Mariusz Treliński, Viva! luty 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
ZE ŚWIATA OPERY

Sukces Mariusza Trelińskiego. Jego „Tristan i Izolda” otwiera sezon w prestiżowej Metropolitan Opera!

25 lutego 2016 12:46
Mariusz Treliński, Viva! luty 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Początek sezonu 2016/2017 w The Metropolitan Opera w Nowym Jorku będzie należał do Mariusza Trelińskiego i jego interpretacji  „Tristana i Izoldy” Wagnera. To nie pierwsza współpraca dyrektora artystycznego polskiej Opery Narodowej z prestiżową instytucją, ale niezwykle ważna i dla niego wyjątkowa.

Mariusz Treliński: „MET Opera to spełnienie moich marzeń”

- Ta propozycja jest spełnieniem moich młodzieńczych marzeń - zdradził reżyser w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej". - "Tristan i Izolda" jest jedną z tych oper, których namiętnie słuchałem jako 19-latek, i miałem nawet konkretny pomysł jej realizacji".

Przedstawienie to efekt współpracy Metropolitan Opera, Opery Narodowej, National Centre for the Performing Arts w Pekinie i festiwalu w Baden-Baden. Propozycja wyszła podobno od dyrektora słynnej MET Petera Gelba, gdy Treliński pracował nad premierą dyptyku „Jolanta” Piotra Czajkowskiego i „Zamku Sinobrodego” Beli Bartóka - jego debiutu na tej uważanej za najważniejszą scenie operowej świata. Jak Treliński powiedział w „Gazecie Wyborczej”, reżyserię powierzono mu w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności. Pierwotnie „Tristana i Izoldę” miał reżyserować Willy Decker, który zrezygnował ze względu na kłopoty zdrowotne.

 

Metropolitan Opera w Nowym Jorku
Fot. Wikimedia Commons

The Metropolitan Opera w  Nowym Jorku

 

W roli Izoldy wystąpi śpiewaczka wagnerowska Nina Stemme, a Tristana - Stuart Skelton. Scenografia została powierzona stałemu współpracownikowi Trelińskiego, Borisowi Kudliczce. Premiera spektaklu w MET Opera została zaplanowana na otwarcie sezonu 10 października. Natomiast w Warszawie będziemy mogli go obejrzeć wcześniej - już 12 czerwca 2016 roku.

 

Polecamy także: Nowoczesna ilustracja dla dzieci naszą narodową dumą? Przekonajcie się na własne oczy!

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.