Zac Efron jako Ted Bundy, film Podły, okrutny, zły
Fot. Instagram @zacefron
VIVA! RECENZJE

Podły, okrutny, zły, czyli Zac Efron jako seryjny morderca Ted Bundy!

Jak sprawdził się w tej trudnej roli?

Łukasz Kaliński 16 marca 2019 15:54
Zac Efron jako Ted Bundy, film Podły, okrutny, zły
Fot. Instagram @zacefron

Najwyższy czas przyzwyczaić się do tego, że Zac Efron nie jest już tylko pięknym chłopcem z High School Musical. Rolą seryjnego mordercy udowadnia, że potrafi poradzić sobie z tak skomplikowaną postacią jak Ted Bundy. Zabójca, który na swoim koncie ma ponad trzydzieści ofiar. Film Podły, okrutny, zły będzie można obejrzeć w kinach od 10 maja.

„Podły, okrutny, zły”. Opis fabuły

Elizabeth Kloepfer (Lily Collins) to samotna matka, która w jednym z barów poznaje przystojnego Teda Bundy’ego (Zac Efron). Szarmancki mężczyzna wydaje się być ideałem. Para zaczyna mieszkać razem i wszystko układa się niczym w bajce. Tymczasem w okolicy grasuje nieuchwytny morderca, którego ofiarami są młode studentki. Pewnego wieczora Ted zostaje aresztowany w związku z napadem, do jakiego doszło na parkingu jednego z supermarketów. Ofierze cudem udało uniknąć się śmierci z rąk oprawcy. Teraz wskazuje Teda jako tego, który ją porwał. Liz nie może uwierzyć w to, że jej ukochany byłby zdolny do popełnienia takiego czynu. Sam Ted również zapewnia, że to nieporozumienie. Jednak zamiast uniewinnienia, Tedowi zarzuca się coraz więcej przestępstw. Jeśli udowodnione zostaną mu zabójstwa, o które się go oskarża, grozić może mu nawet kara śmierci.

Recenzja filmu „Podły, okrutny, zły”

Ted Bundy, jeden z najsłynniejszych seryjnych morderców w kryminalnej historii Ameryki, terroryzował Stany Zjednoczone w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Przystojny i wykształcony Bundy zaprzeczał powszechnym stereotypom dotyczącym psychopatów. Do popularności mordercy przyczynił się pierwszy w historii amerykańskiej telewizji proces transmitowany na żywo. Nieustannie otoczony wianuszkiem fanek, Bundy nie tylko przekonywał o swojej niewinności, ale też osobiście prowadził swoją obronę. Po jego fascynującą historię po raz drugi sięgnął Joe Berlinger. Autor głośnej serii dokumentów Paradise Lost, wyreżyserował już dokumentalny miniserial Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego. W filmie Podły, okrutny, zły uzupełnia historię mordercy, kładąc główny nacisk na jego związek z Elizabeth Kloepfer.

Choć Zac Efron wydawałby się ostatnią osobą będącą w stanie udźwignąć na swoich barkach ciężar roli Teda Bundy’ego, popularny aktor od pierwszych scen udowadnia, że dostał tę rolę nieprzypadkowo. Nie tylko jest uderzająco podobny do seryjnego mordercy, ale i umiejętnie kreuje niejednoznaczną postać Bundy’ego. W jego wydaniu Bundy potrafi wzbudzić zarówno współczucie jak i strach. Wiele kontrowersji wzbudził zwiastun filmu Podły, okrutny, zły, któremu zarzucano, że gloryfikuje psychopatę kreując go na idola. Skupiając się na relacjach pomiędzy Bundym, a Liz, film Berlingera rzeczywiście pokazuje mordercę z dużo bardziej łagodnej strony, lecz finalny wydźwięk nie pozostawia wątpliwości, jakim potworem był Bundy.

Zwiastun filmu „Podły, okrutny, zły”

Zawiedzeni filmem mogą być widzowie spodziewający się większego skupienia na popełnianych przez Bundy’ego morderstwach. O jego przestępstwach często się wspomina, jednak w całym filmie nie ma praktycznie ani jednej sceny zabójstwa. Taki zabieg sprawia, że do samego finału można mieć wątpliwości co do winy głównego bohatera. Trzeba pamiętać, że zgodne jest to ze stanem faktycznym przebiegu procesu. Bundy nie przyznawał się do swoich zbrodni – skarżony był za napad na studentki w akademiku Chi Omega, w tym dwa morderstwa – a większość dowodów była poszlakowa. Dało mu to możliwość wodzenia za nos opinii publicznej i przyciągania na salę rozpraw kolejnych zakochanych w nim fanek. W tym ślepo wierzącej w jego niewinność Carol Ann Boone (Kaya Scodelario).

Historia Teda Bundy’ego to idealny materiał na film. Szczególnie osobom, które jej nie znają Podły, okrutny, zły powinien przypaść do gustu. Fabuła w wielu miejscach może wydawać się nieprawdopodobna, jednak to wszystko wydarzyło się naprawdę, o czym przypominają prawdziwe nagrania umieszczone podczas końcowych napisów filmu. Zac Efron bardzo dobrze poradził sobie z rolą Bundy’ego, jednak nie można zapominać też o świetnym Johnie Malkovichu w roli sędziego Edwarda Cowarta. Obsadę uzupełniają Jim Parsons, Angela Sarafyan, Jeffrey Donovan i Haley Joel Osment.

Podły, okrutny, zły w kinach od 10 maja.  

Plakat filmu Podły, okrutny, zły

plakat filmu Podły, okrutny, zły. Zac Efron
Fot. Best Film/materiały prasowe

Lily Collins i Zac Efron w filmie Podły, okrutny, zły:

zdjęcie z filmu Podły, okrutny, zły. Lily Collins, Zac Efron
Fot. Best Film/materiały prasowe

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.