Film Bracia Sisters
Fot. Materiały prasowe
VIVA! RECENZJE

Bracia Sisters. Melancholijna opowieść o Dzikim Zachodzie i więzach rodzinnych

Recenzja filmu Jacquesa Audiarda

Łukasz Kaliński 19 lutego 2019 11:28
Film Bracia Sisters
Fot. Materiały prasowe

Ciągnące się całymi dniami konne podróże poprzez bezkresy Dzikiego Zachodu to świetna okazja do zastanowienia się nad swoim życiem i zdecydowania co dalej. Korzystają z niej bohaterowie najnowszego filmu Jacquesa Audiarda, bracia Sisters.

„Bracia Sisters”. Opis fabuły

Oregon, połowa XIX wieku. Bracia Charlie i Eli Sisters (Joaquin Phoenix, John C. Reilly) to zabójcy pracujący na usługach Kontradmirała (Rutger Hauer). Swoimi brutalnymi metodami budzą strach, ale i szacunek wśród tych, którzy ich znają. Zaraz po zakończeniu ostatniego zlecenia, Kontradmirał wysyła braci Sisters z kolejnym zadaniem. Tym razem ich celem jest poszukiwacz złota Hermann Kermit Warm (Riz Ahmed). Na tropie Warma jest już tropiciel John Morris (Jake Gyllenhaal), który ma wystawić mężczyznę zabójcom. Przed braćmi Sisters długa podróż w kierunku Zachodniego Wybrzeża. Gorączka złota, jaka opanowała Kalifornię, skusiła też Warma, który podąża tam z nadzieją na wzbogacenie się. Mało kto wie, że jest w posiadaniu tajemniczej receptury, która może zrewolucjonizować proces poszukiwania złota.

Recenzja filmu Bracia Sisters

Osadzony w stylistyce westernu najnowszy film Jacquesa Audiarda, reżysera głośnych Imigrantów, przenosi widza na ciągnące się po horyzont bezkresne obszary Dzikiego Zachodu. Na terenach przemierzanych wzdłuż i wszerz przez poszukiwaczy złota z dnia na dzień powstają kolejne miasteczka, między którymi podróżują tytułowi bracia Sisters w poszukiwaniu swojego celu. Ich podróż nie jest jednak dla Audiarda okazją do zaprezentowania westernowej akcji. Strzelanin z kowbojami, bójek w saloonie czy końskich pogoni. Te wszystkie charakterystyczne dla westernu elementy tu są, ale dodają jedynie kolorytu melancholijnej opowieści o kowbojach. Film Bracia Sisters zawiedzie tych, którzy spodziewaliby się po nim wartkiej akcji. Jego bohaterowie zajęci są bardziej szukaniem odpowiedzi na pytanie: i co dalej?

Cała czwórka głównych bohaterów filmu Bracia Sisters, świetnie zagrana przez Phoenixa, Reilly’ego, Gyllenhaala i Ahmeda, znajduje się właśnie na zakręcie swojego życia. Jeszcze o tym nie wiedzą, ale kolejne dni zadecydują o ich przyszłości. Najmniej świadomy czekających go zmian jest Charlie. Porywczemu zabijace odpowiada życie, które wiedzie. Uważa, że charakter odziedziczony po ojcu pijaku uwarunkował jego przyszłość i skazał na zabijanie, w którym jest świetny. Jego brat coraz częściej przebąkuje o tym, że chciałby zrezygnować z zabijania i zająć się czymś innym. Najlepiej razem z bratem, ale ten nie pozostawia wątpliwości, że w razie odejścia Eliego znajdzie sobie nowego partnera. Braterska lojalność trzyma więc Eliego u boku Charliego, choć coraz więcej ich różni. W głębi serca Eli jest wrażliwym facetem, którego największą relikwią jest szal otrzymany od ukochanej. Spokojne zajęcie się ziemią wydaje się być dla niego najlepszym rozwiązaniem. Zakupiona właśnie pierwsza w życiu szczoteczka do zębów to zwiastun udomowienia.

Zwiastun filmu „Bracia Sisters”

Do świata pełnego zabijania nie pasuje też tropiciel John Morris. Obdarzony duszą poety każdego dnia zapisuje w dzienniku spostrzeżenia odnośnie otaczającej go rzeczywistości. Niespodziewanie Morris zaprzyjaźnia się ze swoim celem. Łączy ich podobna wrażliwość na świat. Warm to idealista, który marzy o założeniu utopijnego społeczeństwa, w którym nikt nie zwracałby uwagi na dobra doczesne, a skupił się na samodoskonaleniu. Idee Warma zaczynają przemawiać do Morrisa, który zaczyna mieć wątpliwości co do słuszności zleconego mu przez Kontradmirała zadania. Tymczasem bracia Sisters są coraz bliżej.

Bracia Sisters to świetna okazja do zobaczenia świata Dzikiego Zachodu od nieco innej strony niż w większości filmowych westernów. Brak tu bohaterów pokroju tych kreowanych przez Johna Wayne’a. W zamian dostajemy postaci z krwi i kości, które marzą o czymś więcej niż spokojny biwak na środku prerii i miska fasoli. Film Audiarda to melancholijny western, którego największym atutem są kreacje aktorskie budujące intymny portret bohaterów.

Bracia Sisters w kinach od 22 lutego. 

Plakat filmu Bracia Sisters

plakat filmu Bracia Sisters
Fot. United International Pictures/materiały prasowe

zdjęcie z filmu Bracia Sisters. Joaquin Phoenix
Fot. United International Pictures/materiały prasowe

zdjęcie z filmu Bracia Sisters. Jake Gyllenhaal
Fot. United International Pictures/materiały prasowe

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.