Gra Wiedźmin 3: Dziki Gon
Fot. CD Projekt RED
Ze świata gier

"Wiedźmin 3" najlepszą grą roku na świecie. Wielki sukces Polaków w Londynie

MA 2 listopada 2015 10:05
Gra Wiedźmin 3: Dziki Gon
Fot. CD Projekt RED

"Wiedźmin 3: Dziki Gon" został okrzyknięty grą roku w plebiscycie Golden Joystick Awards 2015, czyli najdłużej przyznawanych nagród w branży gier wideo. Polskie dzieło było największym wygranym 33. edycji tej prestiżowej imprezy, której gala odbyła się w O2 Arena w Londynie - w sumie zwyciężyło w pięciu kategoriach.

 

To jeden z niewielu plebiscytów, w których o zwycięzcach decydują  gracze - w drodze internetowego głosowania. Jak zdradzili organizatorzy, w tym roku oddano łącznie ponad 9 mln głosów z całego świata. "Wiedźmin 3: Dziki Gon" od początku był faworytem.

 

Tytuł i jego twórcy zgarnęli w Londynie tzw. Złote Dżojstiki w pięciu kategoriach: "gra roku", "najlepsza narracja", "najlepsza grafika", "najlepszy moment w grze" (zadanie Krwawy Baron). Doceniono także warszawski CD Projekt RED, uznając go za "najlepsze studio roku". Co ciekawe, internauci zdecydowali, że przygody Geralta są lepsze od takich tuzów, jak "Batman: Arkham Knight", "GTA V" czy "Metal Gear Solid V: The Phantom Pain", dając im zwycięstwo w każdej z kategorii, w której były nominowane.

 

Gerald z Wiedźmina 3
Fot. CD Projekt RED

 

Nasz największy towar eksportowy

 

Na fenomen i sukces "Wiedźmina" składa się wiele rzeczy. Jedną z nich jest zaskakująca i wielowątkowa fabuła. Gra to opowieść o wojowniku Geralcie z Rivii - pogromcy potworów, który przyjmuje największy kontrakt swojego życia: musi odnaleźć Dziecko Przepowiedni, żyjącą broń, zdolną zniszczyć świat. Fabuła została oparta na cyklu kultowych powieści Andrzeja Sapkowskiego i ta słowiańskość w ujęciu fantastyki w "Wiedźminie" dla zachodniego gracza jest czymś innym na tle identycznych produkcji z ratującymi świat szlachetnymi robotami i komiksowymi złoczyńcami.

 

Nie bez znaczenia jest też fakt, że grając w "Wiedźmina" nie tylko przeżywamy historię, ale również to my ją współtworzymy. Stajemy się częścią tego świata, który jest wiarygodny i dojrzały - jest tam i seks, i problemy, które rozumie każdy, i pełnokrwiści, niejednoznaczni bohaterowie. Nic dziwnego, że odkąd w maju tego roku gra się ukazała, święci same triumfy. Jeszcze przed premierą zdobyła ponad 200 nagród, a gracze z całego świata w przedsprzedaży zamówili milion egzemplarzy. Tylko w ciągu pierwszych sześciu tygodni sprzedano 6 mln egz.

 

Gra, której produkcja trwała 3,5 roku i pochłonęła 306 mln zł, stała się naszym największym towarem eksportowym. A CD Projekt RED pracuje już nad następcą - "Cyberpunk 2077", która, choć zupełnie inna, będzie wzorowana na założeniach, które sprawdziły się w "Wiedźminie".

 

Scena seksu w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon
Fot. CD Projekt RED

 

Nagrodzono też szefa Nintendo

 

"Wiedźmin 3: Dziki Gon" jest jedyną polską grą nagrodzoną na Golden Joystick Awards 2015, choć w tym roku o poparcie miłośników wirtualnej rozrywki walczyło też kilka innych polskich produkcji – "Dying Light", "Zaginięcie Ethana Cartera" i "This War of Mine". Im jednak nie udało się wygrać w swoich kategoriach.

 

Organizatorzy imprezy postanowili za to uhonorować za całokształt twórczości byłego prezesa Nintedo - Satoru Iwatę, który kilka miesięcy temu zmarł na raka.

 

Golden Joystick Awards istnieje od 1983 roku i uchodzi za  jedne z najstarszych i najważniejszych tego typu nagród na świecie. Na liście jej laureatów znajdują się największe hity w historii gier wideo: m.in. "Fallout 3", "Mass Effect 2", "Call of Duty 4: Modern Warfare" i "Grand Theft Auto".

 

Kadr z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon
Fot. CD Projekt RED

 

Pełna lista zwycięzców Golden Joystick Awards 2015:
 

Gra roku: "Wiedźmin 3: Dziki Gon"
Najlepsza gra PC: "GTA V"
Najlepsza gra na konsolę PlayStation: "Bloodborne"
Najlepsza gra na konsolę Xbox: "Ori and the Blind Forest"
Najlepsza gra na konsolę Nintendo: "Splatoon"
Najlepsza platforma do gier: Steam
Najlepsza nowa marka: Bloodborne
Najlepsza gra niezależna: "Kerbal Space Program"
Najlepsza oprawa wizualna: "Wiedźmin 3: Dziki Gon"
Najlepsze udźwiękowienie w grze: "Ori and the Blind Forest"
Najlepszy moment: "Wiedźmin 3: Dziki Gon (Krwawy Baron)"
Najlepsza narracja: "Wiedźmin 3: Dziki Gon"
Najlepszy występ w grze: Ashly Burch jako Chloe z Life is Strange
Najlepszy tryb wieloosobowy: GTA Online
Najlepsza gra rodzinna: "Splatoon"
Najlepsza gra na urządzenia przenośne: "Fallout Shelter"
Innowacja roku w grach: tryb FPP w "GTA V"
Studio roku: CD Projekt RED

Nagroda krytyków: "Metal Gear Solid V: The Phantom Pain"

Osobowość roku w branży gier wideo: PewDiePie
Ikona roku w e-sporcie: Anders Blume
Najbardziej ogrywana gra roku: "GTA V"
Najbardziej oczekiwana gra: "Fallout 4"
Przełomowe osiągnięcie: "Her Story"
Nagroda za całokształt osiągnięć: Satoru Iwata

 

TAGI #konkurs

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.