Catherine Deneuve
Fot. Getty Images
O NIEJ SIĘ MÓWI

Legendarna aktorka, ikona stylu, Królowa Lodu. Niezwykłe życie Catherine Deneuve

Co wiemy o pierwszej damie francuskiego kina?

Ksenia Krasko 9 października 2021 15:35
Catherine Deneuve
Fot. Getty Images

Catherine Deneuve uważana jest za uosobienie prawdziwej Francuzki. Ze względu na swoją urodę, a także niezależność, otrzymała przydomek Królowej Lodu. „Deneuve to nie tylko legenda, ale przede wszystkim ideał”, mawiają jej przyjaciele i fani. Co wiemy o jednej z najbardziej kultowych aktorek XX wieku?

Catherine Deneuve - kim jest?

Catherine Fabienne Dorléac urodziła się 22 października 1943 roku w Paryżu, w rodzinie słynnych aktorów teatralnych – ojca Maurice Dorléac’a i matki Renée Simonot (a właściwie Renée-Jeanne Deneuve). Nic więc dziwnego, że Catherine i jej trzy siostry poszły w ślady swoich rodziców. Od dzieciństwa grały w filmach i w teatrze.

Studiowała w prestiżowym lycée Jean-de-La-Fontaine, ale już wtedy wiedziała na pewno, że swoje życie połączy wyłącznie z aktorstwem. W wieku 14 lat zadebiutowała na planie filmu Les collégiennes. Wtedy była jeszcze Catherine Dorléac, ale później, kiedy jej starsza siostra Françoise stała się sławna we Francji, przyjęła panieńskie nazwisko swojej babci – Deneuve. Światową rozpoznawalność przyniósł jej musical Parasolki z Cherbourga z 1964 roku, który odniósł sukces podczas festiwalu filmowego w Cannes.

Pierwsza dama francuskiego kina szybko zdobyła popularność. Jej filmografia liczy setki tytułów. Zagrała w tak znanych filmach, jak Wstręt Romana Polańskiego, Piękność dnia Luisa Buñuela, 8 kobiet François Ozona czy Zupełnie Nowy Testament w reżyserii Jaco Van Dormaela.

Niewiele osób wie, że Deneuve potrafi śpiewać. Aktorka kilka razy demonstrowała dane wokalne w filmach. Najsłynniejszym utworem jest Dieu est un fumeur de havanes, który wykonała wraz z Sergem Gainsbourgiem w komedii romantycznej Je vous aime. Zaśpiewała też utwór Joyeux anniversaire maman (w filmie Belle Maman ) oraz włoski hit Ho capito che ti amo, który zabrzmiał w dramacie Le héros de la famille.

Chociaż Catherine Deneuve nie zrobiła kariery w Stanach Zjednoczonych, uważana jest tam za prawdziwą ikonę stylu i elegancji. Gwiazda była muzą Yves Saint Laurenta, z którym bardzo się przyjaźniła. Brała również udział w wielu kampaniach reklamowych największych domów mody, w tym Chanel.

Catherine Deneuve w młodości

Richard Avedon
Fot. Catherine Deneuve / Richard Avedon © The Richard Avedon Foundation

Catherine Deneuve, Yves Saint Laurent

Catherine Deneuve sprzedaje swoją kolekcję ubrań Yves Saint Laurent!
Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Catherine Deneuve życie prywatne

Pierwszą miłością w życiu Catherine Deneuve był reżyser Roger Vadim. Miała zaledwie 17 lat, kiedy się poznali – on był o 15 lat starszy. Catherine straciła dla niego głowę, uciekła z domu i przeprowadziła się do mieszkania kochanka. Wkrótce urodziła mu syna Christiana. Mężczyzna nalegał na ślub, ale młoda artystka rozczarowała się tą relacją i odmówiła.

Po około dwóch latach poślubiła brytyjskiego fotografa Davida Bailey’a. Według oficjalnych dokumentów, byli mężem i żoną przez siedem lat, ale w rzeczywistości żyli razem nie dłużej niż rok. Po latach Deneuve stwierdziła, że jedynym plusem tej relacji była nauka angielskiego.

Jeszcze będąc mężatką, wdała się w poważny romans z włoskim aktorem i reżyserem Marcello Mastroianni. Urodziła drugie dziecko, córkę Chiarę. Marcello, podobnie jak Roger Vadim, zaproponował aktorce małżeństwo, ale ona ponownie odmówiła.

W kolejnych latach artystce przypisywano liczne romanse. Urokowi Królowej Lodu ulegli reżyser François Truffaut, aktor Gerard Depardieu, szef telewizji Canal+ Pierre Lescure... Jednak Catherine Deneuve pozostała wierna sobie. Wciąż jest wolna, mieszka w jednej z modnych dzielnic Paryża i uwielbia towarzystwo mężczyzn.

Dzieci aktorki poszły w ślady słynnej matki. Zarówno syn Christian Vadim, jak i córka Chiara Mastroianni spełniają się w branży filmowej. Nie zrobili międzynarodowej kariery, ale wciąż są obecni w świecie wielkiego kina.

Chiara Mastroianni, córka Catherine Deneuve

Chiara Mastroianni, Cannes 2019, zakończenie
Fot. Getty Images

Catherine Deneuve: co robi teraz?

Pod koniec 2017 roku w Hollywood wybuchł skandal z udziałem producenta Harveya Weinsteina, kiedy dziesiątki aktorek oskarżyły mężczyznę o molestowanie seksualne. Wtedy Catherine Deneuve, przy poparciu około stu innych znanych kobiet, napisała list otwarty, który został opublikowany w gazecie Le Monde. Aktorka stwierdziła, że niezdarny flirt nie może być utożsamiany z przemocą. Te słowa wywołały burzę. Kilka dni później Deneuve przeprosiła ofiary molestowania, ale mimo to nie zmieniła zdania.

Artystka wciąż jest aktywna zawodowo. W styczniu 2018 roku potwierdziły się doniesienia, że aktorka wystąpi w nowym filmie japońskiego reżysera Hirokazu Kore-eda u boku Juliette Binoche i Ethana Hawke’a. Jak przyznała Binoche, scenariusz napisano specjalnie dla ich trójki. Fabuła filmu The truth przez długi czas była utrzymywana w tajemnicy.

W 2019 roku świat obiegła smutna wiadomość, że słynna dama francuskiego kina trafiła do szpitala z podejrzeniem udaru. Fani na całym świecie martwili się o stan zdrowia ulubionej gwiazdy, która narzekała wówczas na przemęczenie związane z pracą nad produkcją De son vivant w reżyserii Emmanuelle Bercot. Rodzina zapewniła, że Catherine Deneuve powoli wraca do zdrowia oraz na plan filmowy. 

Catherine Deneuve

Catherine Deneuve
Fot. Getty Images

Catherine Deneuve

goście Paris Fashion Week SS 2020, Catherine Deneuve
Fot. Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.