Literacka Nagroda Nobla
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA KULTURY

Szkolenie z etykiety, odpowiedni strój, czyli jak zachować się podczas rozdania Nagród Nobla

Jakich zasad musi przestrzegać Olga Tokarczuk?

Gabriela Czernecka 10 grudnia 2019 11:21
Literacka Nagroda Nobla
Fot. Getty Images

Olga Tokarczuk odbierze 10 grudnia Literacką Nagrodę Nobla podczas uroczystej ceremonii. Piąta polska noblistka w dziedzinie literatury odbierze dziś w Sztokholmie złoty medal oraz dyplom z rąk króla Szwecji, Karola XVI Gustawa. Wieczorem odbędzie się także zwieńczenie Tygodnia Noblowskiego, czyli uroczysty bankiet. Każdy szczegół musi być perfekcyjnie opanowany przez wszystkich uczestników imprezy. Olga Tokarczuk również przeszła krótkie szkolenie. Jakie zasady protokołu musiała opanować, jaki ubiór obowiązuje ją na gali i czy poznała zasady etykiety? Odkrywamy tajemnice królewskiego noblowskiego bankietu! 

Czy nobliści przechodzą szkolenie z etykiety?

We wtorek 10. grudnia Komitet Noblowski w Sztokholmie wręczy Oldze Tokarczuk Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Uroczystość przyznania medalu noblowskiego oraz wystawny bankiet odbędą się z udziałem szwedzkiej rodziny królewskiej, której głową jest król Karol XVI Gustaw. Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że nikt nie ma wprawy w otrzymywaniu Nagrody Nobla, a co więcej w wyrażaniu za nią wdzięczności. Gala przyznania tych nagród wymaga od jej uczestników nie tylko samej obecności, ale także zapoznania się ze ścisłą etykietą oraz ceremoniałem.

Wisława Szymborska, Nagroda Nobla
Fot. I.B.L. / Rex Features/EAST NEWS

Przede wszystkim nobliści, w tym Olga Tokarczuk, która dziś odbierze Literacką Nagrodę Nobla, musiała przejść krótkie szkolenie z etykiety: „Jest takie króciutkie szkolenie, a raczej próba. Każdy z gości musi wiedzieć gdzie stoi, gdzie siedzi, kiedy siadać, jak siadać. To jest zapewnione. Jednak to wszystko. Pewne maniery trzeba jednak wynieść z domu”, zdradziła w rozmowie z Dzień Dobry TVN kilka lat temu dr Irena Kamińska-Radomska,  specjalistka ds. protokołu międzynarodowego i etykiety. Próba odbywa się bez udziału dziennikarzy, by wszyscy w spokoju mogli nauczyć się odpowiednich kroków.

To tak naprawdę podstawowa wiedza, jaką muszą posiąść nobliści. Na widowni zasiądzie ponad 1500 gości, w tym najznakomitsi artyści, politycy, dziennikarze i naukowcy, a także osoby zaproszone przez samych noblistów. Pierwsze rzędy widowni zarezerwowane są przez członków szwedzkiego rządu i parlamentu oraz rodzin laureatów. Na samej scenie znajdzie się jedynie dziewięćdziesiąt miejsc. Zasiądą tam członkowie Akademii Szwedzkiej, Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, przedstawiciele zarządu Fundacji Noblowskiej, a także laureaci z poprzednich lat. Naprzeciw nich zobaczymy tegorocznych laureatów oraz członków szwedzkiej rodziny królewskiej: króla Karola XVI Gustawa z żoną, królową Sylwią, oraz następczynię tronu księżniczkę Victorię oraz jej męża, księcia Daniela.

Wszystko dopięte jest na ostatni guzik. „Laureaci mają na tej uroczystości bardzo prostą rolę: poproszeni wyjdą na środek sceny, tam podejdzie do nich król i wręczy nagrodę. Następnie laureat z medalem i dyplomem w ręku podziękuje królowi, ukłoni się członkom akademii, publiczności i wróci na miejsce”, przybliża szczegóły gali ambasador Jan Wojciech Piekarski, trener z zakresu protokołu dyplomatycznego Unii Europejskiej w rozmowie z rmf24.pl.

Samo wręczenie nagrody również okraszone jest protokołem: „Wręczam prawą ręką, i kieruję nagrodę do lewej dłoni obdarowanego. Gdy nagroda zostanie odebrana, obydwoje mamy wolne prawe ręce i mogę pogratulować laureatowi. Później trzeba się odwrócić do Akademii i także im ukłonić”, precyzuje dr Irena Kamińska-Radomska.

Wręczenie Nagród Nobla: ubiór - jaki obowiązuje na gali?

Zarówno podczas ceremonii wręczenia nagród, jak i podczas uroczystego bankietu, laureatów obowiązują odpowiednie stroje formalne. Panie powinny więc wystąpić w długich sukniach wieczorowych, a mężczyźni we frakach: „Żadnych eksperymentów. To ma być klasyczny frak”, mówi dla rmf24.pl Jan Wojciech Piekarski. Wszelkie łamanie etykiety w tej kwestii nie jest na miejscu. 

Już wiadomo, że suknię, w której Olga Tokarczuk odbierze medal noblowski szyje Gosia Baczyńska, a kreację na następujący potem bankiet - Tomasz Ossoliński. Jak będą wyglądać jej stroje? Gosia Baczyńska w rozmowie z Dzień Dobry TVN wyjawiła, że kreacja nie będzie ani błyszcząca, ani czerwona. Tworząc ją projektantka poprosiła pisarkę, by ta podesłała jej cztery zdjęcia, na których ma swoje ulubione stylizacje, dzięki temu stworzy projekt indywidualny, z myślą o niej. Jak mówiła Gosia Baczyńska w Dzień Dobry TVN, kreacja będzie ponadczasowa „tak jak twórczość Olgi Tokarczuk”. Tomasz Ossoliński stworzy drugą kreację dla Olgi, ale przygotuje także garnitury dla jej męża i syna.

„Suknia w stroju formalnym wieczorowym musi być długa – długa na tyle, by zakrywać buty. Strój formalny wieczorowy jest właściwie jedynym, w którym możemy (a właściwie musimy) zdecydować się na suknię balową, czyli taką, która rozszerza się ku dołowi (...). Strój formalny wieczorowy, ze względu na zajmowaną pozycję, pozawala na dobór najbardziej eleganckich dodatków. Jednym z nich są rękawiczki. Rękawiczki nie są jego obligatoryjnym elementem, ale w wielu środowiskach ich pominięcie wciąż uznaje się za niestosowne. Złym pomysłem jest też pominięci biżuterii – uroczyste bale to doskonała okazja na zaprezentowanie biżuterii składającej się z najszlachetniejszych kamieni. Torebka w stroju formalnym wieczorowym powinna być jak najmniejsza. Może mieć biżuteryjny charakter, może też pozostać gładka delikatnie mienić się dzięki lakierowanej skórze. Warto pamiętać o tym, że jeśli przyjęcie nie będzie zasiadane, nie powinno się wybierać kopertówki – w jednej ręce trzymając torebkę, a w drugiej kieliszek nie będziemy miały wolnej ręki do tego, by się przywitać. ”, pisze Aleksandra Pakula, pasjonatka dobrych manier.

Szwedzki savoir-vivre

Warto dodać, że w obecności monarchy obowiązuje etykieta dworska. Mówi się, że w historii noblowskich bankietów szczególnie zapisała się Wisława Szymborska, która tak bardzo chciała zapalić papierosa, że… udało jej się namówić do tego samego króla Szwecji! Przypomnijmy, że wręczenie nagród odbędzie się już dziś o godzinie 16.30. Bądźcie z nami. 

Olga Tokarczuk, Uroda Życia
Fot. jacek kołodziejski

Wisława Szymborska, Nagroda Nobla
Fot. AFP/East NEws

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?