Hanna Bakuła, Agnieszka Osiecka
Fot. MAREK ZIELINSKI/East News
O NICH SIĘ MÓWI

„Postanowiłyśmy wziąć ślub”. Oto niesamowita historia przyjaźni Agnieszki Osieckiej i Hanny Bakuły

Malarka obchodzi dziś kolejne urodziny

Gabriela Czernecka 30 marca 2021 08:26
Hanna Bakuła, Agnieszka Osiecka
Fot. MAREK ZIELINSKI/East News

Hanna Bakuła i Agnieszka Osiecka miały wziąć ślub? Za sprawą biograficznego serialu o Agnieszce Osieckiej na jaw wychodzą mniej znane fakty z życia wybitnej poetki. W produkcji wiele miejsca poświęcono na pokazanie nie tylko twórczości Osieckiej, ale także jej relacji z mężczyznami i przyjaciółmi. Co łączyło Agnieszkę Osiecką z Hanną Bakułą, która obchodzi dziś 71. urodziny? Oto niezwykła historia ich przyjaźni.

Jak Hanna Bakuła poznała Agnieszkę Osiecką?

Agnieszka Osiecka była niezwykle towarzyską osobą. Nie jest tajemnicą, że chętnie nawiązywała bliższe znajomości z mężczyznami, szukając nowych doznań i inspiracji. Choć ślub brała dwukrotnie - była żoną Wojciecha Frykowskiego i Wojciecha Jesionki, to lista jej partnerów jest bardzo długa. Agnieszka Osiecka związana była m.in. z Markiem Hłasko, Danielem Passentem, Jeremim Przyborą czy Adre Ochodlo. Żaden z mężczyzn nie zagrzał u jej boku miejsca na stałe, bo Osiecka jak sama pisała, nie odnajdywała się w roli statecznej partnerki, to świetnie radziła sobie z pielęgnowaniem przyjacielskich więzi. I tak latami przyjaźniła się z Marylą Rodowicz czy Hanną Bakułą.

Swoją relację z pisarką młodsza o czternaście lat malarka opisała w swojej książce autobiograficznej. Tam zdradza m.in. to, jak wyglądało ich pierwsze spotkanie: „Za chwilę umówiłyśmy się na wernisażu w "Szpilkach". Potem poszłyśmy do Klubu Aktora SPATiF na kolację, a następnie wylądowałyśmy u mnie. Tam spędziłyśmy razem trzy dni, popijając troszkę i zapraszając znajomych, żeby się podzielić "naszym szczęściem". Matki zawiadomiłyśmy, żeby się nie martwiły. Tak to się zaczęło, w sposób zupełnie naturalny”, pisze Hanna Bakuła.

Szybko połączyła ich prawdziwa przyjaźń. Świetnie się uzupełniały i mocno wspierały w realizowaniu kolejnych projektów, celów i marzeń: „Agnieszka była moją muzą, a ja starałam się być jej. Myślę, że malarz i poeta to jest właśnie to idealne zestawienie. Ja miałam poezję w malowaniu, ona miała malowanie w poezji (...) Była jedną z najinteligentniejszych osób, jakie znałam”, pisze Bakuła w swojej książce.

Przyjaźń Hanny Bakuły i Agnieszki Osieckiej trwała siedemnaście lat. Na zdjęciu Aleksandra Konieczna i Magdalena Popławska wcielające się w malarkę i pisarkę w serialu o Osieckiej. 

Panie połączyło także podobne poczucie humoru. „Choćby to biesiadowanie w szafie, kiedy gościłyśmy u jej brata w Kazimierzu… Podczas jego nieobecności zrobiłyśmy sobie kawiarnię w ogromnej szafie gdańskiej. Wielki dom do dyspozycji, a my siedzimy w szafie! Można to sobie wyobrazić . Jedna lat 30 parę, a druga 50. Nawet serwetki miałyśmy, bo jak kawiarnia to kawiarnia! Brat wrócił, szukał nas i w pewnym momencie zobaczył kłęby dymu wydobywające się z szafy. Palenie papierosów też musiało być, jak to w kawiarni”, pisze Hanna Bakuła w książce Selfie/Autoportret.

Przyjaźń Hanny Bakuły i Agnieszki Osieckiej

Były niemal nierozłączne. „Leżąc wygodnie, rozmawiałyśmy przy whisky z lodem, godzinami... Trzeba pamiętać o tym, że nie było wtedy taksówek. Znalezienie jakiejś graniczyło z cudem. Po co jechać z placu Konstytucji na Kępę, skoro można było wejść do łóżka i sięgnąć po słuchawkę? (...). Gadałyśmy godzinami, robiąc sobie w przerwach herbatę, kanapki i popijając”, pisze Bakuła.

Zobacz też: Imponował jej intelektem, nie mogła wybaczyć mu zdrady. Jaki był ojciec Agnieszki Osieckiej?

Przyjaźń Bakuły i Osieckiej była tak silna, że same w końcu stwierdziły, że dla Osieckiej przyjaciółka pełni rolę… męża. „Było to w Dębkach, wtedy kultowym kurorciku. Kupiłyśmy sobie piwo i postanowiłyśmy wypić od razu na miejscu pod sklepem (...). Dębki, upał, piwo, piach - i my z naszą poważną rozmową. Właśnie w takich okolicznościach zastanawiałyśmy się, kim dla siebie jesteśmy . Wtedy postanowiłyśmy wziąć ślub przy najbliższej okazji”, wspomina malarka. 

Oczywiście, do ślubu nigdy nie doszło, ale niezwykła przyjaźń Osieckiej i Bakuły trwała aż do śmierci pisarki. Choć obie miały rodziny, zawsze znajdowały dla siebie czas. Nic dziwnego, że po śmierci Agnieszki Osieckiej, Hanna Bakuła do dziś nie stworzyła z nikim tak bliskiej relacji. Jak sama wspomina w swojej książce, próbowała znaleźć bratnią duszę, ale nie udało się jej to...  

Hanna Bakuła, Agnieszka Osiecka
Fot. MAREK ZIELINSKI/East News
W rolę Hanny Bakuły w serialu o Agnieszce Osieckiej wciela się Aleksandra Konieczna. Na zdjęciu poniżej z serialową Osiecką - Magdaleną Popławską. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.