Wuhan, koronawirus
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

64-latka z Wuhan przeszła przez COVID-19. Koronawirus przetrwał jednak w nietypowym miejscu

Lekarze opublikowali nieprawdopodobne wyniki badań

Rafał Kowalski 9 października 2020 15:59
Wuhan, koronawirus
Fot. East News

Według naukowców i lekarzy to właśnie chińskie miasteczko Wuhan było pierwszym epicentrum koronawirusa na świecie. To na przypadkach pacjentów z tamtego rejonu świata informacje o leczeniu covid-19 zdobywali medycy z Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk. Jak się okazuje ponad 10 miesięcy od pierwszego zakażenia, wciąż pojawiają się nowe zaskakujące przypadki…

Koronawirus przetrwał w oku pacjentki

Według autorów naukowego artykułu opublikowanego w  magazynie JAMA Ophthalmology koronawirus może przetrwać w naszym organizmie, nawet jeśli wcześniej go zwalczyliśmy. Potwierdza to przypadek 64-letniej pacjentki z Wuhan, która w styczniu tego roku trafiła z biegunką i suchym kaszlem do szpitala. Szybko potwierdzono u niej zakażenie COVID-19. Osiemnastego lutego kobieta została wypisana z kliniki – wynik na obecność koronawirusa był negatywny.

Niestety jej stan pogorszył się 3 dni później. 64-latka bardzo skarżyła się na silny ból oczu, przestała ostro widzieć i zauważyła w kącikach oczu ropę. W połowie marca podjęto decyzję o operacyjnym usunięciu u pacjentki… jaskry. Miesiąc po zabiegu kobieta powróciła jednak do lekarzy z tą samą przypadłością – ból w oku. Tym razem pobrano próbki krwi i tkanek ocznych.

Wyniki okazały się zaskakujące. Na spojówce i tęczówce oczu znaleziono białka koronawirusa, który przetrwał w organizmie 64-latki kilka miesięcy. "Na podstawie tych wyników należy stwierdzić, że oprócz płuc oko jest również jednym z docelowych narządów infekcji wirusowej”, czytamy w artykule naukowym.

Dalsze badania w tym temacie są wciąż prowadzone… Obawiamy się, że jeszcze wiele miesięcy, a nawet lat nie wszystko będzie w temacie pandemii jasne i klarowne. 

Koronawirus, Wuhan, Chiny
Fot. Getty Images

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.