Świadkowie Putina plakat
Fot. Mat. prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Film dokumentalny Świadkowie Putina, czyli rosyjski House of Cards

W kinach od 28 czerwca

Łukasz Kaliński 25 czerwca 2019 17:08
Świadkowie Putina plakat
Fot. Mat. prasowe

Nazywany rosyjskim House of Cards dokumentalny film Świadkowie Putina odkrywa przed widzami kulisy dojścia do władzy Władimira Putina. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach film otrzymał Grand Prix dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego. Od 28 czerwca można oglądać do w polskich kinach.

„Świadkowie Putina”. Opis fabuły

31 grudnia 1999 roku Władimir Putin wstąpił na fotel prezydenta Rosji. Reżyser filmu Witalij Manski (Pod opieką wiecznego słońca, zwycięzca 13. festiwalu Millennium Docs Against Gravity) był szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej, kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu Putina. Był świadkiem tego, jak Putin podjął pierwsze kroki, aby zlikwidować demokratyczne reformy Jelcyna. Na podstawie unikatowych materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków oraz własnych doświadczeń stworzył niezwykle intymny portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji. (opis dystrybutora)

O filmie „Świadkowie Putina”

Witalij Manski to jeden z najbardziej uznanych współczesnych rosyjskich dokumentalistów i producentów filmowych. Od 1989 roku, kiedy debiutował, nakręcił ponad 30 filmów prezentowanych na festiwalach na całym świecie. Pracując dla rosyjskich kanałów telewizyjnych, w 1996 roku zainicjował projekt mający na celu archiwizację amatorskich filmów wideo nakręconych w czasach ZSRR od lat 30. do lat 90. XX wieku. To właśnie takie, wcześniej niepublikowane nagrania z lat 1999-2000 stały się kanwą jego najnowszego dokumentu Świadkowie Putina. Mieszkający obecnie na Łotwie Manski odpowiada w nim na pytanie o to, w jaki sposób bliżej nieznany były oficer KGB stanął na czele kraju.

– W 1999 roku planowałem nakręcenie filmu o Gorbaczowie – wspomina Manski w wywiadzie dla portalu Cineuropa. – W tamtym czasie Gorbaczow od prawie dziewięciu lat był poza życiem publicznym, więc moi szefowie w rosyjskiej telewizji publicznej nie byli zainteresowani tematem. Zamiast tego zaproponowali, bym nakręcił film o Jelcynie. W ten sposób narzucono mi temat, po ukończeniu którego mógłbym zając się filmem o Gorbaczowie. W ten sposób znalazłem się w pobliżu najwyższych władz Rosji, gdy na horyzoncie pojawił się również Putin. Od razu podjąłem decyzję o nakręceniu filmu opowiadającego o jego pochodzeniu. Zacząłem zbierać prywatne nagrania od szkolnych przyjaciół Putina, jego nauczyciela. Później zdecydowałem się przekazać je Putinowi, a on zaprosił mnie na spotkanie. Tak się to wszystko zaczęło, ale do 2012 roku w ogóle nie myślałem o zebranych materiałach. Impulsem do kontynuacji pracy był powrót Putina na stanowisko prezydenta. Zrozumiałem, że nie zamierza ustępować i że wszyscy zostaliśmy zwodzeni i oszukiwani.

Zwiastun filmu „Świadkowie Putina”

„Razem ze mną Putinowi towarzyszył mój operator. Miałem swoją kamerę, ale była tylko dodatkiem”, przybliża Manski kulisy powstawania filmu. Finalnie okazało się jednak, że to ona była najbliżej Putina w najważniejszych momentach pokazujących, co naprawdę się wydarzyło. Choć nie było żadnego zagrożenia, mój operator sprawiał wrażenie przestraszonego. Bał się podejść bliżej Putina. Ja nie miałem tego problemu. W efekcie to moje nieprofesjonalne nagrania okazały się bardziej użyteczne. Rządowi oficjele, którym pokazywałem nagrania, byli przerażeni samym ich oglądaniem. Nie mogli zrozumieć, jak śmiałem podejść tak blisko Putina i zadawać mu tyle pytań. Zwykle oglądamy ich jako pewnych siebie i potężnych mężczyzn. Ministrów i pracowników urzędów publicznych. Kiedy jednak wchodzili do gabinetu Putina byli pochyleni i przestraszeni.

„Zawsze powtarzam, że filmy dokumentalne to lustra, w których widzimy nasze odbicie. W przypadku Świadków Putina to raczej lusterko wsteczne w samochodzie jadącym przed siebie, które pozwala nam dostrzec to, co dzieje się za nami”, kończy Manski. Świadkowie Putina w kinach od 28 czerwca. 

Plakat filmu Świadkowie Putina:

plakat filmu Świadkowie Putina
Fot. Aurora Films/materiały prasowe

zdjęcie z filmu Świadkowie Putina
Fot. Aurora Films/materiały prasowe

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.