Andrzej Bargiel
Fot. Instagram @andrzejbargiel
O TYM SIĘ MÓWI

Adam Bielecki i Andrzej Bargiel podjęli dramatyczną akcję ratunkową!

W Karakorum zginął Rosjanin, jego partner jest uwięziony przy szczycie

Konrad Szczęsny 26 lipca 2018 15:03
Andrzej Bargiel
Fot. Instagram @andrzejbargiel

To będzie kolejna bohaterska akcja ratunkowa z udziałem Polaków. Adam Bielecki i Andrzej Bargiel (który w weekend jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach ze szczytu K2) wyruszą na pomoc rosyjskiemu wspinaczowi Aleksandrowi Gukowowi, który został uwięziony na północnej, niezdobytej dotąd grani szczytu Latok I (7145 m.). Jak donoszą serwisy wspinaczkowe, Polacy wraz z Niemcem Davidem Goettlerem są już w bazie i oczekują na odpowiednie warunki pogodowe.

Adam Bielecki i Andrzej Bargiel pomogą Aleksandrowi Gukowowi uwięzionemu w Karakorum

Informację tę podał portal mountain.ru. Według relacji serwisu, Adam Bielecki, Andrzej Bargiel i David Goettler mają ruszyć na pomoc uwięzionemu na północnej grani Latoku I Rosjaninowi Aleksandrowi Gukowowi. Przypomnijmy, że w środę 25 lipca jego wspinaczkowy partner, Siergiej Glazunow, zginął w trakcie wchodzenia na szczyt Latoku I, jednego z najwyższych w grupie Panamah Muztagh z pasma Karakorum. W czwartek tuż przed południem pilot śmigłowca potwierdził, że u podstawy góry znajduje się nieruchome ciało.

Wówczas to jego partner nadał dramatyczna sygnał SOS. „Potrzebuję pomocy. Muszę być ewakuowany. Siergiej poleciał. Zostałem na ścianie bez ekwipunku”, powiedział Gukow.

Pasmo w Karakorum, którego częścią jest Latok I, sprawia wspinaczom wyjątkową trudność w pokonaniu z powodów technicznych. Ta część łańcucha na pograniczu Pakistanu wciąż pozostaje również bez przejścia. 

Akcja ratunkowa na Latok I w Karakorum

Początkowo zakładano, że niezbędny do zejścia sprzęt uda się przetransportować samolotem. Miałby on zrzucić go Gukowowi. Jednak najwidoczniej z tego wariantu zrezygnowano i w akcję zaangażowano dwóch Polaków i Davida Goettlera, którzy przebywają w bazie pod Latokiem I i czekają na odpowiednie warunki pogodowe, by ruszyć na pomoc Aleksandrowi Gukowowi.

„Sytuację na Karakorum bardzo utrudniają warunki. Ścianą przetaczają się lawiny kamienne, dlatego trudno na nią wejść od dołu. Aktualnie rozważane są dwie możliwości – dotarcie do Gukowa (znajduje się on na wysokości ok. 6200 m n. p. m.) bądź dostarczenie mu sprzętu, dzięki któremu zejdzie sam”, donosi serwis sportowefakty.wp. 

Andrzej Bargiel przebywał w Karakorum, ponieważ jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach w minioną niedzielę ze szczytu K2. Z kolei Adam Bielecki kilka dni temu zakończył wyprawę w tym regionie, w trakcie której wraz z Jackiem Czechem próbował wejść na dziewiczy wierzchołek Gaszerbruma VII (siódmego). Szczyt ma niemal siedem tysięcy metrów. Niestety, z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych akcję zakończono.

Wcześniej jednak Adam Bielecki wraz z Niemcem Felixem Bergiem zdobył nowym wariantem Gaszerbruma II (drugiego)  

Miejsce przebywania rosyjskiego wspinacza Aleksandra Gukowa
Fot. Mountain.ru

Wysokość, na której znajduje się Aleksander Gukow

 

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.