ZE ŚWIATA KULTURY

Miłość odwzajemniona, czyli Tadeusz Rolke i jego Warszawa  

Zobacz zdjęcia wybitnego reportera!

Katarzyna Piątkowska 21 marca 2019 15:14

Jest prekursorem polskiej fotografii reportażowej. W swoim archiwum ma tysiące zdjęć, również modowych. Pracował między innymi dla francuskiego Elle w 1965 roku, fotografował kolekcje Hoffland Grażyny Hase. Dwa lata na łamach VIVY! ukazał się wywiad, którego udzielił Aleksandrze Kwaśniewskiej. Mówił wtedy: „Od kiedy nabyłem swój pierwszy aparat, byłem bardzo z nim związany. Jako kilkulatek oglądałem gazety, zdjęcia, rysunki, byłem ciekawski. Widocznie nie miałem w chłopięcych marzeniach żadnych innych zawodów, maszynisty albo kierowcy wozu strażackiego. I widocznie to we mnie tkwiło, skoro tak to sformułowałem. Pierwszy raz ktoś mnie zapytał, co będę robić w życiu, i była to pierwsza, jak się okazało, trafna odpowiedź”.

Wspomnienia

Wtedy też wyznał, że największy sentyment ma do przedwojennej Warszawy, w której się urodził i wychował.

„Było bardzo czysto, estetycznie, funkcjonalnie. To było przyjazne miasto. Ulice były zamiecione, śnieg usunięty z chodników. Oczywiście dla dziecka to są te wspomnienia typu: mamusia, prezenty, wszystko cacy, ale był to kawałek ładnego, przyjemnego miasta. Pamiętam sklep z serami na bazarze Ordynackim. Ten wspaniały za- pach... Poznałem wtedy nazwy: ser tylżycki, ementaler. Miałem kilka lat i wiedziałem, co to jest takiego. Albo śledzie: królewskie, matiasy, uliki. Te śledzie były sprzedawane przez prawdziwego Żyda, który, jak to się mówiło, „żydłaczył”. Ten akcent żydowski był niepowtarzalny. Już zniknął. Przed sklepami typu delikatesy pachniała kawa, bo kawę mielono. Nie było pojęcia delikatesy, był sklep – artykuły kolonialne. Pomarańcze to był artykuł kolonialny”.

Jest jednym z najwybitniejszych polskich fotografów i współtwórcą powojennego reportażu. Choć najbliższa jego sercu jest przedwojenna Warszawa tę powojenną fotografował z wielkim zaangażowaniem. Pokazywał miasto zrujnowane, miasto odbudowujące się i tętniące życiem.  Na zdjęciach prezentowanych na wystawie „Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie” w Domu Spotkań Historią zobaczymy też zapis życia artystycznego, którego Rolke był uczestnikiem. Widać na nich fascynację modą, pięknymi kobietami i  skuterami lambretta.  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Macierzyństwo dało mi poczucie sensu. Teraz patrzę na synka i myślę: Gośka, przecież to on jest twoją przyszłością”, mówi MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA. GOŁDA TENCER i DAWID SZURMIEJ. Matka i syn. Co jest podstawą ich wyjątkowej relacji i historycznej misji? CATHERINE DENEUVE – gwiazda, która zawsze była sobą. STAN BORYS i ANNA MALEADY – wszystko, co robią „z powodu miłości” do siebie.