Agata Passent i Wojciech Kuczok, Viva! listopad 2013
Fot. OLGA MAJROWSKA
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Do dziś pielęgnuje pamięć o mamie. Kim jest córka Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta?

Oto historia Agaty Passent

Gabriela Czernecka 15 stycznia 2021 13:51
Agata Passent i Wojciech Kuczok, Viva! listopad 2013
Fot. OLGA MAJROWSKA

Kusiła, czarowała, a potem... odchodziła. Agnieszka Osiecka była kobietą pełną tajemnic, ale nikt tak jak ona, nie pisał o miłości. Na koncie miała kilka poważnych związków. Kochali się w niej utalentowani i piekielnie zdolni mężczyźni. Jednym z nich był Daniel Passent. Byli kompletnymi przeciwieństwami, ale to właśnie różnice ich do siebie przyciągały. Owocem ich związku jest Agata Passent. Córka Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta ma dziś 47 lat i kultywuje pamięć o zmarłej mamie. Kim jest Agata Passent i czym się zajmuje? 

Kim jest Agata Passent?

Za sprawą serialu Osiecka, który od ostatniego tygodnia grudnia gości na łamach TVP, wzrosło zainteresowanie życiem znanej polskiej pisarki i autorki tekstów. Agnieszka Osiecka była wybitną postacią, a jej życie zawodowe rozwijało się równie ciekawie, co życie prywatne. Jej związki często były gwałtowne, dynamiczne, pełne burzliwych uczuć, ale i napięć. Nie lubiła kłótni, więc odchodziła, by zacząć od nowa. Była zaręczona z Markiem Hłasko, przez rok była żoną Wojciecha Frykowskiego, później stanęła na ślubnym kobiercu u boku Wojciecha Jesionki. W jej sercu na chwilę zagościli Witold Dąbrowski, Jerzy Giedroyc, Zbigniew Mentzel, Andre Ochodlo czy Jeremi Przybora, ale także Daniel Passent

Poznali się na początku lat 70. „Jest potwornie wrażliwy i drażliwy. Jeśli sobie wezmę kogoś takiego na głowę, to już trzeba z nim siedzieć na serio i być w porządku. Ale czy ja się do tego nadaję?”, pisała Osiecka. Postanowiła spróbować. „Każde z nas było ciekawe drugiego. I na pewno byliśmy bardzo blisko intelektualnie. Obserwowałem jej pracę w STS-ie, poznawałem jej środowisko - reżyserów, aktorów, piosenkarki. Dużo rozmawialiśmy. Czy Agnieszka skorzystała? Nie wiem. Ale ja na pewno skorzystałem bardzo dużo. Ona nauczyła mnie innego spojrzenia na świat. Widziała dookoła siebie dużo więcej, niż ja widziałem. Wspólne rozmowy, które prowadziliśmy w towarzystwie, np. w SPATiF-ie - z Minkiewiczem, Ważykiem i wieloma innymi - to bardzo mnie wzbogacało”, pisał o ich relacji w Imperium kobiet Daniel Passent. 

Mężczyźni Agnieszki Osieckiej: Daniel Passent
Fot. ADAM TUCHLINSKI/REPORTER

4 lutego 1973 roku urodziła się ich córka, Agata. Związek Osieckiej i Passenta mimo pożaru we krwi, jak określał swój związek z Osiecką publicysta, rozpadł się się po ośmiu latach. „Nasze rozstanie było bardzo bolesne. Byłem zrozpaczony. Zostałem z córką sam w tym domu, który zbudowaliśmy na Żoliborzu. Agnieszka uważała, że tak będzie dla Agaty lepiej. Sama wróciła na Saską Kępę, do swojej matki. Nie wiedziałem, jak sobie dam radę”, opowiadał po latach Daniel Passent.

Relacja Agnieszki Osieckiej z córką

Z kolei Agata Pasent w wywiadzie z Gazetą Wyborczą wspomniała: „Odeszła od nas, kiedy miałam sześć lat. Była wiec mamą dochodzącą. Tym bardziej kontakty z nią chciałam celebrować, było to dla mnie święto. A ona w to święto się spóźniała, zawalała. Czułam się jako dziecko podwójnie odtrącona. Pierwsze odtrącenie - ze nie chciała ze mną mieszkać. Drugie - że nawet jako mama dochodzącą wybiera alkohol, nie mnie”, mówiła w 2010 roku. 

Agata Passent i Daniel Passent, 2008 rok
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER East News

Jak wyznał w jednym z wywiadów Daniel Passent, dopiero w późniejszych latach Agnieszka Osiecka poprawiła relacje z córką. W rozmowie z Plejadą.pl, Agata Passent wyznała, że wiele zawdzięcza rodzicom: „Nie wyobrażam sobie lepszych rodziców niż Daniel Passent i Agnieszka Osiecka. Gdy matki chorują, odchodzą za wcześnie - pewnie, wtedy czujemy brak. W tym sensie matki brakuje mi każdego dnia od kilkunastu lat. Ale jestem w czepku urodzona - mam bliski kontakt z drugą żoną mojego taty, Martą, i przyszywanym bratem. Wspaniały klan”, mówiła.  

Córka Agnieszki Osieckiej odziedziczyła po niej (i po ojcu) talent literacki. Ukończyła studia na Harvardzie i germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała swoje felietony na łamach Twojego Stylu, współprowadzi program Xięgarnia w TVN24. Agata Passent jest dziennikarką, którą możemy usłyszeć na antenie ChilliZet, gdzie prowadzi audycję Passent passuje. Jest autorką czternastu książek. W 2000 roku założyła Fundację Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, która za cel stawia sobie promocję twórczości Osieckiej. 

Agata Passent i Daniel Passent, 2011 rok
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Życie prywatne Agaty Passent początkowo wielu przypominało burzliwe życie Agnieszki Osieckiej. W 2001 roku poślubiła Wojciecha Borowskiego, ale ich związek nie przetrwał próby czasu. Pięć lat później była w związku z fotografem, Wojciechem Wieteską. Wówczas została mamą. „Zakochałam się w moim poprzednim mężczyźnie, bo robił niesamowite zdjęcia. Oczywiście bardzo pragnął też miłości, potem rodziny, ale często tylko to idealne zdjęcie się liczyło”, mówiła w 2013 roku dla Twojego Stylu. W końcu para rozstała się.

W 2013 roku Agata Passent stanęła na ślubnym kobiercu u boku Wojciecha Kuczoka. „To była fascynacja od pierwszego wejrzenia. Poznaliśmy się z Agatą w listopadzie, a w czerwcu następnego wzięliśmy ślub. Tempo piorunujące. Nie daliśmy sobie czasu na zastanowienie. Przez pół roku właściwie żyliśmy w łóżku”, mówił poeta w rozmowie z Romanem Praszyńskim dla magazynu VIVA! w 2013 roku. Mąż Agaty Passent jest poetą. Jak się poznali? „Spotkaliśmy się po raz pierwszy podczas nagrania programu o książkach „Xięgarnia”, który prowadzi Agata. Zauważyłem wtedy, że mam do czynienia z najzgrabniejszymi nogami polskiej felietonistyki. Ale nie tylko z tego powodu poczułem konieczność przedłużenia tej rozmowy. I kontynuowania jej w sposób istotny”, wyjawił.

Agata Passent i Wojciech Kuczok
Fot. Olga Majrowska

Z kolei Agata Passent w rozmowie z Twoim Stylem wyznała: „Kiedy poznałam Kuczoka, przeżyłam takie prawdziwe coup de foudre. Miłość od pierwszego wejrzenia. Jak mówi moja przyjaciółka - to krejzol. Kolejny w moim życiorysie. Po roku małżeństwa mieli pierwszy kryzys. W mediach pojawiła się informacja, że para chce się rozwieść. Po kilku miesiącach okazało się, że rozwód odwołano: „ Informacje o naszym rekordowo krótkim stażu małżeńskim okazały się przedwczesne. Postępowanie rozwodowe zostało wstrzymane. Różnica charakterów okazała się pikantną przyprawą do przepisu na udany związek. Żyjemy zgodnie i konwencjonalnie”. mówiła w Show Agata Passent. Chwilę później Agata Passent spodziewała się drugiego dziecka. W grudniu 2015 roku na świat przyszedł syn Antoni.  

Agata Passent i Wojciech Kuczok,
Fot. Olga Majrowska

Agata Passent i Wojciech Kuczok,
Fot. Olga Majrowska

Źródła: Gazeta Wyborcza, Plejada, Twój Styl, Show, Imperium Kobiet, magazyn VIVA!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.