Tomasz Gollob, main topic
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Tomasz Gollob wybudził się ze śpiączki! Czy kiedykolwiek stanie na własnych nogach?

Olga Figaszewska 25 kwietnia 2017 16:15
Tomasz Gollob, main topic
Fot. East News

W niedzielę 7-krotny mistrz świata na żużlu, Tomasz Gollob uległ wypadkowi. Jego stan jest poważny, jednak rajdowiec został wybudzony ze śpiączki!  Czy to koniec jego kariery?

Polecamy też: Agnieszka Radwańska zdradza swoje plany na przyszłość. Czy zamierza zakończyć karierę?

Tragiczny wypadek Tomasza Golloba

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich żużlowców w historii na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Niedawno świętował swoje 46 urodziny. Niedzielny udział w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie miał być jego kolejnym sukcesem. Potem miał zamiar zainaugurować 30. sezon żużlowej kariery.  Niestety sportowiec uległ pechowemu wypadkowi, tracąc kontrolę nad maszyną. Tomasz Gollob doznał złamania kręgosłupa  i obustronne stłuczenie płuc. Żużlowiec przeszedł  długą i skomplikowaną operację. W związku z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, sportowiec stracił czucie w nogach. Prawdopodobnie uderzył klatką piersiową w kierownicę.

„Doszło do bardzo poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego, choć nie został przerwany. Tomaszowi grozi głęboki niedowład, a może nawet porażenie ruchowe. Niczego nie przesądzamy, najbliższe dni i tygodnie zdecydują. Może to oznaczać koniec sportowej kariery”, poinformował neurochirurg, prof. Marek Harat w rozmowie z TVP3 Bydgoszcz.

Zobacz też: Lewandowski, Radwańska, Szczęsny i.. Oto 10 najlepiej zarabiających polskich sportowców!

Obecny stan zdrowia Tomasza Golloba

We wtorek rano, lekarze rozpoczęli proces wybudzania Tomasza Golloba ze śpiączki farmakologicznej. Proces trwał kilkanaście godzin i zakończył się sukcesem! Przy sportowcu czuwają najbliżsi. Zdaniem lekarzy, Tomasz Gollob powinien odzyskać pełną świadomość w trakcie najbliższych kilku godzin. Specjaliści twierdzą, że wybudzenie sportowca ze śpiączki po dwóch dniach było konieczne.

Uzyskaliśmy kontakt, jednak jest to kontakt na bardzo podstawowym poziomie. Proces wybudzania trwa. Wszystko przebiega zgodnie z planem., zdradził na konferencji prasowej, Robert Włodarski, ordynator oddziału intensywnej terapii. „W kolejnych godzinach będziemy monitorowali oddychanie pacjenta przez respirator i gdy będzie możliwość odłączenia go od aparatury, wtedy wkroczymy w kolejny etap wybudzania. Na razie czegoś takiego nie ma”, dodaje przedstawiciel szpitala.

Od niedzieli Tomasz Gollob pozostaje pod opieką najlepszych lekarzy, którzy walczą o jego życie.

Tomasz Gollob wybudzony ze śpiączki

Według najnowszych doniesień, Tomasz Gollob został całkowicie wybudzony ze śpiączki farmakologicznej i oddycha samodzielnie.

Jest w kontakcie logicznym, oddycha samodzielnie, sytuacja jest na tyle stabilna, że mogę już przekazać tę wiadomości”, powiedział w rozmowie z TVP Info dr Robert Włodarski, ordynator oddziału klinicznego anestezjologii i intensywnej terapii Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

Jednak gdy reporter zapytał o możliwość odzyskania czucia w nogach, Włodarski nie był wyjątkowo ostrożny w udzielaniu informacji: „Jestem po rozmowie z panem Tomaszem i na to pytanie nie mogę odpowiedzieć”.

Stan zdrowia Tomasza Golloba

„Jego stan jest stabilny. Życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Największym problemem jest jego stan neurologiczny” , wyjaśnia na antenie TVN24 Cezary Rybacki, lekarz, po opieką którego żużlowiec przebywa od 30 lat. „Rokowania są bardzo ostrożne. Sprawa uszkodzenia rdzenia jest bardzo poważna, dlatego rokowania są ostrożne. Obawiamy się, czy będzie możliwy powrót do stanu zdowia sprzed wypadku. Nie chcemy wyrokować, jest cień szansy”, dodaje.

Gollobowi grozi niedowład kończyn lub paraliż od klatki piersiowej w dół. Specjaliści twierdzą, że nieprzerwany rdzeń daje szansę na powrót do pełnej sprawności fizycznej jeśli przeprowadzona rehabilitacja przyniesie pożądany efekt.

Przyczyny wypadku Tomasza Golloba

Do chwili obecnej nie znane są przyczyny wypadku mistrza. Sprawą ma się zająć Prokuratura Rejonowa w Chełmnie. W wydanym oświadczeniu, Adam Lubiński, zastępca prokuratora rejonowego, ogłosił: „Po otrzymaniu informacji podejmiemy decyzję czy wszcząć śledztwo”.

Zobacz też: Tych 5 rzeczy Robert Lewandowski zawdzięcza swojej żonie Annie! Bez niej nie osiągnąłby sukcesu?

Kariera Tomasza Golloba

Tomasz Gollob uczestniczył w Grand Prix IMŚ na żużlu. Należy do czołówki najbardziej utytułowanych żużlowców w Polsce. 30-krotny mistrz Polski, siedem razy stawał na podium Mistrzostw Świata na żużlu. Od czterech lat startuje w indywidualnych mistrzostwach świata Europy.

Jak przystało na sport wysokiego ryzyka, każdy kto wstępuje do gry musi liczyć się z jego zasadami. Tomasz Gollob był niezwyciężony i nawet nie myślał o zakończeniu swojej kariery. Rozpoczynał w wieku 17 lat! W niczym nie ustępował najlepszym, światowym zawodnikom. Najbliżsi mówią, że jest ulepiony z innej gliny. Na przestrzeni kariery wielokrotnie trafiał do szpitala z mniej  lub bardziej poważnymi urazami. Kilkukrotnie wychodził z ciężkich sytuacji. Jak wtedy, gdy w 1999 roku wypadł za bandę, czy w 2013 roku w Skandynawii, doświadczył poważnego urazu kręgosłupa. W sportowym świecie słynął z doskonałej techniki, formy i podejmowania ryzykownych decyzji.

Zobacz też: Samochód Roberta Lewandowskiego wystawiony na sprzedaż! Cena zwala z nóg

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.