Mariusz Treliński, Viva! luty 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
ZE ŚWIATA OPERY

Sukces Mariusza Trelińskiego. Jego „Tristan i Izolda” otwiera sezon w prestiżowej Metropolitan Opera!

25 lutego 2016 12:46
Mariusz Treliński, Viva! luty 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Początek sezonu 2016/2017 w The Metropolitan Opera w Nowym Jorku będzie należał do Mariusza Trelińskiego i jego interpretacji  „Tristana i Izoldy” Wagnera. To nie pierwsza współpraca dyrektora artystycznego polskiej Opery Narodowej z prestiżową instytucją, ale niezwykle ważna i dla niego wyjątkowa.

Mariusz Treliński: „MET Opera to spełnienie moich marzeń”

- Ta propozycja jest spełnieniem moich młodzieńczych marzeń - zdradził reżyser w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej". - "Tristan i Izolda" jest jedną z tych oper, których namiętnie słuchałem jako 19-latek, i miałem nawet konkretny pomysł jej realizacji".

Przedstawienie to efekt współpracy Metropolitan Opera, Opery Narodowej, National Centre for the Performing Arts w Pekinie i festiwalu w Baden-Baden. Propozycja wyszła podobno od dyrektora słynnej MET Petera Gelba, gdy Treliński pracował nad premierą dyptyku „Jolanta” Piotra Czajkowskiego i „Zamku Sinobrodego” Beli Bartóka - jego debiutu na tej uważanej za najważniejszą scenie operowej świata. Jak Treliński powiedział w „Gazecie Wyborczej”, reżyserię powierzono mu w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności. Pierwotnie „Tristana i Izoldę” miał reżyserować Willy Decker, który zrezygnował ze względu na kłopoty zdrowotne.

 

Metropolitan Opera w Nowym Jorku
Fot. Wikimedia Commons

The Metropolitan Opera w  Nowym Jorku

 

W roli Izoldy wystąpi śpiewaczka wagnerowska Nina Stemme, a Tristana - Stuart Skelton. Scenografia została powierzona stałemu współpracownikowi Trelińskiego, Borisowi Kudliczce. Premiera spektaklu w MET Opera została zaplanowana na otwarcie sezonu 10 października. Natomiast w Warszawie będziemy mogli go obejrzeć wcześniej - już 12 czerwca 2016 roku.

 

Polecamy także: Nowoczesna ilustracja dla dzieci naszą narodową dumą? Przekonajcie się na własne oczy!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.