Film Walc w alejkach
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Walc w alejkach wydobywa magię z przyziemności

Premiera w kinach 8 lutego

Łukasz Kaliński 5 lutego 2019 07:27
Film Walc w alejkach
Fot. Materiały prasowe

Dwukrotnie nagrodzony na festiwalu Berlinale Walc w alejkach to słodko-gorzka historia miłości, samotności i przyjaźni w alejkach supermarketu. W kinach od 8 lutego.

„Walc w alejkach”. Opis fabuły

Bohaterem filmu Walc w alejkach jest Christian (Franz Rogowski), który zaczyna pracować jako asystent zaopatrzenia w supermarkecie gdzieś we wschodnich Niemczech i tym samym trafia do nowego, nieznanego świata długich korytarzy, zgiełku przy kasach i wózków widłowych. Pod okiem kierownika Bruna (Peter Kurth) nieśmiały i wycofany Christian będzie starał się opanować trudną sztukę kierowania wózkiem widłowym, a także zbliżyć do współpracowniczki Marion (gwiazda filmu Toni Erdmann Sandra Hüller) z działu ze słodyczami. Kobiety niezwykle pociągającej, choć niestety zamężnej. (opis dystrybutora)

Zwiastun filmu „Walc w alejkach”

O filmie Walc w alejkach

Walc w alejkach to nowy film jednego z najciekawszych młodych niemieckich reżyserów, Thomasa Stubera. Urodzony w 1981 roku Stuber zwrócił uwagę filmowego świata dramatem Herbert opowiadającym o życiu byłego mistrza bokserskiego. Niemiec na swoim koncie ma również serial Miejsce zbrodni. Nakręcony w 2018 roku Walc w alejkach zwrócił uwagę jurorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie został uhonorowany Nagrodą Jury Ekumenicznego i Nagrodą Gildii Filmowej. Wśród najważniejszych nagród filmu Stubera jest Niemiecka Nagroda Filmowa w kategorii: najlepszy aktor pierwszoplanowy dla występującego w roli głównej Franza Rogowskiego. Na koncie „Walca w alejkach” są też między innymi nagrody na festiwalach w Atenach (najlepszy scenariusz) i Neapolu oraz nominacja dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalu w Hajfie.

W recenzjach filmu podkreśla się magiczny realizm charakteryzujący film Stubera. To „liryczny i głęboko humanistyczny portret ludzi stłamszonych przez bezduszne środowisko pracy” – jak określił „Walc w alejkach” recenzent magazynu Hollywood Reporter. Wtóruje mu Jessica Klang z Variety: „Moglibyśmy spędzić wieczność na oglądaniu dwojga tak interesujących aktorów jak Hüller i Rogowski”. „Reżyser Thomas Stuber wydobywa magię z przyziemności” – podsumowuje Demetrios Matheou ze Screen International.

Walc w alejkach w kinach od piątku 8 lutego. 

Plakat filmu Walc w alejkach

plakat filmu Walc w alejkach
Fot. Aurora Films/materiały prasowe

TAGI #film #kino

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?