Fot. Eastnews
VIVA! Tylko u nas

Kinga Duda – szczególnie chroniony skarb Pałacu Prezydenckiego

Marta Tomaszkiewicz 22 lutego 2017 07:44
Fot. Eastnews

 

Czy Kinga Duda się zaręczyła? Wszyscy wielbiciele Pierwszej Córki RP wstrzymali oddech po tym, gdy kilka dni temu serwis Jastrzabpost.pl doniósł o rewolucjach w prezydenckiej rodzinie. Zalotnikiem miał być Bartek – student medycyny, który jest chłopakiem 21-letniej Kingi od roku.

 

Informację o narzeczeństwie szybko zdementowała Kancelaria Prezydenta, a Andrzej Duda napisał żartobliwie na Twitterze: „Hmmm... Córka nic mi jeszcze nie mówiła. Ale jestem gotowy;-)))”. Wyszło przy tym na jaw, że doniesienia, które miała sprzedać serwisowi koleżanka Kingi, to zwykła dziennikarska kaczka.

 

Ale prawda czy plotka, news o narzeczeństwie rozpalił wyobraźnię Polaków, którzy zdali sobie sprawę, jak mało wiedzą o Pierwszej Córce.  I że Kinga Duda – jedyne dziecko prezydenta – to szczelnie chroniona tajemnica Pałacu, do której nie ma dostępu przeciętny zjadacz chleba i telewizji.

Kinga Duda: luzaczka i prymuska

Piękna, skromna i inteligentna. Gdy po raz pierwszy stanęła w blasku fleszy podczas kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, zachwyciła Polaków i skradła serca wyborców Prawa i Sprawiedliwości. W końcu mówiła ich językiem – językiem ludzi "powstających z kolan", dla których kraj Platformy nie był państwem marzeń.

 

„Większość moich znajomych to nie są wyborcy PiS. Ale wiem, że na pewno część z nich w tych wyborach postawi na Andrzeja Dudę, mojego tatę” – mówiła z pasją podczas spotkania wyborczego w Ogrodach Domu Polonii w Warszawie. Rodacy ją pokochali, a gazety okrzyknęły nową gwiazdą.

 

A co na to jej znajomi z krakowskiego liceum, które Kinga ukończyła przed pójściem na studia prawnicze? „O mały włos nie spadłem z krzesła, gdy ją zobaczyłem w telewizji. Te sztuczne uśmiechy, slogany, obciachowa słit focia z tatusiem. To była zawsze wolna kobieta: luzaczka, choć prymuska. Pamiętam, jak w szkole złośliwi mówili, że przez ojca ma takie dobre oceny i że zadziera nosa. Ale to nieprawda, nawet trochę się wstydziła, że jej tata to bliski kolega prezesa Kaczyńskiego” – cytuje „Newsweek Polska”.

 

Inny kolega: „Pamiętam, jak się uparła, że nie będzie pokazywać twarzy, bo polityka dla niej, tak jak dla większości jej znajomych, to ‘w krysztale pomyje’”. Znajomi Kingi Dudy śmieją się, raczej gorzko, że córkę prezydenta porwali kosmici.

 

Poza jednorazowymi słowami wsparcia dla ojca podczas kampanii, ciężko było namówić Kingę Dudę na występ w telewizji czy wywiad do gazety. Do dziś mają z tym problem nie tylko dziennikarze, którzy non stop biegają za nią z aparatem, ale i spece od wizerunku prezydenta.

 

Kolega Kingi: „Zimą siedzieliśmy przy piwie, Kinga się skarżyła, że ludzie żyć nie dają, odkąd ogłoszono, że jej ojciec będzie kandydatem na prezydenta. A przecież ona ma na głowie prawo, które dopiero zaczęła. Oni, że w sieci krąży jej występ w szkolnym kabarecie, w którym jest taka wyzywająca, butem przybija do ziemi kolegę. No, wstyd po prostu, że tata na tym jeszcze straci. Potem nagle napisała do nas esemesa, abyśmy nic o niej nigdy nikomu publicznie nie mówili. Do nauczycieli też wysyłała podobne wiadomości. Dziwna historia” – czytamy w „Newsweeku”.

Kinga Duda – czy jej poglądy są bliższe lewicującej matce?

Do matki albo nawet do wujka: dra Jakuba Kornhauseara - brata Agaty,  literaturoznawcy z UJ, poety i ekologa, który zbierał podpisy pod listą Anny Grodzkiej i partią „Zieloni”. Czyli człowieka, który może być uznany za totalne zaprzeczenie wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”, wyznawanych przez rodzinę Dudów. On i Agata, żona prezydenta, pochodzą z lewicującej, inteligenckiej rodziny, a ich ojciec – nad czym zawsze ubolewała matka Andrzeja Dudy – był Żydem z „półpogańskiego”, „masońskiego” i nieochrzczonego środowiska.

 

Kinga – dziedziczka konserwatywnych Dudów i lewicowych Kornhauserów – ponoć jest zapatrzona w swojego wujka.

 

Kolega: „Wśród znajomych chodzi plotka, że Kinga się wkurzyła, gdy babcia Dudowa zaczęła zbierać podpisy pod kandydaturą syna wśród studentów AGH. To Kinga podobno namówiła mamę, by ta przemówiła do wyborców ludzkim głosem” – czytamy w „Newsweeku”.
 

Kolega Kingi dla „Newsweeka”: „Widziałem ją ostatnio na ulicy. Nie wiem, może mi się wydawało, ale chyba była przygnębiona. Nie podszedłem. Co miałem powiedzieć: „Hej, Kinga, co słychać? Jak się miewa kot prezesa, he, he?”. Ja wiem, że kiedyś Kinga wróci z kosmosu. Stanie na ziemi, rozejrzy się i zobaczy, że to już inni świat niż ten, z którego została porwana przez obcych”.

Kinga Duda – obiekt westchnień dziennikarzy

Na portalach plotkarskich jest mnóstwo zdjęć córki prezydenta, a paparazzi chodzą za nią krok w krok. Kinga Duda na audiencji u papieża Franciszka, Kinga Duda z Maciejem Musiałem, Kinga Duda z papierosem albo Kinga Duda ze święconką. Została nawet wybrana przez magazyn CKM na jedną z najseksowniejszych Polek, co wzbudziło wiele kontrowersji wśród komentatorów.

 

Nie sądzę, żeby została oszczędzona” - ostrzegała córka byłej pary prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewska. „Ona na szczęście jest starszą osobą niż ja byłam. Miałam 14 lat”.

 

„Ona powinna pójść drogą Kasi Tusk i nie pchać się na afisz” – radziła z kolei Karolina Korwin-Piotrowska. „Na miejscu jej rodziców zadbałabym o to, żeby media nie ingerowały w jej prywatność. Ona się tak klika, to są rekordy dnia. Ona jest śliczna, atrakcyjna, celebrytka idealna, z dobrego domu, tajemnicza, ma przerąbane. Ona będzie szła ulicą, coś się stanie, będą paparazzi, ja bym się zabezpieczyła na jej miejscu, tata jest prawnikiem, myślę, że media by to uszanowały. Nie porównujmy mediów z czasów Oli Kwaśniewskiej do tego, co jest teraz. To była piaskownica, teraz jest pole minowe” - ostrzegała.

 

„Jest młoda, inteligentna i do tego jest córką prezydenta” – komentował medioznawca prof. Wiesław Godzic. „Ma wszystkie atrybuty, żeby stać się celebrytką”.

 

Kinga Duda wzięła sobie rady do serca i zamknęła drzwi przed nosem mediów. Zablokowała nawet konta na portalach społecznościowych przed osobami postronnymi. Po zwycięstwie ojca przestała również bywać w klubach, by nie prowokować dyskusji na jej temat. Czy skutecznie? Kaczka dziennikarska o zaręczynach pokazała, że jeśli Kinga Duda nie pójdzie w show-biznes, show-biznes przyjdzie do niej.

 

Polecamy także: Po raz pierwszy od 22 lat rocznicę ślubu spędzili osobno. Czy między Agatą i Andrzejem Dudami coś się psuje?

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.