Agnieszka Kowalska i Maciej Kozłowski
Fot. Michal WARGIN/East News
HISTORIA MIŁOŚCI

Agnieszka Kowalska i Maciej Kozłowski byli nierozłączni. Wielkie uczucie przerwała tragedia...

Tak żona Macieja Kozłowskiego kontynuuje jego dziedzictwo...

Gabriela Czernecka 12 maja 2022 18:01
Agnieszka Kowalska i Maciej Kozłowski
Fot. Michal WARGIN/East News

On dla niej odmienił swoje życie, ona, gdy chorował, wiernie czuwała u jego boku. Agnieszka Kowalska i Maciej Kozłowski byli nierozłączni. Nikt nie mógł rozdzielić tej pary. Zrobiła to śmierć… Aktor odszedł 11 maja 2010 roku. Trudno uwierzyć, że minęło już 12 lat... Przypominamy niezwykłą historię miłości Macieja Kozłowskiego i Agnieszki Kowalskiej. 

Agnieszka Kowalska i Maciej Kozłowski: historia miłości

On był znanym i popularnym aktorem. Szybko podbił serca widzów, ale mimo ogromnych sukcesów na koncie, pozostawał skromny: „Płacą mi za to, więc gram, jak potrafię najlepiej. Jestem uczciwy w tym co robię. Jestem najemnikiem. I zgadzam się bądź nie pójść na wojnę, jaką jest wspólna praca nad jakimś projektem”, mówił dziennikarzowi magazynu VIVA! w 2004 roku. 

Ona była absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarką, która na co dzień zajmowała się tworzeniem portretów. Agnieszka Kowalska i Maciej Kozłowski poznali się, gdy namalowała jego portret i przywiozła mu go do Warszawy. Oboje byli już wtedy po trudnych związkach i żadne z nich nie myślało o ponownym ożenku. Los zdecydowali jednak inaczej. „To nie jakieś tam zakochanie, to miłość! Będę nią darzyć Maćka do końca moich dni”, mówiła Agnieszka Kowalska. 

Zobacz: Maciej Kozłowski do końca wierzył, że wyzdrowieje. O chorobie dowiedział się przez przypadek

Agnieszka Kowalska i Maciej Kozłowski
Fot. TRICOLORS/East News

W 2005 roku aktor, który udzielał się charytatywnie, wziął  udział w akcji Krewniacy, zainicjowanej przez Radosława Pazurę. Gdy chciał oddać krew, dowiedział się, że jest zakażony wirusem zapalenia wątroby typu C. Od razu podjął leczenie i nie tracił nadziei, że uda mu się pokonać chorobę. Choć stan zdrowia Macieja Kozłowskiego z każdym miesiącem pogarszał się, on ani przez chwilę nie tracił nadziei na wyzdrowienie.  „Jestem zdrowy jak koń, no niestety, mam tylko zakażoną wątrobę”, powtarzał. 

Ostatnie dni życia Macieja Kozłowskiego

Dobry humor go nie opuszczał, cały czas zarażał optymizmem. U jego boku wiernie stała  ukochana. Była dla niego opoką i ogromnym wsparciem. To dla niej wyprowadził się z miasta. Razem zamieszkali na wsi, gdzie Agnieszka miała swoją pracownię. Wspólnie ratowali bezpańskie psy, porzucone przez bezdusznych właścicieli. Pobrali się w ostatni dzień roku, 31 grudnia 2008 roku.

„W życiu najważniejsze jest samo życie. I to, żeby być szczęśliwym”, opowiadał Maciej Kozłowski. I tak starał się żyć. Trzy dni przed śmiercią napisał do żony ostatniego SMSa o treści: „Silne kobiety nie chodzą po prośbie”. „Nie rozumiałam tych słów. To było trzy dni przed śmiercią. Złościłam się trochę, bo zostawiał mnie samą, z długami, z remontem domu. Dopiero później wszystko stało się jasne. Pierwsze dwa lata były bardzo trudne, ale zauważyłam, że wiele spraw się układa. Problemy niejako rozwiązują się same. Wtedy dotarło do mnie, że to Maciej pomaga mi z góry, dlatego nie muszę 'chodzić po prośbie”, wyznała w rozmowie z Dobrym Tygodniem Agnieszka Kowalska.

Czytaj też: Anna i Bronisław Komorowscy są razem od 45 lat. „Od początku jesteśmy małżeństwem partnerskim” 

Niestety aktor zmarł 11 maja 2010 roku. Do samego końca wierzył, że uda mu się pokonać chorobę. Nie poddawał i czerpał z życia garściami. Jego odejście było ciosem dla malarki. Agnieszka Kowalska nie ukrywa, że wciąż czuje jego obecność: „Tego rodzaju więzi, którą mieliśmy z mężem, nie jest w stanie przerwać śmierć. Duchowo ciągle jesteśmy razem. Bardzo wyraźnie to czuję i doświadczam na co dzień jego pomocy. Maciej dla mnie nadal żyje. Jest tylko w innym świecie. Nie odczuwam jego odejścia, straty”, powiedziała w rozmowie z jednym z tabloidów. 

Cztery lata po jego śmierci, by uczcić pamięć o mężu, założyła fundację jego imienia Pan i Pani pies, która ratuje porzucone czworonogi: „Wiele osób jest zaskoczonych, że mąż tak lubił psy. Większość kojarzyła go z jego rolami twardzieli, przestępców, gangsterów, a on był obsadzany na przekór, bo tak naprawdę był bardzo delikatnym człowiekiem”, mówiła w jednym z wywiadów.  

Agnieszka Kowalska, Maciej Kozłowski
Fot. TRICOLORS/East News

Agnieszka Kowalska, Maciej Kozłowski
Fot. TRICOLORS/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.