„Pamiętajcie, że dobro zwycięża, że zło nie może wygrać”

Redakcja VIVA! 12 stycznia 2020 20:15

Gdańsk dzieli się dobrem", te słowa Pawła Adamowicza stały się mottem tegorocznego finału WOŚP w Gdańsku. W wyjątkowy sposób uczczono pamięć Pawła Adamowicza, który 13 stycznia 2019 roku, został zaatakowany na scenie podczas Światełka do nieba. W wyniku poniesionych obrażeń zmarł następnego dnia. „Gdańsk jest teraz z całą Polską, a cała Polska z nami”, powiedziała poruszająco Agata Młynarska. „Orkiestra gra dalej, a my razem z nią. Paweł Adamowicz byłby z nas dumny”, dodała. I to właśnie z Gdańska rozpoczęło się Światełko do nieba A na scenie zabrzmiał utwór „Sound of silence”.

Światełko do nieba dla Pawła Adamowicza

W 28. finale WOŚP wzięła udział Magdalena Adamowicz, a także jego brat. „Pamiętajcie, że dobro zwycięża, że zło nie może wygrać, że nie damy się zastraszyć ”, mówiła żona tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza na scenie WOŚP.

„Jesteście wszyscy tutaj, dlatego że się nie boicie. Pamiętajcie, że zło boi się odwagi. Dlatego stąd, z Gdańska wieje wiatr i świeci słońce odwagi, słońce solidarności, tolerancji i otwartości. Paweł jest ze mną cały czas, jego obrączka wisi na mojej szyi. Jest z gdańszczanami, jest z wami wszystkimi i jesteśmy my tutaj, nie tylko ludzie z Gdańska, ale ludzie z całej Polski, cała Polska jest teraz w Gdańsku, tutaj bije serce Polski, tutaj ciągle bije serce Pawła i nie przestanie bić do końca świata i jeden dzień dłużej. Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, jesteście wszyscy wspaniali, dziękuję wam, dziękuję wam za to, kochajcie się i kocham was”, dodała poruszająco.

Głos zabrał także brat Pawła Adamowicza. „Proszę, bądźmy za rok i w następne lata. Dziękuję nie tylko w imieniu własnym, ale też rodziców Pawła i moim. Pamiętajcie, że prawda zwycięża”, mówił Piotr Adamowicz.

Specjalne podziękowania kwestującym, mieszkańcom i wszystkim Polakom złożyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. „Dzisiaj po raz pierwszy w historii byłam wolontariuszką WOŚP-u. Ta życzliwość była ważniejsza niż datek do puszki. Dobro nic nie kosztuje, mnoży się i zawsze wraca. Dzielmy się dobrem”, zaapelowała.

A Jerzy Owsiak poinformował, że łączna wartość zakupionych urządzeń w ramach "Ostatniej puszki Pana Prezydenta Pawła Adamowicza" wyniosła 16 502 872, 54 PLN. 

1/8
Magdalena Adamowicz, finał WOŚP
Copyright @WOJCIECH STROZYK/REPORTER
1/8

2/8
28 finał WOŚP
Copyright @KAROLINA MISZTAL/REPORTER
2/8

Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Adamowicz podczas 28. finału WOŚP w Gdańsku

3/8
28 finał WOŚP
Copyright @KAROLINA MISZTAL/REPORTER
3/8

4/8
28 finał WOŚP
Copyright @Piotr Hukalo/East News
4/8

5/8
28 finał WOŚP
Copyright @WOJCIECH STROZYK/REPORTER
5/8

6/8
28 finał WOŚP
Copyright @WOJCIECH STROZYK/REPORTER
6/8

7/8
28 finał WOŚP
Copyright @WOJCIECH STROZYK/REPORTER
7/8

8/8
28 finał WOŚP
Copyright @WOJCIECH STROZYK/REPORTER
8/8

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?