Piotr Gliński, minister kultury
Fot. Piotr Guzik / Forum
Z OSTATNIEJ CHWILI

Piotr Gliński wstrzymał wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury. Będzie ponowna weryfikacja

Ministerstwo kultury opublikowało oświadczenie! Gwiazdy komentują...

Rafał Kowalski 15 listopada 2020 14:59
Piotr Gliński, minister kultury
Fot. Piotr Guzik / Forum

Dwa dni  temu ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego ogłosiło ponad 2000 beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury, na który przeznaczono 400 milionów złotych. Część opinii publicznej była zdziwiona, że pomoc finansowa liczona w setkach tysięcy złotych zostanie przekazana nie tylko teatrom, operom, filharmoniom, ale i najpopularniejszym polskim artystom. Piotr Gliński ogłosił dziś po godzinie 14:00, że wypłaty pomocowe zostaną wstrzymane.

Ministerstwo kultury zweryfikuje wątpliwości wokół wsparcia artystów

Chwilę temu na Twitterze Piotra Glińskiego pojawił się krótki wpis. Słowa polityka nawiązywały do głosów krytykujących program pomocowy za przekazanie bajońskich sum dla popularnych polskich artystów, podczas gdy na jakiekolwiek wsparcie wciąż czeka wiele osób wykonujących inne zawody. „Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat”, zapowiedział minister kultury.

W sieci pojawiło się już oświadczenie, z którego dowiadujemy się, że nastąpi ponowna weryfikacja podmiotów, które ubiegały się o pomoc finansową udzielaną z uwagi na pandemię koronawirusa pozbawiającego pracy. „W związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji”, czytamy.

W dalszej części wpisu wyjaśniono, na jakiej podstawie przyznawano zapomogę. „Rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r. Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa”, napisano na stronie gov.pl.

W tym samym tekście przypomniano też, że to właśnie artyści jako pierwsi musieli zaprzestać wykonywania swojej pracy. Jednocześnie niesiona im pomoc pojawiła się dość późno. Zmiany, które pojawią się przy ponownej weryfikacji, mają dotyczyć innego podejścia do osób znanych. „Dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Kultury, firmy i instytucje (a nie celebryci) będą mogły przetrwać także na początku przyszłego roku, do czasu pojawienia się szczepionki i odmrożenia gospodarki. Warto przy tym podkreślić, że w obszarze kultury powrót do równowagi będzie trudniejszych niż w sektorach gospodarki, które realizują bardziej elementarne codzienne potrzeby społeczne”, czytamy w komunikacie wraz z przypomnieniem, że państwo ma obowiązek wspierać wszystkie sektory gospodarki. „Ciężko doświadczony przez pandemię sektor kultury nie miał dotychczas przeznaczonego dla niego specjalnego programu wsparcia, jak sektor turystyczny czy transportowy. Fundusz Wsparcia Kultury jest właśnie takim programem. Dla gospodarki i przedsiębiorstw działających w kulturze, dla dziesiątków tysięcy zwykłych ludzi i ich rodzin”, zaznaczono.

Gwiazdy o tymczasowym wstrzymaniu wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury

Jedną z pierwszych popularnych osób, która zareagowała na decyzję ministra była Katarzyna Cerekwicka. Gwiazda, która we wrześniu wydała kolejną płytę, miała być beneficjentką Funduszu Wsparcia Kultury. „Mogą już państwo odetchnąć z ulgą. W swoim projekcie zakładałam udział 68 osób. Byłoby to 68 miejsc pracy. Kosztorys nie obejmował mojego wynagrodzenia. Tyle osób dostałoby prace w grudniu. I już nie dostanie”, napisała na swoim Instagramie piosenkarka.

Jedna z jej fanek zapytała, skąd zapotrzebowanie na 68 pracowników, skoro na co dzień ekipa Kasi Cerekwickiej liczy znacznie mniej osób. „To były trzy projekty .Moja działalność to nie tylko koncerty, ale także tworzenie płyt, koncertów, teledysków i innych wydarzeń. Rocznie zatrudniam kilkaset osób”, odpowiedziała spokojnie wokalistka.

Jak widać, ta decyzja może rozpocząć kolejną falę dyskusji, a nawet niezadowolenia… Co sądzicie o najnowszym kroku przedstawicieli rządu? Listę cofniętych tymczasowo dopłat można znaleźć W TYM ARTYKULE. 

Piotr Gliński, minister kultury
Fot. Piotr Guzik / Forum

Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat @MKiDN_GOV_PL

— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) November 15, 2020

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.