Wuhan, koronawirus
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

64-latka z Wuhan przeszła przez COVID-19. Koronawirus przetrwał jednak w nietypowym miejscu

Lekarze opublikowali nieprawdopodobne wyniki badań

Rafał Kowalski 9 października 2020 15:59
Wuhan, koronawirus
Fot. East News

Według naukowców i lekarzy to właśnie chińskie miasteczko Wuhan było pierwszym epicentrum koronawirusa na świecie. To na przypadkach pacjentów z tamtego rejonu świata informacje o leczeniu covid-19 zdobywali medycy z Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk. Jak się okazuje ponad 10 miesięcy od pierwszego zakażenia, wciąż pojawiają się nowe zaskakujące przypadki…

Koronawirus przetrwał w oku pacjentki

Według autorów naukowego artykułu opublikowanego w  magazynie JAMA Ophthalmology koronawirus może przetrwać w naszym organizmie, nawet jeśli wcześniej go zwalczyliśmy. Potwierdza to przypadek 64-letniej pacjentki z Wuhan, która w styczniu tego roku trafiła z biegunką i suchym kaszlem do szpitala. Szybko potwierdzono u niej zakażenie COVID-19. Osiemnastego lutego kobieta została wypisana z kliniki – wynik na obecność koronawirusa był negatywny.

Niestety jej stan pogorszył się 3 dni później. 64-latka bardzo skarżyła się na silny ból oczu, przestała ostro widzieć i zauważyła w kącikach oczu ropę. W połowie marca podjęto decyzję o operacyjnym usunięciu u pacjentki… jaskry. Miesiąc po zabiegu kobieta powróciła jednak do lekarzy z tą samą przypadłością – ból w oku. Tym razem pobrano próbki krwi i tkanek ocznych.

Wyniki okazały się zaskakujące. Na spojówce i tęczówce oczu znaleziono białka koronawirusa, który przetrwał w organizmie 64-latki kilka miesięcy. "Na podstawie tych wyników należy stwierdzić, że oprócz płuc oko jest również jednym z docelowych narządów infekcji wirusowej”, czytamy w artykule naukowym.

Dalsze badania w tym temacie są wciąż prowadzone… Obawiamy się, że jeszcze wiele miesięcy, a nawet lat nie wszystko będzie w temacie pandemii jasne i klarowne. 

Koronawirus, Wuhan, Chiny
Fot. Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.