Fot. materiały prasowe
VIVA! Tylko u nas

Rapowanie o historii, czyli o spektaklu "1989"

Czy możemy mieć wreszcie pozytywny mit … jakiś hit, co nas nie podzieli, lecz połączy?

Katarzyna Piątkowska 25 października 2022 13:47
Fot. materiały prasowe

Wyjątkowe wydarzenie artystyczne połączy tej jesieni dwie ważne polskie sceny – Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdański Teatr Szekspirowski. To współpraca, której owocem jest spektakl pozwalający celebrować wspaniały mit roku 1989 i ówczesnej wspólnoty - historia współczesnej historii Polski. Musical „1989” korzysta ze współczesnego języku rapu. Opowiada bliską nam historię drogi do wolności i ocala od zapomnienia piękne idee ludzi Solidarności. Prapremiera odbędzie się 19 listopada w Gdańsku, a następnie 2 grudnia premiera będzie miała miejsce w Krakowie.

Z Krakowa do Gdańska

We współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przygotowujemy musical, którego jeszcze w Polsce nie było – „1989”. Cieszę się, że prapremiera będzie miała miejsce na Wybrzeżu - blisko tych wszystkich miejsc, w których w latach osiemdziesiątych minionego wieku przebudziła się wspólnota Polaków, pragnienie wolność i niebywała odwaga. Dodatkowo mam ogromną satysfakcję, że właśnie ten niosący ogromną nadzieję i pozytywne przesłanie spektakl, będzie pierwszą premierą na naszej Dużej Scenie po zakończeniu historycznego remontu widowni” mówi Krzysztof Głuchowski, Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. „1989” to musical wg pomysłu Marcina Napiórkowskiego, Mirosława Wlekłego oraz Katarzyny Szyngiery. To koncepcja, która poruszyła serca i wyobraźnię wielu ludzi oraz sprawiła, że Teatry pozyskały partnerów takich jak Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Europejskie Centrum Solidarności, ZAiKS. Władysław Frasyniuk, po obejrzeniu przygotowanego do spektaklu trailera powiedział: Do tej pory uważałem, że tylko Tarantino może przywrócić pamięć o Solidarności. Teraz wraca nadzieja, że niekoniecznie. Musical ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy.

Fot. materiały prasowe

fot. O spektaklu na konferencji prasowej opowiadali Edyta Sotowska-Śmiłek (z-ca dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego, Agata Grenda (dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego), Patrycja Medowska (Europejskie Centrum Solidarności) i Krzysztof Głuchowski (dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego)

Rapowanie o historii

Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie w rapowo-musicalowej formie. W życiu najważniejszych opozycjonistów lat 80. idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach. Dzięki swej elastyczności rap pozwala widzom uczestniczyć zarówno w kameralnych dramatach, jak i w epickich politycznych starciach. Za pomocą muzyki odzyskujemy to, czego dziś najbardziej brakuje w naszej zbiorowej pamięci o transformacji – ludzką stronę wydarzeń, które zbyt często rozważamy wyłącznie przez pryzmat polityki. Zdecydowanie za mało mówimy o niezwykłości i pięknie roku 1989. Zbyt szybko wpychamy go również w koleiny polityki i późniejszych podziałów. Tymczasem wielkim zwycięstwem tamtego czerwca tyło to, że mieliśmy cele, o które walczyliśmy wspólnie. I które solidarnie udało nam się osiągnąć, ponad podziałami. Tworzymy czuły w treści i nowatorski w formie musical o polskim, współczesnym, naszym pozytywnym micie.

Fot. materiały prasowe

fot. Karolina Kazoń

„Prapremiera spektaklu odbędzie się w Gdańsku, jest to przecież całkowicie naturalny wybór na opowiedzenie historii niezwykłych wydarzeń czerwca 1989 r. Gdański Teatr Szekspirowski jako scena impresaryjna nie tylko pokazuje najciekawsze polskie i zagraniczne produkcje, ale też odważnie kreuje propozycje artystyczne. Współpraca z niezwykłym zespołem Teatru Słowackiego to dla mnie gwarancja jakości, a temat i forma naszej koprodukcji pozwala wierzyć, że przyciągniemy do niej wszystkie pokolenia widzów” - mówi z entuzjazmem Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Fot. materiały prasowe

fot. Mateusz Bieryt

Twórcy spektaklu

Na scenie występuje znacząca część zespołu krakowskiego Teatru: Mateusz Bieryt, Marcin Czarnik, Rafał Dziwisz, Dominika Feiglewicz, Karolina Kamińska, Karolina Kazoń, Julia Latosińska, Daniel Malchar, Magdalena Osińska, Dominik Stroka, Rafał Szumera, Katarzyna Zawiślak-Dolny oraz gościnnie: Bartosz Bandura, Wojciech Dolatowski, Małgorzata Majerska, Dasha Melekh, Paulina Narożnik, Antoni Sztaba.
Spektakl reżyseruje Katarzyna Szyngiera, według pomysłu Marcina Napiórkowskiego, scenariusza: Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego. Teksty piosenek i szkice linii wokalnych: Marcin Napiórkowski, redakcję rapów i tekst utworu „Debata” i „Porozmawiajmy”: Patryk Bobrek - Bober, tekst utworu "Olo, game changer": Patryk Bobrek - Bober, Antoni Sztaba, tekst utworu „A co jeśli wygramy?”: Adam Zieliński - Łona, muzykę: Andrzej Mikosz - Webber, partie wokalne: Mateusz Bieryt, choreografię: Barbara Olech, scenografię: Milena Czarnik, kostiumy: Arek Ślesiński, światło: Paulina Góral. Reżyserce i choreografce asystuje: Wojciech Dolatowski, kostiumografowi: Daria Stefania Krawczyk. Konsultacje wokalne: Klaudia Rabiega. Inspicjentem jest Bartłomiej Oskarbski. Spektakl „1989” jest efektem koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego -za produkcję z ramienia krakowskiego Teatru odpowiada Izabella Oleś, zaś gdańskiego Melania Szymerowska. 

Fot. materiały prasowe

TAGI #teatr

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.