„Nie można traktować pacjentów jak rzeczy!’’, mówi polityk

VIVA! 21 marca 2018 17:00

O nieszczęściu, które spotkało rodzinę Pawła Kukiza, donoszą media w całej Polsce. 18-letnia Hania przeszła już dwie nieudane operacje przeszczepu nerki, a obecnie czeka na kolejną. Polityk, który przez całą swoją karierę walczy z systemem, po raz kolejny musi zmierzyć się z jego przeciwnościami. Kukiz domaga się zmian w przepisach. I, jak twierdzi, nie występuje wyłącznie w imieniu córki, lecz wszystkich pacjentów, którzy oczekują na przeszczep.

Córka Kukiza czeka na przeszczep

Córka Pawła Kukiza od pierwszych miesięcy życia leczy się w Centrum Zdrowia Dziecka. Niestety, kontynuacja leczenia w tym miejscu jest niemożliwa, gdyż Hania niedawno skończyła 18 lat i jest pełnoletnia, dlatego powinna korzystać z usług medycznych w klinikach przeznaczonych dla osób dorosłych. Kontynuacja leczenia w Centrum Zdrowia Dziecka jest możliwa jedynie za zgodą Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Paradoks polega na tym, że o taką zgodę lekarz musi występować za każdym razem, przy każdym pobycie dorosłego już pacjenta w szpitalu i każdej wizycie (a może to być nawet 4-5 razy w miesiącu!). Z takim utrudnieniem spotykają się wszyscy pacjenci, którzy osiągają dorosłość, a chcą, żeby leczył ich dotychczasowy lekarz ze szpitala dziecięcego’’, czytamy na łamach Super Expressu.

W rozmowie z dziennikarzem Paweł Kukiz przyznał, że przepisy, które obowiązują, nie służą obywatelom.

Moje dziecko przebywa ogromny kawał czasu w szpitalach. Celem jest kolejny przeszczep nerki. Czekamy, bo na razie nie ma dawcy. Przez cały ten czas jesteśmy świadkami absurdalnych przepisów, które - odnosi się takie wrażenie - służą tylko urzędnikom, a nie pacjentowi, a z całą pewnością utrudniają pracę lekarzom. Nie można traktować pacjentów jak rzeczy!’’, wyznał polityk w rozmowie z Super Expressem.

Klub Kukiz'15 chce zmian w przepisach

Procedury, które obowiązują w placówkach finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, są od lat tematem sporu w mediach. Kolejne rządy zapowiadają naprawę systemu, jednak kończy się jedynie na obietnicach, które nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. A pacjenci, którzy spędzają długie godziny w kolejkach, nadal w nich stoją. Dlatego klub parlamentarny Kukiz '15 chce zmian w przepisach. Zamiast wypełniać kilkanaście razy te same papiery, zaświadczenie wystawione przez lekarza będzie ważne przez 12 miesięcy.

Zgadzacie się ze zmianami zaproponowanymi przez klub Pawła Kukiza? 

1/3
Hania Kukiz
Copyright @East News
1/3

2/3
Paweł Kukiz z rodziną
Copyright @East News
2/3

3/3
córki Pawła Kukiza
Copyright @East News
3/3

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.