Krystyna Janda, Viva! 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

Janda, Zielińska, Hołowczyc i inne gwiazdy w kampanii „Rak nie poczeka na koniec epidemii”

Polska Liga Walki z Rakiem apeluje o regularne badania

Ksenia Krasko 25 września 2020 07:37
Krystyna Janda, Viva! 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Eksperci ostrzegają, że ze względu na panującą epidemię koronawirusa w kraju, znacznie mniej osób zgłasza się do lekarzy pierwszego kontaktu, nawet przy niepokojących objawach. To poważny problem, na który zwraca uwagę coraz więcej medyków. O zagrożeniu, wynikającym z zaniedbań zdrowotnych, informuje także Polska Liga Walki z Rakiem, która zorganizowała kampanię uświadamiającą „Rak nie poczeka na koniec epidemii”. Do akcji, zachęcającej do regularnych badań pomimo trudnej sytuacji, dołączyli artyści.

Artyści i lekarze w kampanii „Rak nie poczeka na koniec epidemii”

Projekt wsparły znane osoby ze świata kultury i życia publicznego, czyli Olga Borys, Bogdan Borusewicz, Anna Dereszowska, Krzysztof Hołowczyc, Krystyna Janda, Monika Krzywkowska, Joanna Moro, Anna Puślecka, Danuta Wałęsa, profesor Krzysztof Zanussi i Katarzyna Zielińska.

Specjalne nagranie, udostępnione w sieci, pomaga zrozumieć, na jakie objawy należy zwrócić uwagę, aby w porę rozpoznać diagnozę i, jeśli to konieczne, rozpocząć leczenie.

Jak tłumaczą pomysłodawcy, ta kampania ma za zadanie nie tylko przekonać, że nie należy lekceważyć złego samopoczucia, ale także „zmotywować do pokonania obaw spowodowanych lękiem przed zarażeniem koronawirusem i zmobilizować do jak najszybszego kontaktu z lekarzem w celu wykluczenia nowotworu lub w przypadku jego rozpoznania, rozpoczęcia odpowiedniego leczenia”.

Profesor Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ujawnia niepokojące dane. „Podczas lockdownu znacznie zmalała liczba chorych zgłaszających się na wizyty do lekarzy onkologów. Paraliżujący strach przed zakażeniem koronawirusem był silniejszy niż głos rozsądku”, czytamy na oficjalnym portalu Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

„Niestety efekty zaniedbań okazały się katastrofalne – zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi. Dlatego apeluję do wszystkich – bądźcie czujni, nie bagatelizujcie niepokojących objawów. W trosce o własne zdrowie i życie koniecznie idźcie do lekarza, by wykluczyć nowotwór”, dodaje Prezes Zarządu PLWzR.

Jak podkreślają organizatorzy kampanii „Rak nie poczeka na koniec epidemii”, choroby nowotworowe są znacznie groźniejsze niż zakażenie koronawirusem, dlatego nie należy bagatelizować swojego stanu zdrowia. 

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.