koncert_niepodleglosci_paryz
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Niezwykły koncert Niepodległości w Paryżu!

Europa świętuje razem z nami 100-lecie odzyskania niepodległości!

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 26 listopada 2018 16:36
koncert_niepodleglosci_paryz
Fot. Adobe Stock

Już 2 grudnia 2018 roku w Katedrze Św. Ludwika w Pałacu Inwalidów w Paryżu odbędzie się uroczysty koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości! Wydarzenie jest pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Zebrani pod jednym dachem artyści z Polski, Francji i Belgii wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie oddadzą hołd wolnej i demokratycznej Polsce, a także przedstawią wyjątkowość dziedzictwa kultury polskiej w Europie.

Zaginiona partytura

W wydarzeniu wezmą udział wybitni muzycy. Pod batutą Moniki Wolińskiej wystąpią m.in.: pianista Janusz Olejniczak, mezzosopranistka Kinga Borowska, tenor Maciej Kwaśnikowski, sopranistka Ana-Camelia Stefanescu, organista Philippe Brandeis, bas Jean Delobel, a także Chœur régional Vittoria d’Ile-de-France oraz Ensemble Vocal de l’Abbaye de la Cambre z Brukseli. Co więcej, do udziału w koncercie udało się także zaangażować najstarszą orkiestrę symfoniczną we Francji – Orchestre Pasdeloup! Program koncertu jest naprawdę wyjątkowy, ponieważ znalazły się w nim m.in. takie kompozycje jak: „Warszawianka” Karola Kurpińskiego, „Fantazja na tematy polskie” Fryderyka Chopina, „Polonez” Jerzego Maksymiuka, „Nocturne” Ignacego Jana Paderewskiego oraz Symfonia nr 1 „Chemin des Dames” na chór, orkiestrę i mezzosopran Jacquesa-Alphonse’a De Zeeganta do poematu, którego autorką jest Marguerite de Werszowec Rey.

 

– Interpretacja symfonii „Chemin des Dames” w Katedrze Św. Ludwika w Pałacu Inwalidów jest wyrazem pamięci dla francuskich żołnierzy i sojuszników, w tym żołnierzy Błękitnej Armii Hallera – mówi Marguerite de Werszowec Rey.

 

Podczas wydarzenia będzie można też wysłuchać „Mszy na cztery głosy, chór i orkiestrę” Karola Kurpińskiego - do niedawna nieznanego utworu, którego oryginalny rękopis odnalazł podczas aukcji w renomowanym domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku Piotr Jegliński. Do jego orkiestracji wybrany został kompozytor Jacques-Alphonse De Zeegant.

 

- Byłem pod wrażeniem odkrycia i jakości tego oryginalnego utworu, który nigdy nie był grany, więc czułem się bardzo zaszczycony, gdy Piotr Jegliński zaproponował mi jego orkiestrację – przyznał przed kilkoma laty Jacques-Alphonse De Zeegant.

 

 

Koncertowa Polska 100

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Editions Spotkania założona przez Piotra Jeglińskiego, działacza opozycji demokratycznej czasów PRL, który po wyjeździe do Paryża w 1978 roku stworzył wydawnictwo „Editions Spotkania” wydające książki zakazane w PRL. Fundacja poprzez organizację wydarzeń kulturalnych i promocję polskiej kultury krzewi postawy patriotyczne, szczególnie w młodym pokoleniu Polaków. Na koncercie pojawią się reprezentanci elity środowisk politycznych i artystycznych, a po jego zakończeniu, najważniejsi goście wezmą udział w bankiecie zorganizowanym przez Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej we Francji. W Ambasadzie będzie można również obejrzeć towarzyszącą wydarzeniu wystawę pt. „Armia Polska w I wojnie światowej i w walce o polskie granice” - prezentującą słynną Błękitną Armię generała Józefa Hallera.

 

koncert_niepodleglosci_paryz
Fot. Mat. prasowe

Współorganizatorem koncertu jest Musée de l'Armée (Muzem Wojska), mające swą siedzibę w Pałacu Inwalidów w Paryżu. Partnerami projektu są: Ambasada Polska w Paryżu i Instytut Polski w Paryżu, a także Instytut Adama Mickiewicza - narodowa instytucja kultury, której zadaniem jest promocja polskiej kultury na świecie i aktywny udział w międzynarodowej współpracy kulturalnej.

Koncert został zorganizowany w ramach programu Polska Music oraz programu Polska 100, międzynarodowego programu kulturalnego realizowanego dla uczczenia Stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA 2017–2022.

Mecenasem Koncertu jest firma ORLEN, słynąca ze wspierania ważnych i prestiżowych wydarzeń kultury polskiej. Sponsorami Koncertu są także: PLL LOT, KGHM, KOWR oraz ENERGA. Polskie Radio i Telewizja Polska objęły to wydarzenie patronatem medialnym.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.