Hanna Bakuła, Agnieszka Osiecka
Fot. MAREK ZIELINSKI/East News
NIEZWYKŁE HISTORIE

„Postanowiłyśmy wziąć ślub”. Oto niesamowita historia przyjaźni Agnieszki Osieckiej i Hanny Bakuły

Świetnie się uzupełniały i mocno wspierały w realizowaniu marzeń

Gabriela Czernecka 13 kwietnia 2022 12:37
Hanna Bakuła, Agnieszka Osiecka
Fot. MAREK ZIELINSKI/East News

Hanna Bakuła i Agnieszka Osiecka miały wziąć ślub? Za sprawą biograficznego serialu o Agnieszce Osieckiej na jaw wyszły mniej znane fakty z życia wybitnej poetki. W produkcji wiele miejsca poświęcono na pokazanie nie tylko twórczości Osieckiej, ale także jej relacji z mężczyznami i przyjaciółmi. Co łączyło Agnieszkę Osiecką z Hanną Bakułą? Oto niezwykła historia ich przyjaźni, podszytej sztuką i wielkim uwielbieniem.

Jak Hanna Bakuła poznała Agnieszkę Osiecką?

Agnieszka Osiecka była niezwykle towarzyską osobą. Nie jest tajemnicą, że chętnie nawiązywała bliższe znajomości z mężczyznami, szukając nowych doznań i inspiracji. Choć ślub brała dwukrotnie - była żoną Wojciecha Frykowskiego i Wojciecha Jesionki, to lista jej partnerów jest bardzo długa. Agnieszka Osiecka związana była m.in. z Markiem Hłasko, Danielem Passentem, Jeremim Przyborą czy Adre Ochodlo. Żaden z mężczyzn nie zagrzał u jej boku miejsca na stałe, bo Osiecka jak sama pisała, nie odnajdywała się w roli statecznej partnerki, to świetnie radziła sobie z pielęgnowaniem przyjacielskich więzi. I tak latami przyjaźniła się z Marylą Rodowicz czy Hanną Bakułą.

Swoją relację z pisarką młodsza o czternaście lat malarka opisała w swojej książce autobiograficznej. Tam zdradza m.in. to, jak wyglądało ich pierwsze spotkanie: „Za chwilę umówiłyśmy się na wernisażu w "Szpilkach". Potem poszłyśmy do Klubu Aktora SPATiF na kolację, a następnie wylądowałyśmy u mnie. Tam spędziłyśmy razem trzy dni, popijając troszkę i zapraszając znajomych, żeby się podzielić "naszym szczęściem". Matki zawiadomiłyśmy, żeby się nie martwiły. Tak to się zaczęło, w sposób zupełnie naturalny”, pisze Hanna Bakuła.

Szybko połączyła je prawdziwa przyjaźń. Świetnie się uzupełniały i mocno wspierały w realizowaniu kolejnych projektów, celów i marzeń. „Agnieszka była moją muzą, a ja starałam się być jej. Myślę, że malarz i poeta to jest właśnie to idealne zestawienie. Ja miałam poezję w malowaniu, ona miała malowanie w poezji (...) Była jedną z najinteligentniejszych osób, jakie znałam”, pisze Bakuła w swojej książce.

Przyjaźń Hanny Bakuły i Agnieszki Osieckiej trwała siedemnaście lat. Na zdjęciu Aleksandra Konieczna i Magdalena Popławska wcielające się w malarkę i pisarkę w serialu o Osieckiej. 

Panie połączyło także podobne poczucie humoru. „Choćby to biesiadowanie w szafie, kiedy gościłyśmy u jej brata w Kazimierzu… Podczas jego nieobecności zrobiłyśmy sobie kawiarnię w ogromnej szafie gdańskiej. Wielki dom do dyspozycji, a my siedzimy w szafie! Można to sobie wyobrazić. Jedna lat 30 parę, a druga 50. Nawet serwetki miałyśmy, bo jak kawiarnia to kawiarnia! Brat wrócił, szukał nas i w pewnym momencie zobaczył kłęby dymu wydobywające się z szafy. Palenie papierosów też musiało być, jak to w kawiarni”, pisze Hanna Bakuła w książce Selfie/Autoportret.

Jak wyglądała przyjaźń Hanny Bakuły i Agnieszki Osieckiej?

Były niemal nierozłączne. „Leżąc wygodnie, rozmawiałyśmy przy whisky z lodem, godzinami... Trzeba pamiętać o tym, że nie było wtedy taksówek. Znalezienie jakiejś graniczyło z cudem. Po co jechać z placu Konstytucji na Kępę, skoro można było wejść do łóżka i sięgnąć po słuchawkę? (...). Gadałyśmy godzinami, robiąc sobie w przerwach herbatę, kanapki i popijając”, pisze Bakuła.

Zobacz też: Imponował jej intelektem, nie mogła wybaczyć mu zdrady. Jaki był ojciec Agnieszki Osieckiej?

Przyjaźń Bakuły i Osieckiej była tak silna, że same w końcu stwierdziły, że dla Osieckiej przyjaciółka pełni rolę… męża. „Było to w Dębkach, wtedy kultowym kurorciku. Kupiłyśmy sobie piwo i postanowiłyśmy wypić od razu na miejscu pod sklepem (...). Dębki, upał, piwo, piach - i my z naszą poważną rozmową. Właśnie w takich okolicznościach zastanawiałyśmy się, kim dla siebie jesteśmy . Wtedy postanowiłyśmy wziąć ślub przy najbliższej okazji”, wspomina malarka. 

Oczywiście, do ślubu nigdy nie doszło, ale niezwykła przyjaźń Osieckiej i Bakuły trwała aż do śmierci pisarki. Ta więź była jedyna w swoim rodzaju. Choć obie miały rodziny, zawsze znajdowały dla siebie czas. Nic dziwnego, że po śmierci Agnieszki Osieckiej, Hanna Bakuła do dziś nie stworzyła z nikim tak bliskiej relacji. Jak sama wspomina w swojej książce, próbowała znaleźć bratnią duszę, ale nie udało się jej to...  

Hanna Bakuła, Agnieszka Osiecka
Fot. MAREK ZIELINSKI/East News
W rolę Hanny Bakuły w serialu o Agnieszce Osieckiej wciela się Aleksandra Konieczna. Na zdjęciu poniżej z serialową Osiecką - Magdaleną Popławską. 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.