Aleksiej Nawalny, Julia Navalna
Fot. AA/ABACA/EAST NEWS
O TYM SIĘ MÓWI

Aleksiej Nawalny i Julia Nawalna stoją za sobą murem. Tak pokonują przeciwności losu

Kim jest żona rosyjskiego opozycjonisty?

Gabriela Czernecka 22 kwietnia 2021 18:43
Aleksiej Nawalny, Julia Navalna
Fot. AA/ABACA/EAST NEWS

Aleksiej Nawalny jest ostatnio najsłynniejszym bohaterem politycznych przepychanek w Rosji. W walce z prezydentem kraju mocno wspierają go najbliżsi. Żona Aleksieja Nawalnego, Julia Nawalna od ponad dwudziestu lat wiernie stoi u jego boku. Para wspólnie wychowuje dwójkę dzieci. Co wiadomo o rodzinie Aleksieja Nawalnego? 

Rodzina Aleksieja Nawalnego wsparciem

„Człowiek, którego Władimir Putin boi się najbardziej”, tak amerykańska telewizja nazywa Aleksieja Nawalnego. 44-letni bloger stał się bohaterem jednej z najgłośniejszych afer w Rosji. Od 2000 roku na swojej stronie wykazuje wszelkie nieprawidłowości, jakich ma się dopuszczać Władimir Putin. Jego blog obserwuje 9 mln internautów. Na arenie międzynarodowej zrobiło się o nim głośno w sierpniu minionego roku, kiedy na jaw wyszło, że próbowano go otruć.

PrzeczytajCo dzieje się z Aleksiejem Nawalnym? Opozycjonista mógł umrzeć. „Jestem jak szkielet..."

W jego organizmie znaleziono niebezpieczną substancję nowiczok, a rodzina Aleksieja Nawalnego nie ukrywała, że bloger cudem przeżył. „Twierdzę, że za tym czynem stoi Putin i nie mam innych wersji. Nie mówię tego, by sobie schlebiać, ale na podstawie faktów. A najważniejszym jest nowiczok. Rozkaz jego użycia albo produkcji mogą wydać tylko dwaj ludzie: szef FSB albo wywiadu zagranicznego SWR”, opowiadał Nawalny w rozmowie z Der Spiergel.

Po pięciu miesiącach leczenia w niemieckiej placówce, Nawalny powrócił od Rosji, gdzie został aresztowany. Ostatecznie trafił na 3,5 roku do kolonii karnej - wznowiono jego proces z 2014 roku i karę w zawieszeniu zamieniono na bezwzględne wykonanie jej. W tych trudnych chwilach żona Aleksieja Nawalnego nie opuściła go. Choć mogła nie wrócić z nim do kraju, zdecydowała się na własne ryzyko wiernie tkwić przy mężu. Nawet podczas niedawnej rozprawy sądowej, była na sali. Choć funkcjonariusze nie pozwolili jej pożegnać się z mężem, nie dało się nie zauważyć, że para wciąż stoi za sobą murem. „Nie martw się, wszystko będzie dobrze”, wykrzyczał do ukochanej Nawalny. Chwilę wcześniej narysował palcem serce na szybie kabiny. 

ZobaczWszystkie kobiety Władimira Putina, czyli najpilniej strzeżone tajemnice Kremla. Z kim był związany i co dzieje się z jego rodziną?

Aleksiej Nawalny życie prywatne
Fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images)

Kim jest żona Aleksieja Nawalnego?

Aleksiej Nawalny i Julia Nawalna są razem od ponad dwudziestu lat. Poznali się latem, 1998 roku, podczas wyjazdy wakacyjnego. Julia Nawalna podobnie jak mąż interesuje się polityką. Z wykształcenia jest ekonomistką. Media często nazywają ją „pierwszą damą rosyjskiej opozycji”. Gdy otruto jej męża wiernie tkwiła przy jego boku i wytrwale walczyła o jego powrót do zdrowia. „Nie poddać się, nie rozkleić, nie użalać nad sobą, a po prostu robić to, co trzeba i iść do przodu, nie zwracając uwagi na drobiazgi, rady i cudze opinie”, wspominała w wywiadzie z telewizją Dożdż Julia Nawalna te trudne chwile. 

Bycie u boku męża, który tak aktywnie udziela się politycznie, narażając swoje życie nie jest dla niej poświęceniem. Nie ukrywa jednak że nie zawsze jest kolorowo: „Czasami jest strach, po sierpniu to zdarza się częściej. Jednak on się nie cofa i ja też nie zrobię tego”, wyznała w jednym z wywiadów, po czym dodała: „Nie byłabym szczera, gdybym powiedziała, że się nie niepokoję”.

Aleksiej Nawalny żona
Fot. Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images

„W najgorszych chwilach myślę: teraz robię to, potem tamto, a następnie coś jeszcze. A później sobie popłaczę. Ale dzień się kończy, wszystko się zmienia i okazuje się, że już nie ma co płakać ”, mówiła w wywiadzie dla Harper’s Bazaar żona opozycjonisty. Szybko zadeklarowała jednak, że nie zamierza wchodzić do polityki: „O wiele ciekawsze jest bycie żoną polityka. Zresztą to, co ja robię, będąc tam, gdzie jestem, też jest w jakimś stopniu polityką”, wyznała.

Rodzina Aleksieja Nawalnego: dzieci

W tym roku Aleksiej Nawalny i Julia Nawalna obchodzili 20. rocznicę ślubu. Na co dzień mieszkają w Moskwie. Tam też założyli rodzinę. Mają dwójkę dzieci: dziewiętnastoletnią córkę Daszę oraz dwunastoletniego syna Zacharego. Ich wspólne zdjęcia często lądują w sieci, ale mimo to małżeństwo stara się zachowywać prywatność swoich dzieci.

Aleksiej Nawalny, dzieci
Fot. AP/Associated Press/East News

Niewiele zdradzają więc na ich temat. Nie do końca wiadomo więc, czym zajmuje się córka Aleksieja Nawalnego. Wiadomo, że studiuje na uczelni Stanforda - jedne źródła podają, że psychologię, inne - nauki polityczne. „Nie tylko symbol nadziei, ale i najlepszy tata i mąż. Bardzo za Tobą tęsknimy. Wracaj jak najszybciej”, napisała pod najnowszym rodzinnym zdjęciem żona Aleksieja Nawalnego, Julia. To nie jest dla nich łatwy czas. Miejmy nadzieję, że niebawem znów będą mogli być razem...  

Aleksiej Nawalny rodzina
Fot. VASILY MAXIMOV/AFP/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?