Chris Niedenthal
Fot. Paweł Krzywicki
O NIM SIĘ MÓWI

Autor słynnego zdjęcia  Czas apokalipsy ze stanu wojennego znów wyszedł na ulicę!

Wkurzony Chris Niedenthal dokumentuje to, co dzieje się teraz w Polsce

Katarzyna Piątkowska 23 lipca 2018 17:03
Chris Niedenthal
Fot. Paweł Krzywicki

Zamieszkał w Polsce z własnego wyboru. Był rok 1973. Chwilę później został korespondentem amerykańskiego Newsweeka. Jeszcze jako Brytyjczyk Chris Niedenthal zrobił zdjęcie, które przeszło do historii. Słynny Czas apokalipsy powstał pierwszego dnia stanu wojennego. Zrobił je z ukrycia, bo jak opowiadał w ubiegłym roku na viva.pl pokazywanie się ze sprzętem fotograficznym było w tamtych czasach niebezpieczne. „Wiedziałem, że nie mogę siedzieć pod kołdrą, tylko muszę brać się do roboty”, opowiadał Romanowi Praszyńskiemu.

PiS u władzy

Od czasu, gdy w Polsce rządzi PiS, jednego z najsłynniejszych polskich fotografów (od prawie 20 lat Chris Niedenthal ma polskie obywatelstwo) znów można spotkać na ulicach.

W wywiadzie, którego udzielił Januszowi Schwertherowi, dziennikarzowi Onetu opowiadał: „Fotografowie rzadko przechodzą na emeryturę, ale faktycznie chciałem trochę odpocząć i się nie odzywać. Planowałem siedzieć sobie w ogrodzie, ścinać trawę i porządkować dawne zdjęcia”.

Nowe życie fotografa

Wyznał jednak, że od losu dostał nowe życie fotografa. Kiedyś mówił, że cieszył się, gdy runął mur berliński, ale wtedy uświadomił sobie, że jego życie fotoreportera się skończyło. Dzisiaj jedyna rzecz, za jaką jest wdzięczny Jarosławowi Kaczyńskiemu to właśnie to, że znów robi zdjęcia, na których uwiecznia opór przeciwko działaniom rządzących: „Robię te zdjęcia z przyjemnością i z poczucia obowiązku. Nie reprezentuję już żadnej dużej gazety, mogę występować w swoim imieniu i staram się przekonywać ludzi, że taka forma rządów jest nie do przyjęcia”.

Co go wkurza?

Zapytany co go wkurza najbardziej odpowiedział: „Buta, arogancja. Wcześniej śmiali się z PO, ale dziś sami przekraczają wszelkie granice. Ta ciągota do władzy i pieniędzy publicznych jest niewyobrażalna. Powiem wprost, według mnie, ci którzy rządzą obecnie to są ludzie źli”. A dopytywany, kogo konkretnie ma na myśli odpowiedział, że Jarosława Kaczyńskiego i jego obóz.

Dlatego właśnie wrócił na ulice: „Musiałem. Jestem bardzo wkurzony tym co się dzieje (…) Tym bardziej, ponieważ już przez to wszystko przeszliśmy i nie rozumiem, dlaczego dziś znowu zmierzamy w tę samą stronę”.

Zgadzasz się z jego słowami?  

Chris Niedenthal, Czas apokalipsy
Fot. Chris Niedenthal/Forum

Zdjęcia Chrisa Niedentala

Chris Niedenthal, protest w obronie sądów
Fot. Chris Niedenthal/Forum

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.