Lady Gaga
Fot. Rex Features/East News
VIVA! Tylko u nas

Zainspiruj się gwiazdami i rzuć papierosy 

Zobacz, co zmotywowało celebrytów i wypróbuj ich metody na sobie

Agnieszka Prokopowicz 31 maja 2023 11:07
Lady Gaga
Fot. Rex Features/East News

Obserwujesz życie gwiazd? Poznaj historię kilku z nich i zainspiruj się tym, czym naprawdę warto – rzuceniem palenia. Z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa mamy dla Ciebie iście hollywoodzkie przykłady rozstań z tym nałogiem.

Papierosy od zawsze towarzyszyły największym sławom kina i sceny. Kto dziś wyobrazi sobie Humphreya Bogarta czy Keitha Richardsa bez papierosa w ustach? Niestety – tego pierwszego zabił właśnie jego "ukochany" dym papierosowy. Richards szczęśliwie zerwał z nałogiem. Choć przyznał, że rzucanie papierosów było o wiele trudniejsze niż zerwanie z heroiną… O tym, że papierosowy dym jest szkodliwy i zawiera szereg trujących organizm substancji, wie dzisiaj każdy. Pomimo tego zerwanie z nałogiem pozostaje trudnym wyzwaniem, często podejmowanym wielokrotnie. Dotyczy to tak samo gwiazd, jak i zwykłych śmiertelników. 

Na szczęście gwiazdy coraz częściej rozstają się z papierosami. Chociaż ich wybory nie zawsze podyktowane są wyłącznie zdrowiem, to warto brać z nich przykład. Zobaczcie co sprawiło, że gwiazdy rzuciły nałóg. Może będzie to dla Was inspiracją do zmian w swoim życiu?

Lady Gaga

Czasem jedna szczególnie męcząca rola sprawia, że aktor ma dość i chce zostawić za sobą wszystko, co wiąże się z daną historią i bohaterem – zwłaszcza jeśli ma to destrukcyjny charakter. Tak było z Lady Gagą po zdjęciach do „Domu Gucci”. Gaga wspomina finał pracy przy filmie jako coś niezwykle wyczerpującego. „Kiedy wróciłam z Włoch, wyrzuciłam papierosy i alkohol. Po wylądowaniu w Los Angeles uporządkowałam swoje życie, bo czułam, że nie mogę już tak dłużej egzystować” – mówiła. Gwiazda opowiadała, że zrobiła to z dnia na dzień. Pierwszy tydzień był wyjątkowo trudny i myślała, że nie da sobie rady. Na szczęście wytrwała w swoim postanowieniu. Do dzisiaj pozostaje wolna od nałogu, a jej kariera kwitnie – niebawem zobaczymy ją na ekranie w kolejnej odsłonie „Jokera”.

Jon Bon Jovi

Jon Bon Jovi
Fot. Invision/Invision/East News

Dla niektórych najlepszą motywacją są oszczędności. Było tak w przypadku Jona Bon Jovi. Chociaż jego kariera nadeszła szybko, to jeszcze jako młody chłopak pracował w sklepach, barach, a nawet na myjni samochodowej czy złomowisku. Wiedział, że nic nie przychodzi łatwo. Kiedy już jako gwiazda rocka, kupował polisę na życie, dowiedział się, że palacze papierosów płacą więcej – jej koszt jest nawet kilkukrotnie wyższy! To wystarczyło, żeby wyrzucił ostatnią paczkę papierosów i – podobnie jak Lady Gaga – zerwał z nałogiem z dnia na dzień.

Brad Pitt

Brad Pitt
Fot. SplashNews.com/East News

59-letni aktor wielokrotnie próbował rzucić palenie. Pierwszy raz, jeszcze za czasów małżeństwa z Angeliną Jolie, z papierosem nakryły go jego córki. Nieraz sam ostrzegał je przed szkodliwością tego nałogu. Zrozumiał, że dopóki pali, to w przyszłości nie będzie mógł wymagać od swoich dzieci, żeby nie szły w jego ślady. Była to dla niego na tyle silna motywacja, że przestał. Związek aktora z Jolie rozpadł się kilka lat później. Stres i presja wywierana przez media sprawiły, że Pitt wrócił do nałogu. Dużo czasu zajęło mu odnalezienie nowej motywacji. W wywiadach opowiadał, że dopiero podczas pandemii znalazł przestrzeń do tego, by naprawdę przyjrzeć się swojemu nałogowi. Zrozumiał, że samo ograniczenie liczby wypalonych papierosów nic nie da i musi iść na całość – wszystko albo nic. W końcu osiągnął sukces i cieszy się życiem bez nałogu do dzisiaj.

Ewan McGregor

Gwiazdor nazywał palenie swoim… drugim zawodem. „Na co dzień zajmowałem się aktorstwem i… paleniem papierosów” – mówił w wywiadach. Szkocki aktor, który do Hollywood trafił po głośnym filmie „Trainspotting”, długo zmagał się z nałogiem i przez lata nie wiedział, jak skutecznie rzucić papierosy. Ostatecznie trafił do hipnoterapeuty i opuścił krąg uzależnionych.

Robert Pattinson

Robert Pattinson
Fot. Invision/Invision/East News

Od czasu premiery sagi „Zmierzch” miliony nastolatek (i nie tylko 😉) pokochały przystojnego wampira. Papierosy nie pasowały jednak do wizerunku mrocznego i uwodzicielskiego romantyka, który był idolem młodego pokolenia. Z tego powodu aktor próbował zerwać z nałogiem już w czasach zdjęć do kolejnych części sagi „Zmierzch”. Niestety, podejmowane próby kończyły się fiaskiem, aż w końcu… nadeszło ogromne, filmowe wyzwanie. Rola w „Batmanie” wymagała od aktora gigantycznego wysiłku i wielogodzinnych treningów każdego dnia. Papierosy okazały się być poważną przeszkodą w osiąganiu dobrych wyników sportowych. Pattinson rzucił swój nałóg. W końcu czego się nie robi dla pięknej sylwetki Człowieka Nietoperza?  

Whoopi Goldberg

Kolejny pozytywny przykład rzucenia papierosów to historia ulubionej zakonnicy Hollywood. Palącą przez wiele lat aktorkę do wyrwania się ze szponów nałogu zmotywował… film. Obejrzała ekranizację chorych na genetyczną chorobę – mukowiscydozę, która powoduje nagromadzenie lepkiego śluzu w płucach. Wtedy doznała olśnienia. A co, jeśli po latach palenia papierosów spotka ją to samo i nałóg doprowadzi do przewlekłego obrzęku płuc? Wizja duszności wystarczyła. Goldberg zdecydowała, że pora pożegnać się z papierosami. Aktorka zbliża się do siedemdziesiątki i nadal świetnie się trzyma. Niedługo zobaczymy ją w kolejnej odsłonie kultowej „Zakonnicy w przebraniu”.

Ed Sheeran

Ed Sheeran
Fot. NDZ/STAR MAX/IPx/Associated Press/East News

Brytyjski muzyk pewnego dnia przestudiował skutki palenia papierosów i uznał, że ta wiedza absolutnie mu wystarczy, by rozstać się z nałogiem. Zapytany o to w „Behind The Medal Podcast” powiedział wprost: "Gdy zdałem sobie wreszcie sprawę, co zostaje w moich płucach po wypaleniu papierosa, coś się we mnie zmieniło". Stwierdził, że skutecznie uda mu się rzucić papierosy pod jednym warunkiem – musi je zastąpić innym nałogiem. W jego przypadku było to bieganie i rower. Decyzja o zamianie papierosów na aktywność fizyczną przyniosła jeszcze jeden skutek. Muzyk nie tylko pozbył się trującej używki ze swojego życia, ale też poprawił swoją kondycję, zrzucając przy tym zbędne kilogramy.

Książę Harry

Nie ma to jak babcia! Czy wiesz, że Królowa Elżbieta ogłosiła brytyjski dwór, w tym Pałac Buckingham i zamek w Windsorze, strefami wolnymi od papierosów? Zakaz demokratycznie obowiązywał wszystkich – nie tylko dworzan, ale też księcia Harry’ego, który od dawna popalał. Nie była to jednak dla niego wystarczająca motywacja. Na szczęście w życiu księcia pojawiła się kolejna silna kobieta. Meghan Markle nie mogła znieść tego, że Harry pali. Cóż, chłopak nie miał wyjścia – z dwiema kobietami nie wygrasz! Zatrudniono królewskiego coacha od zdrowego stylu życia. Książę zmienił dietę, schudł i rzucił papierosy.

Barack Obama

Barack Obama
Fot. Brynn Anderson/Associated Press/East News

Prezydent USA Barack Obama przypadkiem wyznał, że rzucił palenie ze strachu przed swą żoną Michelle. Jego szczerą rozmowę (z jednym z urzędników ONZ) nagrały niewyłączone po spotkaniu telewizyjne mikrofony. Rozmówcy w niewiedzy, że nadal są nagrywani, rozmawiali o walce z nałogiem. Oczywiście materiał trafił do mediów. Uzależnienie Obamy od papierosów nie podobało się również jego wyborcom i było szeroko komentowane podczas kampanii wyborczej i późniejszej kadencji prezydenckiej. Zwracano m.in. uwagę, że Obama próbował sobie pomóc często żując gumę z nikotyną. 

Najważniejsze to podjąć rękawicę… Tylko jak?

Przykłady gwiazd pokazują, że motywacje są tak różne, jak różne są sposoby na pozbycie się papierosowego nałogu. Jednym udaje się to z dnia na dzień, jak Lady Gadze czy Jonovi Bon Jovi. Inni potrzebują wsparcia najbliższych lub nawet postawienia przez nich ultimatum, co było najlepsze dla Obamy i Księcia Harrego. Pozostałe osoby stawiają na silną wolę lub wybierają zamienniki dla starych nawyków. Ed Sheeran postawił na sport zamiast śmierdzącego dymka, a Robert Pattison porzucił nałóg, kiedy zauważył, jak ten przeszkadza mu w osiągnięciu zaplanowanej sylwetki. Każdy z nas może wybrać własną drogę do celu.

Inspirację znajdziemy u gwiazd, ale mogą się sprawdzić również inne sposoby, jak plastry lub gumy z nikotyną czy co szczególnie polecamy – zalecenia lekarza. Niezależnie od sposobu, który wybierzesz – najważniejsze, że podejmiesz rękawicę. Jeśli jednak wielokrotne próby nie przynoszą efektów, zamiast papierosów lepiej wybrać produkty, które mogą być mniej od nich szkodliwe. Takie jak saszetki nikotynowe, elektroniczne papierosy czy podgrzewacze tytoniu. Dla przykładu, amerykańscy eksperci z agencji FDA (organizacji zajmującej się zdrowiem publicznym) po latach analizy badań naukowych, uznali podgrzewacz tytoniu IQOS za lepszy wybór dla zdrowia palaczy niż dalsze palenie papierosów. Co to znaczy?

Dzięki wyeliminowaniu procesu spalania tytoniu, urządzenie to nie emituje dymu. Jak sama nazwa wskazuje jedynie podgrzewa wkłady tytoniowe, co prowadzi do uwolnienia aerozolu z nikotyną – zawiera on znacznie mniej związków szkodliwych niż papierosowy dym. Nie jest to jednak rozwiązanie całkowicie obojętne dla zdrowia. Dlatego zatwardziali palacze powinni potraktować je tylko jako tymczasowe rozwiązanie na drodze ku całkowitej wstrzemięźliwości od tego nałogu. 

Będziesz jak Jon Bon Jovi lub Lady Gaga i rzucisz papierosy z dnia na dzień? Potrzebujesz dodatkowych motywatorów? Pomoże Ci despotyczna babcia? Niezadowolony partner? Kondycja i sport? Wszystko jest dobre, jeśli skutecznie wesprze cię w walce z nałogiem! Oby przykłady gwiazd, którym się udało, a także święto jakim jest Światowy Dzień Bez Papierosa, stały się inspiracją do porzucenia uzależnienia – dla wszystkich palaczy, ale przede wszystkim dla Ciebie!
 

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.