... Wszyscy Polacy, którzy zdobyli Nagrodę Akademii Filmowej

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?