Film Ułaskawienie
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Ułaskawienie. Osobista opowieść w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego

W kinach od 22 lutego

Łukasz Kaliński 19 lutego 2019 17:25
Film Ułaskawienie
Fot. Materiały prasowe

Nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Złotymi Lwami za scenariusz, kostiumy i najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską – najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego Ułaskawienie trafi do kin już 22 lutego.

„Ułaskawienie”. Opis fabuły

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba (Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski),  żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk (Michał Malinowski), zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg. (opis dystrybutora)

O filmie „Ułaskawienie”

Ułaskawienie ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i... miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub – opowiada o filmie jego reżyser Jan Jakub Kolski, który zarazem pełni w nim rolę narratora.

Film Kolskiego opowiada historię napisaną przez życie. – Brat mojej mamy, Wacław Szewczyk, żołnierz AK, ujawnił się w listopadzie 1945 roku, wrócił na studia w Łodzi, ale już w maju 1946 znów trafił do lasu, najpierw jako szef placówki WiN w Tomaszowie Mazowieckim, a potem jako dowódca oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego – przybliżył sylwetkę swoich przodków w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Kolski. – Dziadek, bagatelizując przeczucia babci, zaprowadził do oddziału byłego podkomendnego wuja z AK Stefana Zająca z Żarnowicy. Nie wiedział, że UB go złamało. No a potem było pięć pogrzebów Wacława.

Zwiastun filmu „Ułaskawienie”

Występująca w roli głównej w Ułaskawieniu Grażyna Błęcka-Kolska została wyróżniona na festiwalu w Gdyni Złotymi Lwami dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Nagrodzony za scenariusz został również Kolski, a Złote Lwy trafiły też w ręce autorki kostiumów Moniki Onoszko. 

zdjęcie z filmu Ułaskawienie w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego
Fot. Velvet Spoon/materiały prasowe

zdjęcie z filmu Ułaskawienie w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego
Fot. Velvet Spoon/materiały prasowe

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ mówi, że nie potrafiłaby być z kimś „bez zakochania”, i wspomina wszystkie swoje miłości. Laureat 8. edycji „Top Model”, DAWID WOSKANIAN, o życiu z zespołem Tourette’a, karierze i o tym, jak sobie radzi ze społecznym ostracyzmem. Jedyny taki wywiad: PAWEŁ DELĄG versus PAWEŁ DELĄG. JENNIFER ANISTON i BRAD PITT – czy miłość po 16 latach od rozstania jest w ogóle możliwa?