O TYM SIĘ MÓWI

18-letnia córka Pawła Kukiza czeka na przeszczep! Jaki jest jej stan zdrowia?

„Nie można traktować pacjentów jak rzeczy!’’, mówi polityk

VIVA! 21 marca 2018 17:00

O nieszczęściu, które spotkało rodzinę Pawła Kukiza, donoszą media w całej Polsce. 18-letnia Hania przeszła już dwie nieudane operacje przeszczepu nerki, a obecnie czeka na kolejną. Polityk, który przez całą swoją karierę walczy z systemem, po raz kolejny musi zmierzyć się z jego przeciwnościami. Kukiz domaga się zmian w przepisach. I, jak twierdzi, nie występuje wyłącznie w imieniu córki, lecz wszystkich pacjentów, którzy oczekują na przeszczep.

Córka Kukiza czeka na przeszczep

Córka Pawła Kukiza od pierwszych miesięcy życia leczy się w Centrum Zdrowia Dziecka. Niestety, kontynuacja leczenia w tym miejscu jest niemożliwa, gdyż Hania niedawno skończyła 18 lat i jest pełnoletnia, dlatego powinna korzystać z usług medycznych w klinikach przeznaczonych dla osób dorosłych. Kontynuacja leczenia w Centrum Zdrowia Dziecka jest możliwa jedynie za zgodą Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Paradoks polega na tym, że o taką zgodę lekarz musi występować za każdym razem, przy każdym pobycie dorosłego już pacjenta w szpitalu i każdej wizycie (a może to być nawet 4-5 razy w miesiącu!). Z takim utrudnieniem spotykają się wszyscy pacjenci, którzy osiągają dorosłość, a chcą, żeby leczył ich dotychczasowy lekarz ze szpitala dziecięcego’’, czytamy na łamach Super Expressu.

W rozmowie z dziennikarzem Paweł Kukiz przyznał, że przepisy, które obowiązują, nie służą obywatelom.

Moje dziecko przebywa ogromny kawał czasu w szpitalach. Celem jest kolejny przeszczep nerki. Czekamy, bo na razie nie ma dawcy. Przez cały ten czas jesteśmy świadkami absurdalnych przepisów, które - odnosi się takie wrażenie - służą tylko urzędnikom, a nie pacjentowi, a z całą pewnością utrudniają pracę lekarzom. Nie można traktować pacjentów jak rzeczy!’’, wyznał polityk w rozmowie z Super Expressem.

Klub Kukiz'15 chce zmian w przepisach

Procedury, które obowiązują w placówkach finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, są od lat tematem sporu w mediach. Kolejne rządy zapowiadają naprawę systemu, jednak kończy się jedynie na obietnicach, które nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. A pacjenci, którzy spędzają długie godziny w kolejkach, nadal w nich stoją. Dlatego klub parlamentarny Kukiz '15 chce zmian w przepisach. Zamiast wypełniać kilkanaście razy te same papiery, zaświadczenie wystawione przez lekarza będzie ważne przez 12 miesięcy.

Zgadzacie się ze zmianami zaproponowanymi przez klub Pawła Kukiza? ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.