Strona zawiera treści przeznaczone
tylko dla osób dorosłych

ZE ŚWIATA SZTUKI

Zdjęcia Brigitte Bardot, Naomi Campbell i… Kory na aukcji w Warszawie!

A także słynną fotografię nagiej Marilyn Monroe!

Marcin Brzeziński 15 listopada 2018 12:35

Zjawiskowa fotografia nagiej Marilyn Monroe ze słynnej sesji Red Velvet autorstwa Toma Kelley czy absolutnie kultowe zdjęcie Salvadora Dali unoszącego się w powietrzu autorstwa Phillippe'a Halsmana. Z drugiej strony słynne zdjęcia przedstawicieli awangardy, m.in. fotomontaż Ewy Partum z serii Samoidentyfikacja. 272 wybitnych zdjęć wielkich artystów fotografii zostanie wystawionych na aukcji w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.

Słynne zdjęcie nagiej Marilyn Monroe na aukcji w Warszawie

Tim Hawkins, fotoreporter Playboya, mówił o zdjęciu z sesji Red Velvet: „Jedno z takich zdjęć, stworzonych w 1949 roku, pokazało młodą aktorkę ponętnie pozującą, zupełnie nagą, na tle czerwonego aksamitu. Obraz, w tamtym czasie szokujący – obraz czystego seksapilu – był jednak również wyrazem gustu i wyrafinowania. Fotograf Tom Kelley senior nie mógł wiedzieć, że zdjęcie stanie się historią i pomoże zdefiniować seksualność przez całe pokolenie. Aktorka nazywała się Marilyn Monroe.” Legendarne zdjęcie zapisało się w zbiorowej pamięci należącej nie do jednego, a do wielu pokoleń. Dziś istnieje już nie jako szokująca nagością fotografia, ale jako kultowy symbol obyczajowej rewolucji.

Aukcja Fotografia Kolekcjonerska. Sławy, Gwiazdy, Osobowości

Jednym z najbardziej znanych fotografów Marilyn Monroe był także Phillippe Halsman – to przed obiektywem jego aparatu stawały największe ówcześnie gwiazdy ekranu, muzyki, mody czy polityki. Na aukcji pojawi się prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna z prac fotografa – Dali Atomicus. Salvadora Dalego Halsman poznał w Paryżu w latach 30. Artyści współpracowali ze sobą przez 37 lat, łączyła ich też serdeczna przyjaźń. Dla osiągnięcia efektu lewitacji cienkimi drucikami podwieszono sztalugę i krzesło. Żona Halsmana oraz jego córka dołożyły wszelkich starań, aby osiągnąć magiczny efekt, w chwili, gdy artysta wybijał się powietrze one podrzucały koty oraz rozlewały wiadro wody. Zabiegi te powtarzano aż 28 razy. Końcowy efekt wygląda jak scena z płótna samego Dalego. W katalogu Sławy. Gwiazdy. Osobowości znalazły się również wizerunki m.in. Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, Jane Birkin, Diane Lane, Al Pacino, a także Olgi Jackowskiej czyli Kory.

Aukcja Fotografia Kolekcjonerska. Sławy, Gwiazdy, Osobowości odbędzie się 15 listopada 2018 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawa. ZOBACZ ZDJĘCIA

Fotografia nagiej Marilyn ze słynnej sesji „Red Velvet” autorstwa Toma Kelley, 1949.

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Po raz pierwszy Joanna Krupa z mamą! Rozmawiają o kobiecości, mężczyznach i… mężach!