ZE ŚWIATA SZTUKI

Pierwsza wystawa  prezentująca dzieła Rafała Olbińskiego i jego córki Natalii!

Warto się wybrać do... Galerii van Rij w Ćmielowie!

Marcin Brzeziński 14 listopada 2018 17:30

Olbiński/Olbiński. Metamorfozy to wyjątkowa wystawa z ekologicznym podtekstem. Ćmielów nie leży nad morzem, ani tym bardziej nad oceanem, chociaż do Morza Śródziemnego stąd bliżej niż z Warszawy. A jednak projekt Olbiński/Olbiński. Metamorfozy, prezentujący nowe prace Rafała Olbińskiego i jego córki Natalii, w myśl koncepcji kuratorki wystawy Katarzyny Rij, wpisuje się w światową dyskusję o ochronie środowiska i wyeliminowaniu z codziennego życia plastikowych odpadów.

Tęsknota za morzem

„Jestem zafascynowana morzem, stworzeniami w nim żyjącymi, szczególnie wielorybami. Od lat niszczymy świat, niszczymy nasze oceany, w których żyje jedynie 400 wielorybów biskajskich” , mówi Natalia Olbiński. Zaprojektowane przez artystkę, a wykonane ręcznie w manufakturze AS Ćmielów porcelanowe figurki wielorybów mają ludzkie twarze. To Doris i Nereusz – greccy bogowie oceanów. Właśnie te porcelanowe rzeźby, każda w innym zdobieniu, są prezentowane na wystawie. Dialogują z nimi "morskie" obrazy Rafała Olbińskiego. Artysta powiedział kiedyś: „Morze to tęsknota z dzieciństwa, wtedy chciałem być marynarzem. Za czym, jeśli nie za morzem, może tęsknić chłopak urodzony w Kielcach”.

Wystawa „Olbiński/Olbiński, Metamorfozy”

Natalia Olbiński pracuje jako grafik i ilustrator. Jest dyrektorem artystycznym pisma La Rivista oraz współtwórcą magazynu o śródziemnomorskiej kulturze Lente. Wygrała między innymi konkurs na plakat z okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych ACID w Cannes. Napisała także książkę Atlantyda. Przewodnik po mieście, w której można podziwiać rysunki jej autorstwa.
Rafał Olbiński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych malarzy, ilustratorów, plakacistów przełomu wieków. Najpierw podbił Nowy Jork, gdzie mieszkał ponad 30 lat, potem cały świat. Spod jego ręki wyszły setki obrazów, plakatów i ilustracji, kilkadziesiąt okładek czasopism. Ma za sobą dziesiątki wystaw na całym świecie, 150 nagród, w tym tak prestiżowe, jak Prix Savigniac, czyli odpowiednik Oscara w dziedzinie plakatu. Metamorfozy to pierwsza wystawa prezentująca wspólnie dzieła ojca i córki. Wernisaż odbędzie się w dniu 24 listopada 2018 roku w Galerii van Rij. Zapraszamy!

Olbiński/Olbiński. Metamorfozy, Galeria van Rij, ul. Sandomierska 243, Ćmielów. Od 25.11.18 do 30.03.19. ZOBACZ ZDJĘCIA

Natalia Olbiński i kuratorka wystawy Katarzyna Rij.

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.